Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Cyrk Arena bez zwierząt i ... publiczności

Sobota, 12 maja 2018
 • Cyrk Arena bez zwierząt i ... publiczności

W czwartek Gniezno odwiedził Cyrk Arena. Ponieważ właściciel prywatnego terenu, na którym ostatnim razem rozstawił się cyrkowy namiot, otrzymał szereg gróźb karalnych, m.in. obietnicę spalenia samochodu i domu w przypadku udostępnienia terenu kolejnemu przedsiębiorcy wykorzystującemu zwierzęta w trakcie pokazów, tym razem artyści musieli rozstawić się na działce miejskiej.

W trakcie pokazu, zgodnie z łamiącym prawo zarządzeniem Prezydenta Miasta Gniezna, publiczność nie zobaczyła zwierząt. Dlaczego używamy stwierdzenia, że zarządzenie nie jest zgodne z literą prawa? Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Brak zwierząt odbił się na frekwencji ze strony publiczności, jednak urzędnicy pracujący na etatach nic sobie z tego nie robią. Nie od dzisiaj wiadomo, że Gniezno nie jest dobrą lokalizacją dla parków rozrywki i cyrków. Ci, którzy chcieli zobaczyć pełen program Cyrku Arena, ze zwierzętami, musieli wybrać się do Wrześni lub Słupcy, gdzie włodarze patrzą na interes przedsiębiorców organizujących widowiska dla mieszkańców. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jakimi kontrolami objęte są cyrki, a co za tym idzie, że czasy męczenia zwierząt przy tresurze dawno minęły.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Rafał Mikuła

Napisz komentarz

Komentarze(19)

 • 15.05.2018 21:34  Odpowiedz na komentarz

  Właśnie widziałem, że ruszyła strona na fejsie, która zrzesza cyrkowych widzów oraz miłośników, Świetny ruch ze strony mieszkańców: https://www.facebook.com/GnieznoLubiCyrk/

  16.05.2018 21:52

  Co za durna strona jak i cały Facebook

 • Festiwal sztuki cyrkowej w Monte Carlo-zero zwierząt,umiejętności ludzi i pomysły kapitalne.Ale im się chce trenować,a nie tylko strzelać z bata.Gratulacje dla Prezydenta Gniezna.

  16.05.2018 16:05

  To chyba Pan oglądał inny Festiwal i nie widział Festiwalu w Monte Carlo, który od samego początku pokazuje także pokazy zwierzą i przedstawia cyrk taki jaki powinien być, czyli klasyczny. Polecam włączyć w piątki kanał TVP Rozrywka po godzinie 22:00 to Pan zobaczy, że na Monte Carlo są zarówno artyści jak i zwierzęta ! Najbliższa emisja w tv 18 maja o godzinie 22:20

 • Proponuję zakazać trzymania durnych i głośnych psów w blokach. Aż strach wyjść z dzieckiem na trawę bo wszędzie kupy...W Gnieźnie jest obsesja na punkcie zwierząt a zwłaszcza psów. Liczą się bardziej niż ludzie! One mogą wszystko...A odnośnie cyrku- najlepszy cyrk był 2lata temu z Włoch z pięknymi, zadbanymi zwierzętami. Niestety durne przepisy spowodowały że już takiego widowiska nie zobaczymy...

