Logo

Konserwacja książek

Artykuł dodany: Piątek, 4 maja 2018
Konserwacja książek
REKLAMA

Konserwator z łaciny conservator znaczy obrońca, a conservare - przechowywać, zachowywać bez uszkodzenia. Pierwszy człon tytułu zawodowego oddaje najlepiej to, czym zajmuje się konserwator-restaurator dzieł sztuki.

Jego zadaniem jest przede wszystkim dbać o zabytki, zapobiegać ich niszczeniu, usuwać przyczyny i skutki wszystkich krzywd, jakich doznały na przestrzeni wieków. O konserwatorach w dużym uproszczeniu można mówić jako o lekarzach zabytków. Bardzo ważna jest konserwacja książek. W dobie, gdy snute są apokaliptyczne wizje na temat tego, że tradycyjne książki znikną kiedyś z naszego świata, zastąpione przez wszechobecne czytniki, a ludzie ze względu na postępującą komputeryzację, w końcu oduczą się ręcznie pisać, dobrze mieć świadomość, że są osoby, którzy ratują rękopisy, starodruki, muzykalia, zbiory graficzne.
 
Na czym polega konserwacja książki, jakie narzędzia są wykorzystywane w procesie konserwacji, opowie dzieciom Marzena Szczerkowska, konserwatorka zabytków, mająca ogromny wkład w ratowanie cennych książek z Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie po powodzi w 1997r, konserwację manuskryptów koptyjskich podczas ekspedycji naukowych w Egipcie, zaangażowana w akcję gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego pod nazwą "Mecenat Skarbów Słowa".

Spotkanie odbędzie się 9 maja (środa) o godz. 12.00 w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek "(Do)Wolność Czytania".
 
źródło: BPMG

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno