Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Uwaga na dzikie zwierzęta

Czwartek, 15 marca 2018
  • Uwaga na dzikie zwierzęta

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól, gdzie na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta. W ostatnim czasie na drogach naszego powiatu odnotowuje się więcej kolizji ze zwierzyną. Na szczęście żaden z uczestników tych kolizji nie doznał obrażeń.

Za oknem czuć powiew zbliżającej się wiosny. Jednak wsiadając za kierownicę każdorazowo należy uwzględnić nie tylko warunki atmosferyczne, ale także drogowe. Pamiętajmy też, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Prawdopodobieństwo spotkania zwierzyny na drodze jest największe wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem, zwłaszcza w obszarach leśnych, których w naszym powiecie nie brakuje. Dzikie zwierzęta były w ostatnim czasie przyczyną kilku zdarzeń drogowych na terenie powiatu.

Na przykład w dniu 14 marca br. o godzinie 12.40 w miejscowości Trzemżal w gminie Trzemeszno kierujący samochodem osobowym marki Seat Ibiza potrącił sarnę, która nie przeżyła zderzenia z pojazdem. Kierowca na szczęście nie odniósł obrażeń.

Policjanci otrzymują też sygnały o potrąconej zwierzynie. Takie zgłoszenia policjanci otrzymali na przykład o 14 marca br. dwukrotnie: o godzinie 7.40 w okolicy Żelazkowa w gminie Niechanowo na pasie ruchu miała leżeć potrącona sarna, przed godziną 19.00, na ul. Wrzesińskiej w Czerniejewie, gdzie potrącony żywy jeleń miał znajdować się na poboczu, jednocześnie stanowiąc zagrożenie dla przejeżdżających pojazdów. W przypadku tego typu zgłoszeń informacja jest przekazywana innym służbom do dalszej realizacji.

Jak się zachować, gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze?
Należy przede wszystkim zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Jeśli się nie wystraszy, możemy próbować użyć sygnału dźwiękowego oraz mrugania światłami. Należy mieć też świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed naszym nadjeżdżającym samochodem. Zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem. Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne.
Pamiętajmy, aby w awaryjnych sytuacjach zawsze stawiać swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Próba ominięcia zwierzęcia może spowodować, że konsekwencje tego manewru będą poważniejsze, niż w przypadku bezpośredniego z nim zderzenia.

Zasady bezpieczeństwa
Podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zarządcy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają. Wiele osób przemieszcza się nocą, ceniąc sobie mniejszy ruch na drodze. Jednak na terenach leśnych ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. Weźmy to pod uwagę.

Co zrobić, gdy dojdzie do wypadku?
Podobnie jak w przypadku każdego innego zdarzenia drogowego, powinniśmy zabezpieczyć miejsce takiego wypadku. Należy w odpowiedni sposób ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne, zwracając tym samym uwagę innych kierowców. Dopiero wtedy będziemy mogli bezpiecznie poprosić o pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. W kolejnym kroku powinniśmy wezwać Policję.

Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę, możemy mu pomóc, pod warunkiem, że czujemy się bezpieczni. Pamiętajmy, że zwierzę po wypadku będzie w szoku, przez co może być agresywne. Nie powinniśmy również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać.

Pamiętajmy zatem, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.
 
źródło: Policja

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
7 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych Gnieźnieńscy policjanci ruchu drogowego przy współudziale inspektorów transportu drogowego przeprowadzili... Czwartek, 17 stycznia 2019
Strażacy ochotnicy podnosili swoje kompetencje 12 stycznia w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie miało miejsce szkolenie dla 52 wolontariuszy... Wtorek, 15 stycznia 2019
Jedna osoba ranna w pożarze mieszkanie przy ul. Sobieskiego w Gnieźnie Dzisiaj ok godz. 10.40 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze mieszkanie przy ul. Sobieskiego... Wtorek, 15 stycznia 2019
Kilka kolizji w jednym czasie 11 stycznia o godzinie 17.20 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu dwóch pojazdów w Wiekowie.... Niedziela, 13 stycznia 2019