 • 14.05.2018 07:05  Odpowiedz na komentarz

  W odpowiedzi dla Pana Pawlaka: 1. Oczywiście, nie Pan ;) 2. Proponuję więc sprawdzić kto grozi, a pan właściciel powinien oddać sprawę organom ścigania. 3. Usunęliśmy jak na razie tylko Pana, ze względu na notoryczne w zasadzie nękanie (taka taktyka, wiemy...) nie tylko administratorów strony, ale też po prywatnych wiadomościach innych osób. 4. Cieszymy się z polubień. W necie jest sporo poradników jak zdobywać lajki. Wiemy, ale w przeciwieństwie nie korzystamy. Aktywnych z Pana strony na razie naliczylismy z 5 osob. Naszą obecność w cyrku Pan sobie obrał jako nową linię ataku. Cyrk Arena posiada w swoich zasobach zwierzęta i na taki cyrk się nie godziny. Dlaczego Pan nie pisze nigdzie, że w ramach ustępstwa nie zrobiliśmy protestu tym razem? 5.To nie nasz problem, zwolennicy zwierząt też nie doczytali. 6. Pan sobie linki jezzcze dodał w tym punkcie na fejsie, ale kopiuj/wklej się zacięło i były nieaktywne. Tu już nie dało rady nowych? Generalnie drodzy czytelnicy owy Pan siedzi i cały dzień myśli co tu jeszcze w net wrzucić. Że pomysły mu się kończą, to powiela non stop ilości protestujących, mówi że zwolenników w cyrku nie było, a on bacznie obserwował i takie tam inne bzdety. Po całej Polsce rozsyła swoje myśli, tam gdzie protesty się odbywały, tworzy pisma do urzędów, ale już go tam poznali. Swoje myśli przelewa na fejsa, ale dostaje... z 5 lajków. Powli należy współczuć...

  14.05.2018 10:15

  Nie wciskajcie ludziom kitu, że dlatego, że Cyrk Arena ma w zasobach zwierzęta, nie poszliście do cyrku we czwartek. Prawdą jest, że wczoraj jedna z Waszych aktywistek nazwała wprost jakikolwiek Cyrk chałturą, do której chodzić wcale nie będzie (a w marcu deklarowała co innego). Póki co, to Wy pierwsi wpisaliście tu komentarz na pół ekranu.Po czym ja zwyczajnie odpisałem. Po czym Wy kolejny raz. Tak więc to Wy siedzicie całymi dniami i mieszkańcom Gniezna wciskacie faktyniezgodne z prawdą. Boli Was fakt, że w Gnieźnie są ludzie i pojawili się ludzie, którzy maja odrębny punkt widzenia od Waszego i nie jestem sam. Bywa...;) I Miłego dnia :)

 • Wstyd mieszkać w mieście co Prezydent dopuszcza się wydawania takich ograniczeń!

  13.05.2018 20:44

  Na właśnie, wstyd, popierałem Budasza ale z tym zakazem przesadził, jak prezydent miasta może zakazywać mieszkańcom rozrywki. Przecież zwierzętom nie dzieje się krzywda, a przeciwnie zwierzęta bawią ludzi i uczą się sztuczek. Wstyd mieć takiego prezydenta i mieszkać takimi ludźmi co chcą takich zakazów i na dodatek grożą.

 • 13.05.2018 15:07  Odpowiedz na komentarz

  Przecież zwierzęta uwielbiają być atrakcją dla ludzi!
  Wystarczy obejrzeć Madagaskar????

 • 13.05.2018 13:53  Odpowiedz na komentarz

  W związku z podobnymi artykułami rozsianymi po necie przybliżę Państwu nieco parę szczegółów.
  1. Artykuły "tworzy" jeden pan, mający udziały w promocji poszczególnych cyrków, stąd dobro zwierząt ma gdzieś. Dodatkowo posiada znajomych cyrkowców i wspiera swoich kolegów.
  2. Czy ktoś groził panu od terenu komercyjnego to nie wiadomo, wiadomo że nikt nie jest tak niespełna rozumu z osób, które organizowały zbiórkę podpisów pod petycją zakazu występów cyrkowych z udziałem zwierząt. Wielce prawdopodobne jest, że groźby powstały w głowie pana z pkt. 1.
  3. Różne dyskusje w necie z panem z pkt. 1 są dość szybko usuwane, bądź cenzurowane i tworzone są artykuły jak wyżej.
  4. Pod petycją do Prezydenta podpisało się ok. 2300 Gnieźnian. Zwolenników cyrków z męczeniem zwierząt jakoś nie stać na swoją akcję poza doszukiwaniem się podstępnych i przestępczych działań przeciwników. Nagrywanie protestu, agresywne wpisy na stronach, wyśmiewanie - to jedyna broń.
  5. Przed występem cyrku Arena na znak, że jeśli na występie nie ma być zwierząt, to też nie będzie protestów. Nieobecność zwierząt została delikatnie przemilczana przez sam cyrk. Na to nie było już wpływu, gdyż celowo cyrk to zrobił.
  6. Miłośników zwierząt zapraszamy do poznańskiego ZOO, gdzie zwierzęta mają godziwe warunki, odpowiednie pożywienie, spokój, opiekę weterynaryjną. Zachęcamy do zobaczenia pocyrkowego niedźwiedzia Baloo, który mimo dużego wybiegu kręci się jak by był ciągle w klatce. Tak pięknie się nim cyrk opiekował....

