Logo

Rośniemy razem z książkami

Artykuł dodany: Czwartek, 31 maja 2018
Rośniemy razem z książkami
REKLAMA

Bibliotekarze gnieźnieńskiej książnicy od zawsze byli przekonani, że czytanie należy rozpocząć od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe i rozbudzają wyobraźnię. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych.

ALBUMY ARTYKUŁU:

O korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka opowiada kampania społeczna Instytutu Książki "Mała książka - wielki człowiek". Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna wspiera kampanię poprzez program edukacyjny "Rośniemy razem z książkami". W rozwoju czytelnictwa ogromną rolę odgrywają rodzice, nauczyciele, bibliotekarze. Przez cały rok szkolny czekaliśmy na opinie i zdjęcia obrazujące jak ważne jest czytanie. Najpełniej podkreśliła to jedna z mam, nasza czytelniczka Jagoda Sobecka:
"Czytanie z każdym dniem wzbogaca słownik i wyobraźnię naszych "Bombeli". Dzięki książkom, ich pomysłowość w doborze i przebiegu zabaw (bez użycia zabawek!) jest niewyczerpana. Czytanie rozwija pamięć, pozwalając by 3 latka "czytała" rocznemu (niegdyś) bratu książki - z pamięci. Czytanie wydłuża koncentrację uwagi nawet tzw. żywym sreberkom, co pozwala odetchnąć rodzicom. Czytanie zbliża - kiedy dzieci pakują się na kolana, kłócąc o lepsze miejsce. Czytanie pozwala odkrywać i rozwijać zainteresowania, i pasje - gdy 4,5 letnia dziewczynka patrząc na książeczkę pt. "Zuzia uczy się tańczyć" ćwiczy na dywanie figury baletowe. Czytanie integruje i pomaga nawiązać więź, gdy starsza siostra opowiada bratu książeczkę, albo naśladując rodziców- sadza go sobie na kolana i tworzy dla niego jedyną w swoim rodzaju historię. Czytanie pochłania - nawet, gdy się czytać nie potrafi- i zapomina się nawet o pożegnaniu z ukochaną Babcią! Czytanie jest jedynym pożytecznym nałogiem - przedawkowanie nie grozi nawet niemowlętom."

Mamy nadzieję, że zamieszczone zdjęcia zainspirują kolejnych rodziców i nauczycieli do nadsyłania fotografii i opinii na adres : filia2@biblioteka.gniezno.pl , do czego serdecznie zapraszamy!
 
źródło: BPMG

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno