moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Warszawa widziana okiem ucznia w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości

Wtorek, 12 czerwca 2018
  • Warszawa widziana okiem ucznia w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości

Jest 5 czerwca 2018 roku, godzina 4.45, a przy Szkole Podstawowej w Niechanowie zbierają się uczniowie z pięciu szkół powiatu gnieźnieńskiego: z Jarząbkowa, Modliszewka, Niechanowa, Trzemeszna i Zdziechowy. To oni realizowali Projekt Edukacyjny napisany w Stowarzyszeniu Ziemia Gnieźnieńska: "Radość Niepodległej młodością wytańczona". Nagrodą w tym projekcie był darmowy wyjazd wszystkich uczestników na jednodniową wycieczkę do Warszawy.

O godzinie 9.30 dotarliśmy do Warszawy i zaczynamy od obejrzenia z czterech stron świata panoramy stolicy. W tym celu wjeżdżamy na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, podziwiamy Warszawę "z góry". Pogodne niebo dopisało, więc możemy dostrzec Starówkę, płynącą Wisłę, stadion PGN Narodowy oraz szklaną, nowoczesną zabudowę miasta.

Kolejnym ważnym punktem zwiedzania była wizyta w budynkach Senatu i Sejmu. Za nim tam weszliśmy dokładnie nas "zlustrowano". Opiekunowie musieli się wylegitymować dowodami osobistymi, a każdy odwiedzający został poddany kontroli bagażu i przejścia przez bramkę monitorującą. Zupełnie jak na lotnisku! To uświadomiło nam w jak ważnym dla Polski miejscu znaleźliśmy się. W Senacie naszą grupę wycieczkową przywitał Senator Gniezna, Robert Gaweł. Towarzyszył nam w trakcie zwiedzania, opowiadał o historii i znaczeniu tego budynku, o tymczasowym życiu Senatorów i Posłów, kiedy zjeżdżają do Warszawy na czas obrad Sejmu i Senatu. Byliśmy w Sali Posiedzeń Senatu i zasiedliśmy w galerii obserwatorów, a pan Senator pokazał przypisane Mu miejsce, w którym zasiada podczas obrad. Na koniec zwiedzania zrobiliśmy wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Obejrzenie budynku Senatu w towarzystwie Senatora, to dopiero gratka!

Następnie udaliśmy się do najbliższego MacDonalda na posiłek. Pojechaliśmy więc do Wilanowa, bardzo znanej i wykwintnej dzielnicy Warszawy.

Po posiłku obejrzeliśmy znane na całym świecie Warszawskie Łazienki z pomnikiem Fryderyka Chopina, Palmiarnią, Pałacem na Wodzie i Letnim Teatrem. To wspaniały, piękny park, miejsce wypoczynku i spacerów warszawiaków. Z Łazienek przejechaliśmy autokarem ulicą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem oglądając po drodze: ( w dali Plac Marszałka Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza), kościół Św. Krzyża, budynek Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Warszawski, Pałac Prezydencki, kościół Św. Anny.

Ostatnim etapem zwiedzania był spacer po Warszawskiej Starówce. Zobaczyliśmy słynną Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski. Wędrowaliśmy wąskimi uliczkami, by dotrzeć na Stary Rynek i podziwiać jedną z trzech Warszawskich Syrenek. Następnie ulicą Gnojną dotarliśmy na taras widokowy, by zerknąć na Wisłę i zobaczyć mnóstwo kłódek zawieszonych przez Nowożeńców na ogrodzeniu tarasu. Dalej podeszliśmy do najwęższej ulicy Starego Miasta - Kamienne Schodki. To na nich znana, polska piosenkarka, pani Irena Santor śpiewała piękną, sentymentalną piosenkę pod tym samym tytułem. Brukowanymi ulicami dotarliśmy do Murów Warownych Starówki. Ostatnimi miejscami, które zobaczyliśmy były pomniki Kilińskiego oraz Małego Powstańca.

Zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do Niechanowa, a stąd do naszych domów i szkół, by opowiedzieć i zachęcić kolegów, koleżanki do odwiedzenia Warszawy.
 
tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Pierwszy turniej on-line w I LO Choć uczniowie "Szesnastki" przed końcem roku szkolnego do szkoły nie wrócili (nie mógł się zatem odbyć... Środa, 1 lipca 2020
Koniec roku szkolnego i remonty w powiatowych jednostkach Blisko rok temu Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego stanął przed dużym wyzwaniem, jakim był podwójny nabór.... Środa, 24 czerwca 2020
Nabór do szkół ponadpodstawowych - ważne terminy Trwa nabór do szkół ponadpodstawowych. Przedstawiamy najważniejsze informacje, terminy oraz wnioski.... Środa, 24 czerwca 2020
Logopeda w czasie pandemii. Zapracowany specjalista, który marzy o wakacjach i spędzaniu czasu z ludźmi Ostatnie 3 miesiące pandemii były dla nas wszystkich dość trudnym, specyficznym czasem. Wiele osób siedziało... Niedziela, 21 czerwca 2020