  13.05.2018 14:40

  Gniezno nie robi cyrku ze zwierząt - po 1. radzę sprawdzić kto jest autorem artykułu na portalu Moje-Gniezno.pl albo zapytać redakcję kto jest u nich dziennikarzem - zapewniam, że nie ja. Po 2. Wiadomo, że ktoś grozi. Dyrektor Cyrku dzwoniąc do prywatnego właściciela telefonicznie otrzymał od właściciela prywatnego placu odmowę i uzsadnienie, że nie chce znów gróźb - jak pisałem żaden cyrk się nie zdecyduje dobrowolnie na program bez zwierząt, więc musiał się kontaktować z właścicielem placu prywatnego. Nie mydlcie więc oczu. Po 3. U Was to normalne, że usuwanie każdego kto myśli inaczej niż Wy. Tylko w swoim gronie sie popieracie. Po 4. Kilka Pań z Gniezna założyły stronę Gniezno lubi klasyczny cyrk ze zwierzętami - polubień w ciągu 2 dni mają mniej więcej tyle co Wy od lutego. Poza tym widzowie cyrkowi udowadniają, że lubią klasyczny cyrk na programach cyrkowych (np. pełen namiot we Wrześni). Was nawet nie stać na pójście do cyrku bez zwierząt chociaż sami w marcu deklarowaliście, że do takiego chętnie pójdziecie. W Gnieźnie nie było we czwartek NIKOGO z grupy 17 osób z protestu a byłem już w okolicach kasy cyrkowej od 16:15 więc wiem, kto przychodził do Cyrku. Po 5.Jeśli nie umiecie czytać na afiszach i płytach PCV, że ,,bez udziału zwierząt'' oraz nie widzicice w materiałach reklamowych, że ,,program może ulec zmianie'' to już Was problem. Poza tym, potwierdza to fakt, że nie byliście we czwartek w Cyrku.Od godziny 11:00 przy kasie widniała kartka z napisem, że ze względu na zakaz miejski dziś zwierząt nie będzie.Po 6. ZOO w Poznaniu ma problemy finansowe bo odebrało nielegalnie niedziwedzia, który w Cyrku chorował od małego i nie występował tylko był w przerwie miedzy danymi czesciami programu a cyrk leczył go w miare swoich mozliwosci, zakazujac mu wystepow poniewaz niedzwiedz sie przyzwyczail do swoich opiekunów a sama Pani Dyrektor ZOO w Poznaniu zostala skazana wyrokiem Sadu.

 • 13.05.2018 13:08  Odpowiedz na komentarz

  A ci, którzy zakazują to do cyrku z rodzicami nie chodzili ? Może to też ci sami rodzice, którzy sami prowadzili swoje dzieci do cyrku? A dlaczego można zabijać i polować na zwierzynę ? Niech obrońcy odpowiedzą. Logicznie !

 • A może zakazać też zwierząt w domach? Biedne kanarki, psy, koty, rybki....

 • Chyba porąbało tych chcących zakazać zwierząt, żeby grozić!!
  To jest chore do czego są zdolni ci ,,obrońcy" zwierząt, tyle że moim zdaniem to wrodzy zwierząt i ludzi. Przecież Bóg stworzył zwierzęta by służyły człowiekowi, jako pokarm, środek transportu, do towarzystwa, dla rozrywki, i by żyły z ludźmi, one nie są jakimiś bogami które trzeba wielbić. Idąc tokiem myślenia ,,obrońców"zwierząt, to chyba najlepiej to najlepiej żeby na świecie żyły tylko same zwierzęta, a ludzi najlepiej pozabijać no bo przecież tylko zwierzęta muszą godnie żyć a ludzie już nie. Tyle że ludzie są najważniejsi a odbieranie im rozrywki jest chore, a groźby karalne to już totalne przegięcie, co za psychohole, co za patologia ci ,,obrońcy" zwierząt, masakra, tacy ludzi to po prosty przestępcy których trzeba tępić.

