Logo

Bunt, pożar, barykada - ćwiczenia działań ochronnych

Artykuł dodany: Środa, 16 maja 2018
Bunt, pożar, barykada - ćwiczenia działań ochronnych
REKLAMA

Funkcjonariusze więzienia przy współudziale Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie wspólnie z GISW okręgu poznańskiego doskonalili umiejętności w zakresie likwidowania zagrożeń na terenie zakładu karnego.

ALBUMY ARTYKUŁU:

Szkolimy się na różne sytuacje
Cenariusz działań zakładał wystapienie trzech sytuacji zagrażających bezpieczeństwu zakładu karnego. W pierwszej z nich grupa osadzonych odmówiła opuszczenia placu spacerowego. Zachowywali się arogancko, nawoływali do nieposłuszeństwa, demolowali dostępny sprzęt, wyrywali ławki, próbowali rozplątać siatkę, grozili dokonaniem zbiorowego samouszkodzenia. Po próbie rozmów z więziennymi negocjatorami zapadła decyzja o siłowym rozwiązaniu konfliktu z wykorzystaniem funkcjonariuszy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej.

Błyskawiczna akcja ratowniczo-gaśnicza
Kolejną sytuacją był pożar oddziale półotwartym, z którego skazani codziennie wychodzą do pracy poza teren więzienia. Konieczna jest ewakuacja przebywającyh skazanych oraz funkcjonariuszy. Dwóch z nich zostało uwięzionych w budynku. Na pomoc wezwano strażaków z PSP w Gnieźne, którzy po przybyciu sprawnie prowadzili akcję ratowniczo-gaśniczą.

Więzienie nie kończy się za murem

Ostatnim ćwiczonym elementem była  sytuacja związana z zamieszkami przed bramą więzienia. Kibice jednej z drużyn piłkarskich domagali się uwolnienia swojego kolegi. Wznosili okrzyki, blokowali wjazd wozów policyjnych i wyjazd więźniarek. Przybyła na miejsce grupa policjantów z KPP Gniezno w kontrolowany sposób obezwładniła buntowników i stłumiła zamieszki.

Różne zagrożenia - zawsze profesjonalne działanie
Ćwiczenia pokazały, że jesteśmy przygotowani na różne sutuacje, które mogą wystąpić na terenie więzienia. Na co dzień pracujemy ze zdemoralizowanymi przestępcami, którzy odbywają karę długoletniego pozbywania wolności.  Nasz profesjonalizm polega m.in. na tym, że nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje i umiejętności, a takie ćwiczenia dają nam możliwość koordynowania działań z innymi służbami
 
tekst: kpt. Krystian Rynarzewski
foto: kpt. Przemysław Borkowski

REKLAMA
Plik banneru
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno