Logo

"Lekarz książek"

Artykuł dodany: Poniedziałek, 14 maja 2018
REKLAMA

Zachowanie dziedzictwa pisanego ludzkości jest bardzo ważnym zadaniem. Przekazanie go przyszłym pokoleniom zależy od działań podejmowanych zarówno w przeszłości, jak i obecnie, natomiast istota i rodzaj tych starań od podłoża, na którym myśl ta została utrwalona. Wpływ różnorodnych zewnętrznych czynników niszczących implikuje bowiem powstanie wszelkiego rodzaju zmian właściwości zarówno fizycznych, chemicznych, jak i mechanicznych danych materiałów. Jest to nieunikniony proces starzenia się tworzywa, który należy jak najskuteczniej opóźniać.

ALBUMY ARTYKUŁU:

O tym, na czym polega konserwacja książki, jakie narzędzia są wykorzystywane w procesie konserwacji, opowiedziała dzieciom Marzena Szczerkowska, konserwatorka zabytków podczas spotkania w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Okazało się, że książki chorują i można je leczyć. "Lekarz książek" dba też o zachowanie dobrego stanu zabytkowych dzieł.

Przybyłe na spotkanie dzieci mogły się przekonać jak kompetentną osobą jest Marzena Szczerkowska. Jest przecież laureatem XXVIII edycji Nagrody im. św. Brata Alberta - Adama Chmielowskiego w dziedzinie konserwacji zabytków. Została uhonorowana za ratowanie od zniszczeń unikalnych zbiorów archiwalnych i bibliotecznych oraz ich promocję w Akcji Mecenat Skarbów Słowa. Po powodzi w 1997 roku podjęła się akcji ratowania części cennego księgozbioru Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Zastosowana wówczas przez nią nowatorska metoda masowej konserwacji dała oczekiwane efekty. Przy współpracy z innymi specjalistami, przez 5 lat uratowała od zniszczenia ponad 900 woluminów. Od tamtej pory współpracując z UAM w Poznaniu wzięła udział w międzynarodowych ekspedycjach konserwatorskich ratujących zbiory Biblioteki Klasztoru Koptyjskiego w Egipcie.

Od 2011 roku współpracuje z Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie w ramach Akcji Mecenat Skarbów Słowa. W jej ramach uratowano między innymi piętnastowieczny "Explanatio Evangeliorum" oraz jedyny rękopiśmienny zapis nutowy "Offertorium" z XVIII wieku.

Nawet nie zdajemy sobie czasami sprawy, ilu mamy w Pierwszej Stolicy Polski światłych, kulturalnych i rzetelnych ludzi, którzy są oddani swojej pasji.
 
źródło: BPMG

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno