Logo

Pozdrowienia ze stolicy

Artykuł dodany: Poniedziałek, 18 czerwca 2018
Pozdrowienia ze stolicy
REKLAMA

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie latem ubiegłego roku gościło grupę artystów, którzy zetknęli się z dwoma formami reprodukowania i celebrowania historycznej pamięci. Z jednej strony plenerowe widowisko, z polem namiotowym pod katedrą zaludnionym tłumami rekonstruktorów. Z drugiej Muzeum Początków Państwa Polskiego, a w nim wsparta badaniami mediewistów i odkryciami współczesnej archeologii. Dwa sposoby opowiadania o tym jak było, w wersji pop i wersji wspartej autorytetem nauki i muzealnictwa.

W ten wczesnopiastowski kocioł wpadła grupa zaproszonych do projektu artystów, która przez kolejne miesiące trawiła gnieźnieńskie doświadczenia. Celem nie było jednak wyprodukowanie kolejnej wystawy o "polskości", skąpanej w bieli i czerwieni. Powstała za to wielowątkowa opowieść wybiegająca w przeszłość i przyszłość, a po drodze często zbaczająca na boczne, mało uczęszczane ścieżki. Zamiast opowiadać o tym, co było, artystów częściej interesuje pytanie "co by było gdyby?".

A historia opowiadana na wystawie mocno odbiega od podręcznikowej sztampy. Jej bohaterami są między innymi poddani piastowskich książąt, dalecy potomkowie bliskowschodnich osadników, których chichot losu wygnał z powrotem na ziemie pradziadów, tym razem w roli niewolników, dzięki którym budowano feudalny kapitał. Całą narrację przenika surrealna otoczka, w której akademickie badania przenikają się z celowymi konfabulacjami, okultystycznymi akcentami i wizualną psychodelią. Z punkt widzenia historyka lub muzealnika jest to zapewne opowieść bardzo dziwna. Co nie znaczy, że mniej prawdziwa.
 
9 czerwca - 6 lipca 2018
Gniezno, ul. Kostrzewskiego 1

Artyści:
Max Biel
Katkaa Blajchert
Bolesław Chromry
Arman Galstyan
Julia Golachowska
Hubert Gromny
Szymon Kaniewski
Mateusz Kowalczyk
Piotr Marzec
Karolina Mełnicka
Łukasz Radziszewski
Paweł Susid
Stach Szumski

Kurator: Piotr Policht
Koordynator ze strony MPPPG: Magda Robaszkiewicz
Grafika: Łukasz Radziszewski
źródło: MPPP

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno