Logo

Powidzkie Bryzy w Afryce

Artykuł dodany: Środa, 16 maja 2018
Powidzkie Bryzy w Afryce
REKLAMA

2 samoloty M-28B/PT Bryza z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego brały udział w międzynarodowym ćwiczeniu FLINT LOCK 2018 na terytorium Burkiny Faso.

ALBUMY ARTYKUŁU:

26 kwietnia w godzinach popołudniowych na lotnisku w Powidzu wylądowały dwa samoloty M-28B/PT Bryza wraz załogami z 33. BLTr, które w dniach od 9 do 20 kwietnia brały udział w międzynarodowym ćwiczeniu pk. FLINT LOCK 2018 na terytorium Burkiny Faso (Afryka!). Samoloty przeleciały blisko 8 000 km, lądując 12 razy na lotniskach wielu państw. Podróż ta, tylko w jedną stronę, trwała 5 dni. Lotnicy odwiedzili między innymi: Maroko, Senegal, Mauretanie, Gwinee oraz Mali.

Ćwiczenia, które zakończyły się sukcesem polskich załóg, były zwieńczeniem procesu szkolenia przygotowującego je do współpracy z wojskami specjalnymi. Od roku 2013 polscy piloci szkolili się pod okiem amerykańskich kolegów zarówno w kraju, jak i w Stanach Zjednoczonych w zakresie planowania, koordynowania współpracy oraz wykonania jakże trudnych i wymagających misji. W trakcie trwania FLINT LOCK 2018 powidzkie załogi wspierały działania nie tylko polskich komandosów, ale również żołnierzy z innych państw, takich jak Hiszpania, Austria, Ameryka, Mauretania czy Mali. Do głównych zadań należały zrzuty skoczków i wspieranie ich działalności poprzez zrzuty zaopatrzenia, akcje ewakuacji medycznej, przerzut zespołów bojowych na lotniska nie przygotowane, w dzień i w nocy. Istotną stroną ćwiczenia były warunki atmosferyczne w jakich przyszło wykonywać zadania powidzkim pilotom, technikom, personelowi naziemnemu i ich maszynom. Pył, wilgotność powietrza, a przede wszystkim panujące tam temperatury, w dzień od 38 st. Celsjusza do 45 st. Celsjusza (w cieniu!), a w nocy nie spadające poniżej 38 stopni Celsjusza dawały się we znaki ludziom i maszynom. Wraz z żołnierzami do Burkina Faso dotarły także dary, które przekazano na miejscu polskim misjonarzom. W roku stulecia istnienia polskiego lotnictwa wojskowego polscy piloci udowodnili po raz kolejny, iż należą do grona najlepszych i stanowią światową czołówkę.
 
źródło: 33. BLTr

REKLAMA
Plik banneru
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno