Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Plan uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha

Środa, 11 kwietnia 2018
  • Plan uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha
REKLAMA

W dniach 28 i 29 kwietnia br. obchodzić będziemy w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. W czasie tegorocznego Odpustu pragniemy również uroczyście zakończyć obchody jubileusz 600-lecia prymasostwa w Polsce. Modlitwie dziękczynnej polskiego episkopatu będzie przewodniczyć Legat Ojca Świętego Franciszka kard. Vincent Nichols, Prymas Anglii i Walii.

Świętowojciechowe uroczystości rozpoczną się w sobotę, dnia 28 kwietnia, I. nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w bazylice prymasowskiej o godz. 19.30 z homilią ks. abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. Na zakończenie nabożeństwa Ksiądz Prymas Wojciech Polak poświęci stroje dla nowych braci Towarzystwa Świętego Wojciecha.

Po zakończeniu nieszporów (ok. godz. 20.30) z katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim. Wieczorne uroczystości zakończą wystąpienia księży biskupów z zagranicy.

Główne obchody świętowojciechowe przewidziane są na niedzielę, dnia 29 kwietnia, i rozpoczną się procesją, która o godz. 9.15 wyruszy z kościoła pw. św. Michała Archanioła do katedry. O godz. 10.00 na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie rozpocznie się uroczysta Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczyć i homilię wygłosi Legat Ojca Świętego Franciszka kard. Vincent Nichols. Po Ewangelii Prymas Polski przekaże Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, a po Komunii św. ks. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, poświęci i nałoży krzyże misyjne grupie duchownych i świeckich przygotowujących się do podjęcia w najbliższym czasie pracy apostolskiej na terenach misyjnych.

Po zakończonej sumie odpustowej, ok. godz. 12.30, pielgrzymi zostaną zaproszeni na posiłek do ogrodu przy rezydencji Księdza Prymasa. Podczas spotkania w ogrodzie będzie można wesprzeć akcję „Bilet dla Brata” pomagając w ten sposób naszej młodzieży w wyjeździe na ŚDM do Panamy. Wśród uczestników akcji zostanie rozlosowana m.in. dwuosobowa pielgrzymka do Rzymu. W programie pikniku są również przewidziane występy artystyczne, zwiedzanie rezydencji Prymasów Polski oraz bezpłatny wstęp do Muzeum Archidiecezjalnego, skarbca katedralnego i katedry (Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia, wieża).

Odpust zakończy się II. nieszporami sprawowanymi o godz. 16.00 w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie pod przewodnictwem i z homilią ks. bpa Wiesława Śmigla, ordynariusza toruńskiego. Po nieszporach, zgodnie z tradycją, Ksiądz Prymas udzieli błogosławieństwa dzieciom.

W uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha uczestniczyć będą pielgrzymi z Polski i z zagranicy. Znajdą się wśród nich przedstawiciele episkopatu Polski oraz biskupi z zagranicy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządów lokalnych, reprezentanci środowisk naukowych i kulturalnych, liderzy i członkowie ruchów, organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz duszpasterstw środowiskowych.

Nawiedzenie grobu naszego Męczennika i udział we wspólnej modlitwie niech będą wyrazem wdzięczności wobec Boga za wielowiekową, owocną posługę Prymasów Polski oraz za wszystko, co na posiewie męczeńskiej krwi św. Wojciecha wyrosło na polskiej ziemi.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Trwają prace nad cmentarzem komunalnym w Gnieźnie Trwają intensywne prace związane z przygotowaniem projektu cmentarza komunalnego w Gnieźnie. Na zlecenie... Piątek, 14 grudnia 2018
Betlejemskie światło pokoju W imieniu Komendy hufca ZHP w Gnieźnie zapraszamy na oficjalne przekazanie Betlejemskiego światła pokoju,... Środa, 12 grudnia 2018
Mogiły powstańcze po remoncie W listopadzie 2018 r. zakończone zostały prace remontowe 52 grobów Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu... Czwartek, 29 listopada 2018
Procesja na cmentarzu przy ul. Witkowskiej 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, na cmentarzach odbyły się procesje za zmarłych. Nie inaczej... Piątek, 2 listopada 2018