  13.05.2018 15:38

  Do Wojtek faktycznie w bibli nie ma mowy żeby zwierzęta były wykorzystywane do rozrywki ale nie ma też mowy o tym żeby nie mieć rozrywki że zwierząt, przecież chyba bardzo dobrze że cyrkowcy szkolą zwierzęta i się nimi opiekują, w cyrku żadna krzywda się zwierzętom nie dzieję sądzę że na dziko większość zwierząt zabili by myśliwi, a tak zwierzęta sobie żyją i jeszcze ludzie mają rozrywkę. A tych obrońców zwierząt jak można nie tępić skoro grożą karalne, słowem tępić chodziło mi o pouczać, a grożących karać.
  Do Taka ja Lwu nic przecież się nie dzieje złego w cyrku, wręcz przeciwnie ma jedzenie, mieszkanie, i trochę szkolenia i pracy - czyli nic złego. Zwierzętom chodzi przecież o przetrwanie i o podtrzymywanie gatunku, a sądzę że cyrk im w tym nie przeszkadza, i źle tam nie mają, i zastanówcie się co niby złego jest w cyklach ze zwierzętami, bo moim zdaniem zwierzęta mają tam dobrze, wszystko co potrzebują i nie dzieje im się krzywda. A ludzie mąkę prawo do takiej rozrywki i nie można tego ograniczyć i zakazywać.

  13.05.2018 14:21

  Skoro tak powołujesz się na Boga, to gdzie w Biblii masz napisane żeby zwierzęta wykorzystywane były dla rozrywki? Powołujesz się na dzieło Boga, a przecież Święty Franciszek z Asyżu napisał : "Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję - służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować". Radzę, abyś się troszkę dokształcił(a), bo przywołujesz w swojej wypowiedzi Boga, a przy tym każesz "tępić" obrońców praw zwierząt. Zaprawdę prawdziwy/prawdziwa z ciebie katolik/katoliczka.....

  13.05.2018 13:28

  Tępić to trzeba takich ludzi jak Ty, ktôrzy sądzą że zwierzęta stworzone są dla rozrywki.Przebierz się za lwa, rób sztuczki i akrobacje, też będzie śmiesznie..byle dobrze - bo jak nie to z bata trzsba będzie strzelić.Pozdrawiam serdecznie ludzi bez wyobraźni..

 • 12.05.2018 22:44  Odpowiedz na komentarz

  Wprowadźmy jeszcze kolejny zakaz 0 tym razem może dla cyrkowych roślin, które jedzą cyrkowe zwierzęta. Paranoja w tym Gnieźnie.Cyrk jest to do niego idź jak chcesz albo nie idź jak nie chcesz. Gniezno - bierz przykład z innych pobliskich miast takich jak np. pobliska Września.

PODOBNE TEMATY
Cyrk skarży prezydenta Gniezna! Uważa, że złamał prawo 12 października do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu trafiła skarga na Zarządzenie Prezydenta... Czwartek, 18 października 2018
Cyrk przestrzegał prawa, a pikieta i tak się odbyła! Gniezno nie jest przyjazne dla przedsiębiorców? We wtorek w Gnieźnie odbył się spektakl Cyrku Korona. Chociaż przedsiębiorstwo przestrzegało lokalnego,... Środa, 26 września 2018
"WOW'' Cyrku Korona w Gnieźnie! Już we wtorek, 25 września, w Gnieźnie pojawi się znany Cyrk Korona ze swoim nowym programem! Nowy extreme... Piątek, 21 września 2018
"Gniezno lubi klasyczny cyrk ze zwierzętami" Z inicjatywy mieszkańców powstała grupa na facebooku powstałą grupa "Gniezno lubi klasyczny cyrk ze... Wtorek, 15 maja 2018