Logo

REKLAMA
Plik banneru

Kolejny posąg Traktu Królewskiego. Przemysł II stanął w rejonie dworca

Artykuł dodany: Czwartek, 14 czerwca 2018
Kolejny posąg Traktu Królewskiego. Przemysł II stanął w rejonie dworca
REKLAMA

13 czerwca na trasie Traktu Królewskiego pojawił się drugi z pięciu posągów koronowanych w Gnieźnie królów - przedstawiający Przemysła II. Wokół posągu przyjdzie jeszcze czas na drobne prace wykończeniowe, ale rzeźba już może cieszyć oko przyjeżdżających do Gniezna PKP lub PKS turystów.

ALBUMY ARTYKUŁU:

Przemysł II był synem księcia wielkopolskiego Przemysła oraz córki księcia śląskiego Henryka. Młody książę prowadził aktywną politykę mającą na celu poszerzenie władztwa i w rezultacie zjednoczenie ziem Piastów. W 1283 roku nowo obrany arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka zostaje doradcą księcia. Arcybiskup jest gorącym zwolennikiem zjednoczenia Królestwa, co niewątpliwie ma duży wpływ na dalszą politykę przyszłego króla.

Przemysł II nawiązał przymierze z książętami pomorskim i kujawskim. Uczestniczy w rywalizacji o władzę nad kluczową dzielnicą – Małopolską, czego efektem jest zdobycie Krakowa w 1290 roku. Nie udaje mu się jednak utrzymać miasta, ale wyjeżdżając zabiera ze sobą do Gniezna insygnia królewskie. Gdy po śmierci księcia gdańskiego Mszczuja Przemysł obejmuje władzę nad Pomorzem Gdańskim, jego pozycja znacząco wzrasta. Potwierdzeniem tego staje się koronacja w Gnieźnie 26 czerwca 1295 roku odprawiona przez arcybiskupa Jakuba Świnkę. To pierwsza koronacja polskiego króla od ponad dwóch wieków. I mimo że rządy Przemysła II trwały tylko 9 miesięcy (został zamordowany przez najemnych zabójców), miały doniosłe znaczenie, gdyż przypominając o istnieniu Królestwa Polskiego, dały silny impuls zjednoczeniowy dla rozbitego państwa.
 
tekst: Trakt Królewski w Gnieźnie
foto: Trakt Królewski w Gnieźnie
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno