Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Plan uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha

Środa, 11 kwietnia 2018
  • Plan uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha

W dniach 28 i 29 kwietnia br. obchodzić będziemy w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. W czasie tegorocznego Odpustu pragniemy również uroczyście zakończyć obchody jubileusz 600-lecia prymasostwa w Polsce. Modlitwie dziękczynnej polskiego episkopatu będzie przewodniczyć Legat Ojca Świętego Franciszka kard. Vincent Nichols, Prymas Anglii i Walii.

Świętowojciechowe uroczystości rozpoczną się w sobotę, dnia 28 kwietnia, I. nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w bazylice prymasowskiej o godz. 19.30 z homilią ks. abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. Na zakończenie nabożeństwa Ksiądz Prymas Wojciech Polak poświęci stroje dla nowych braci Towarzystwa Świętego Wojciecha.

Po zakończeniu nieszporów (ok. godz. 20.30) z katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim. Wieczorne uroczystości zakończą wystąpienia księży biskupów z zagranicy.

Główne obchody świętowojciechowe przewidziane są na niedzielę, dnia 29 kwietnia, i rozpoczną się procesją, która o godz. 9.15 wyruszy z kościoła pw. św. Michała Archanioła do katedry. O godz. 10.00 na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie rozpocznie się uroczysta Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczyć i homilię wygłosi Legat Ojca Świętego Franciszka kard. Vincent Nichols. Po Ewangelii Prymas Polski przekaże Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, a po Komunii św. ks. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, poświęci i nałoży krzyże misyjne grupie duchownych i świeckich przygotowujących się do podjęcia w najbliższym czasie pracy apostolskiej na terenach misyjnych.

Po zakończonej sumie odpustowej, ok. godz. 12.30, pielgrzymi zostaną zaproszeni na posiłek do ogrodu przy rezydencji Księdza Prymasa. Podczas spotkania w ogrodzie będzie można wesprzeć akcję „Bilet dla Brata” pomagając w ten sposób naszej młodzieży w wyjeździe na ŚDM do Panamy. Wśród uczestników akcji zostanie rozlosowana m.in. dwuosobowa pielgrzymka do Rzymu. W programie pikniku są również przewidziane występy artystyczne, zwiedzanie rezydencji Prymasów Polski oraz bezpłatny wstęp do Muzeum Archidiecezjalnego, skarbca katedralnego i katedry (Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia, wieża).

Odpust zakończy się II. nieszporami sprawowanymi o godz. 16.00 w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie pod przewodnictwem i z homilią ks. bpa Wiesława Śmigla, ordynariusza toruńskiego. Po nieszporach, zgodnie z tradycją, Ksiądz Prymas udzieli błogosławieństwa dzieciom.

W uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha uczestniczyć będą pielgrzymi z Polski i z zagranicy. Znajdą się wśród nich przedstawiciele episkopatu Polski oraz biskupi z zagranicy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządów lokalnych, reprezentanci środowisk naukowych i kulturalnych, liderzy i członkowie ruchów, organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz duszpasterstw środowiskowych.

Nawiedzenie grobu naszego Męczennika i udział we wspólnej modlitwie niech będą wyrazem wdzięczności wobec Boga za wielowiekową, owocną posługę Prymasów Polski oraz za wszystko, co na posiewie męczeńskiej krwi św. Wojciecha wyrosło na polskiej ziemi.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Ekstremalna Droga Krzyżowa już 5 kwietnia W piątek, 5 kwietnia, w parafii w Żydowie odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Czwartek, 14 marca 2019
Co dźwięczało 1000 lat temu? Muzeum Początków Państwa Polskiego przygotowało specjalną propozycję związaną z najnowszą wystawą czasową... Środa, 13 marca 2019
Rolnicy polscy oddają hołd Powstańcom Odpowiadając na wniosek Ryszarda Majewskiego, Przewodniczącego Rady Wojewódzkiej NSZZ RI "Solidarność"... Poniedziałek, 11 marca 2019
11 marca - Dzień Sołtysa. O pełnieniu tej funkcji rozmawialiśmy z sołtysem Jarząbkowa, Krystianem Rynarzewskim 11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa. Kim jest i jakie są jego obowiązki - o tym opowiedział nam Krystian... Poniedziałek, 11 marca 2019