Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Gniezno lubi klasyczny cyrk ze zwierzętami"

Wtorek, 15 maja 2018

Z inicjatywy mieszkańców powstała grupa na facebooku powstałą grupa "Gniezno lubi klasyczny cyrk ze zwierzętami". Jej główną rolą nie jest walka, tylko edukowanie, że tak jak współczesny świat się zmienia, tak też na lepsze zmienia sie polski cyrk.

Po ostatniej niskiej frekwencji w Cyrku Arena, który pojawił się w okrojonym programie bez zwierząt ze względu na zakaz miejski, pojawiły się w internecie głosy niezadowolonych z tego powodu gnieźnian, którzy pytają się co można w tej sprawie zrobić. Wysoka frekwencja w cyrkach, w których są zarówno zwierzęta, jak i artyści (choćby Cyrk Medrano w Gnieźnie 2 lata temu) oraz wysoka frekwencja Cyrku Zalewski w marcu (na prywatnym placu), jak również fakt, że dzień później we Wrześni, a dwa dni później w Słupcy Cyrk Arena pojawił się już w pełnym programie ze zwierzętami (we Wrześni i Słupcy nie ma  zakazu miejskiego) powoduje niezadowolenie mieszkańców, którzy są ograniczani z góry.

Poza tym, jak udało nam się ustalić od dyrektora Cyrku Arena, który chciał ponownie pojawić się na placu prywatnym, właściciel działki przy ul. Gdańskiej był od marca notorycznie nagabywany oraz były w jego stronę kierowane groźby. Tak więc Cyrk Arena nie miał wyjścia i pojawił się na miejskim placu bez zwierząt. Dodatkowo pod Cyrk Arena podjechała Straż Miejska, która sprawiła, że dzieci się wystraszyły i pytały rodziców co się dzieje.

Pani Agnieszka Hajdasz, która założyła grupę "Gniezno lubi klasyczny cyrk ze zwierzętami" pragnie przede wszystkim edukować, a z czasem być może stworzyć petycję do Prezydenta Miasta Gniezna. Przede wszystkim ważne jest, że w wielu miastach w Polsce zakazy miejskie są unieważniane z trzech powodów:
  1. Są niezgodne z prawem, bowiem ogranicza się prowadzenie cyrkom działalności gospodarczej (przykład Warszawy).
  2. Prezydenci poszczególnych miast wysłuchali też drugiej strony, a nie podpisali zakaz nie pytając się mieszkańców jakie jest ich stanowisko, stąd cofnęli zakaz.
  3. Prezydenci miast sami po czasie przyznali, że zakaz jest bezsensowny.

Co prawda zainteresowanie cyrkiem wykazuje się idąc na cyrkowe przedstawienie - to jest główna miara i wyznacznik, ale jeśli lubicie sztukę cyrkową i dodatkowo chcielibyście, żeby do Gniezna znów mógł przyjechać cyrk, to możecie dołączyć do grupy na facebooku. Są tam nie tylko przydatne informacje o cyrku, kulisach pracy, ale - jak zapowiada grupa - będą także zakulisowe materiały o cyrkowym życiu.

Współczesny Cyrk się zmienia, o czym wypowiada się między innymi dyrektor największego cyrku w Polsce - Korona, a cyrkowe widowisko poparł nawet sam Ojciec Święty:
http://pl.radiovaticana.va/news/2018/01/10/papież_zaprosił_ubogich_do_cyrku/1358261

[Aktualizacja]:
Powstał równiez fanpage "Gnieźnianie lubią cyrk tradycjny". Link poniżej:
https://www.facebook.com/GnieznoLubiCyrk/
 
tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Cyrk skarży prezydenta Gniezna! Uważa, że złamał prawo 12 października do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu trafiła skarga na Zarządzenie Prezydenta... Czwartek, 18 października 2018
Cyrk przestrzegał prawa, a pikieta i tak się odbyła! Gniezno nie jest przyjazne dla przedsiębiorców? We wtorek w Gnieźnie odbył się spektakl Cyrku Korona. Chociaż przedsiębiorstwo przestrzegało lokalnego,... Środa, 26 września 2018
"WOW'' Cyrku Korona w Gnieźnie! Już we wtorek, 25 września, w Gnieźnie pojawi się znany Cyrk Korona ze swoim nowym programem! Nowy extreme... Piątek, 21 września 2018
Cyrk Arena bez zwierząt i ... publiczności W czwartek Gniezno odwiedził Cyrk Arena. Ponieważ właściciel prywatnego terenu, na którym ostatnim razem... Sobota, 12 maja 2018