Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Spotkanie jak wędrówka w czasie

Poniedziałek, 16 kwietnia 2018
  • Spotkanie jak wędrówka w czasie

Niezwykłą podróż w czasie mieli okazję odbyć w czwartek uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Zabrał ich w nią szczególny gość - Bogumił Bielecki.

Przybył on na zaproszenie Hanny Kwaśniewskiej, która zorganizowała spotkanie w ramach swego projektu "Rok dla Niepodległej". Jak wiemy, przyświeca mu hasło "Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie", a jego celem jest ukazanie różnych oblicz patriotyzmu. Nic zatem dziwnego, że znany gnieźnieński dokumentalista, pasjonat historii Polski, upamiętniający lokalnych bohaterów II wojny światowej oraz ważne dla miasta zdarzenia, ukazał uczniom, czym może być patriotyzm realizowany w swej pasji.

Bogumił Bielecki swe hobby przekuł w misję - dokumentując ważne chwile w dziejach miasta oraz lokalnych bohaterów, stworzył prawdziwą kronikę dla potomnych, której skromną część zebrani mieli okazję poznać podczas spotkania.

Podróż w czasie nie ograniczyła się tylko do wspominek historycznych. Uczniowie SP2 mieli okazję odkryć też zapomniane oblicze techniki filmowej. Zademonstrowanie przez dokumentalistę starej kamery, uświadomienie, jak cenną zdobyczą była taśma filmowa, pozwoliło odczuć rozmach rozwoju technologicznego i zadumać się nad tym, w jak luksusowych żyje się dziś czasach.

Okazji do tej refleksji dostarczyły jednak przede wszystkim dokumenty obrazujące burzliwe dzieje naszego kraju oraz ciężkie warunki życiowe, jakich doświadczają dziś jeszcze Polacy zamieszkujący Ukrainę. Filmy o tej właśnie tematyce dostarczyły młodzieży największej ilości wrażeń. Nic dziwnego, że rozmawiano o nich jeszcze po zakończeniu spotkania.

Mile znajomy dla publiczności był fragment poświęcony Patronowi Szkoły, księdzu majorowi Mateuszowi Zabłockiemu - Bogumił Bielecki nie mógł w swych filmach pominąć tak ważnego w dziejach Gniezna patrioty, który za swe oddanie nie tylko lokalnej ojczyźnie, poniósł męczeńską śmierć.

Spotkanie, choć dość długie, nie wyczerpało najwyraźniej ciekawości uczniów, którzy skłonni byli zatrzymać gościa dłużej, by zasypać go pytaniami.

Bogumił Bielecki jest przyjacielem gnieźnieńskiej "dwójki" nie od dziś, zatem należy mieć nadzieję, że jeszcze tu nas powróci z kolejnymi opowieściami zilustrowanymi fragmentami swych filmów.
 
tekst: SP 2
foto: SP 2

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
ORLEN Przedszkoliada Tour odwiedził Gniezno W czwartek, 14 lutego, w hali im. Mieczysława Łopatki przy ul. Sportowej 3 w Gnieźnie odbyła się kolejne... Poniedziałek, 18 lutego 2019
Szkoła Podstawowa nr 7 imienia "Powstańców Wielkopolskich 1918/1919" W przeddzień setnej rocznicy zawarcia rozejmu w Trewirze, Szkoła Podstawowa nr 7 w Gnieźnie, obchodziła... Sobota, 16 lutego 2019
Nowy rektor i nowe oblicze studiów w GSW Milenium Wraz ze zbliżającym się końcem zimy Gnieźnieński Szkoła Wyższa Milenium przejdzie wiosenną metamorfozę.... Piątek, 15 lutego 2019
Moja Wielkopolska 2018 wystawa fotografii Zapraszamy na pokonkursową wystawę fotografii dokumentalnej pt. "Moja Wielkopolska 2018" ze zbiorów... Piątek, 15 lutego 2019