Logo

"Pachnąca biblioteka" Joanny Krzyżanek

Artykuł dodany: Poniedziałek, 26 marca 2018
REKLAMA

W ramach VIII Festiwalu Literackiego "Preteksty", w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna gościliśmy pisarkę dla dzieci, Joannę Krzyżanek, autorkę zabawnych i edukacyjnych serii o Lamelii Szczęśliwej, Cecylce Knedelek czy Kurze Adeli.

ALBUMY ARTYKUŁU:

Gościa przywitali: Piotr Wiśniewski, organizator Festiwalu "Preteksty" i Janusz Ambroży, dyrektor gnieźnieńskiej książnicy oraz dzieci ze szkół podstawowych: nr 6, 9 i Milenium.

Na początku spotkania Joanna Krzyżanek  opowiedziała  o początkach pisania, o pierwszej książce, napisanej w dzieciństwie - te pierwsze próby literackie przechowywała babcia autorki przez wiele lat , aby stały się największym skarbem, pełnym wspomnień. Pisarka zabrała uczestników spotkania do pachnącej biblioteki, pełnej aromatu czekolady, truskawek i cytryn. "Bajka pachnąca truskawkami". "Bajka pachnąca cytryną"  oraz "Bajka pachnąca czekoladą" Joanny Krzyżanek to książki, które pachną, wystarczy potrzeć dłonią o stronice, a każdy czytelnik poczuje niesamowity zapach.

Później autorka przybliżyła dzieciom historię właścicieli sklepu z czekoladami, Balbina i Hilarii, którzy postanowili wyruszyć w podróż dookoła świata. Musieli jednak jeszcze znaleźć kogoś kto zaopiekuje się ich ukochanym sklepem z łakociami, więc zorganizowali czekoladowy konkurs, do którego zgłosili się kominiarz, handlarka jajkami, mleczarz, kapelusznik, rybak, malarka, zegarmistrz oraz latarnik. Niezwykła próba miała wyłonić zwycięzcę i tym samym przyszłego właściciela sklepu. Autorka snuła historię, a zadaniem dzieci było odgadnięcie, który z bohaterów wygrał czekoladowy konkurs. Okazał się on niezwykle trudny i wymagający wyrzeczeń oraz samozaparcia. Historia Balbina i Hilarii była pouczającą opowieścią o marzeniach, poświęceniu i walce z własnym łakomstwem.

Na zakończenie spotkania dzieci mogły uzyskać autografy oraz zakupić książki. Spotkanie z Joanną Krzyżanek potwierdziło, że literatura może poruszać wszystkie zmysły, wyobraźnię, inspirując do wielu kreatywnych działań oraz pasji.
źródło: BPMG

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno