Logo

Spotkanie z Anną Fenby Taylor - wnuczką Zofii Kossak

Artykuł dodany: Wtorek, 8 maja 2018
Spotkanie z Anną Fenby Taylor - wnuczką Zofii Kossak
REKLAMA

Anna Fenby Taylor to córka Witolda Szatkowskiego - syna Zofii Kossak, wnuczka Zofii Kossak. Urodzona i wychowana w Londynie, z wykształcenia lekarz (Uniwersytet Londyński). W trakcie studiów wyszła za Anglika, urodziła dwójkę dzieci i już nie wróciła do medycyny. Postanowiła zamienić dom nad kanałem La Manche w Anglii na mieszkanie w Górkach Wielkich w Beskidzie Śląskim. Mimo, że babcię po raz ostatni widziała mając 16 lat (1967 r.), przyznaje, że zdążyła ją poznać i bardzo dobrze zapamiętać.

Od 1996 r. czynnie działająca w sprawie wskrzeszenia pamięci o życiu i twórczości Zofii Kossak. Jedna z inicjatorek i najaktywniejszy członek Fundacji im. Zofii Kossak, której celem jest ochrona i zabezpieczenie spuścizny po Zofii Kossak i Zygmuncie Szatkowskim. Odkryła prawdziwą datę urodzin babci (10 sierpnia 1889 r.) oraz okoliczności i datę śmierci drugiego syna Zofii Kossak, Tadeusza Szczuckiego w Auschwitz-Birkenau (17 marca 1943 r.). W latach od 2004 do 2007 uruchomiła Schronisko "Koss".

Od 20 lat aktywnie upowszechnia pamięć o życiu i twórczości Zofii Kossak-Szczuckiej, pisarki, byłej więźniarski niemieckiego obozu Auschwitz, współzałożycielki podziemnych organizacji w okupowanej Polsce, w tym Rady Pomocy Żydom Żegota.

Jej ogromną zasługą jest efektywna rewitalizacja Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich - domie rodzinnym słynnych artystów. Centrum działa od października 2010 r. Miejsce ma służyć rozwojowi statutowej działalności Fundacji im. Zofii Kossak poprzez umożliwienie działalności edukacyjnej (warsztaty literackie, dziennikarskie, plastyczne, teatralne dla dzieci i młodzieży), stworzenie warunków do profesjonalnego udostępnienia zbiorów związanych z życiem i twórczością Zofii Kossak oraz organizowanie letnich przedstawień teatralnych, koncertów, pokazów filmów.

W 2016 r. uhonorowana tytułem "Perła Podbeskidzia" za działalność społeczną i kulturalną. W tym samym roku wspólnie z Bogumiłą Bittner-Burkot wydała książkę poświęconą życiu i twórczości babci.

Pani Anna opowie m.in. o życiu i twórczością babci, o pielęgnowaniu jej pamięci? Czy odziedziczyła talent pisarski po babci, czy myślała kiedyś o wydaniu swojej książki? Czy poszukiwania prawdziwej daty urodzin babci i śmierci jej drugiego syna - Tadeusza Szczuckiego, były trudne, czy długo trwały i w ogóle jak to się stało, że te daty nie były wcześniej znane?

Zapraszamy do poznania historii rodziny Kossaków i spotkania z Panią Anną Fenby Taylor 17 maja 2018 r. o godz. 18.00 (w sali Katolickiego Stowarzyszenie Civitas Christiana w Gnieźnie- Bednarski Rynek 4a).
 
tekst: Informacja prasowa

REKLAMA
Plik banneru
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno