Logo

REKLAMA
Plik banneru

Uczniowie gnieźnieńskich szkół gnieźnieńskim powstańcom

Artykuł dodany: Piątek, 1 czerwca 2018
Uczniowie gnieźnieńskich szkół gnieźnieńskim powstańcom
REKLAMA

Wolność jest wspaniałym darem, o którym na co dzień nie myślimy, choć bardzo chętnie codziennie z niego korzystamy, zwłaszcza w tak piękne popołudnie jak wczorajsze. Sięgający 30 stopni skwar, naprawdę wymagające poświęcenia wysiłku zadanie, no i sto pomysłów na to, jak wykorzystać wolny czas - wszystko to nie zniechęciło grupy nauczycieli i uczniów z pięciu gnieźnieńskich szkół. Od godziny 16.30 rozpoczęli oni prace przy porządkowaniu grobów powstańców gnieźnieńskich na cmentarzu św. Piotra.

ALBUMY ARTYKUŁU:

Do akcji zaprosiły wszystkich chętnych dyrekcje szkół gnieźnieńskich złączonych patronatem gnieźnieńskich patriotów: Szkoła Podstawowa Nr 2, której patronem jest ksiądz Mateusz Zabłocki, powstaniec wielkopolski oraz działacz społeczno-polityczny, Gimnazjum Nr 2, któremu patronują Powstańcy Wielkopolscy oraz Szkoła Podstawowa nr 7, która to imię ma przejąć. Pamiętając o bohaterach, będąc wiernymi patriotycznym wartościom, chcemy słowem i czynem dać dowód naszej wdzięczności tym, którzy oddali życie za naszą ojczyznę i nasze miasto. Na cmentarzu Św. Piotra spoczywają polegli, których groby wymagają naszej pomocy - tak brzmiała oficjalna deklaracja dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 2. Na słowach jednak nie poprzestano i w skwarne wtorkowe popołudnie panie Katarzyna Różańska oraz Agnieszka Lange, wraz z panią Elżbietą Staszewską z Gimnazjum Nr 2 stanęły na czele reprezentacji zarządzanych przez siebie szkół, by wraz z nimi przystąpić do pracy. Wsparli je oczywiście nauczyciele oraz uczniowie, do akcji włączyli się również rodzice. Oprócz trzech szkół inicjujących tę akcję społeczną wzięły w niej udział jeszcze Szkoła Podstawowa Nr 5 oraSzkoła Podstawowa Nr 8.

Omszałe groby powstańcze zostały wyszorowane, teren wokół nich uprzątnięty i odchwaszczony, a cała akcja przebiegła nie tylko sprawnie, ale i pogodnie - humory dopisywały, a energii do działania nie brakło.

"Tym, co zginęli/ W huku i dymie,/ I nie wiesz nawet/ Jak im na imię./ Palą się znicze" - pisała poetka Danuta Wawiłow w wierszu "Znicze". Z satysfakcją możemy stwierdzić, że te niewesole słowa poetki nie dotyczą społeczności ze szkół naszego miasta. Uczniowie z SP2 regularnie odwiedzają grób swego patrona, nad którym sprawują opiekę. Społeczność z Gimnazjum Nr 2 zbiera pamiątki powstańcze i opiekuje się grobami, których akcję oznakowania w swym czasie przeprowadzała. Teraz swoim zaangażowaniem zainspirowali kolegów z innych gnieźnieńskich szkół, dla których od tej pory powstańcze groby w naszym mieście nie będą już anonimowe.
tekst: Informacja prasowa
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno