Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Preteksty, czyli dobre okazje... do obcowania z Literaturą!

Środa, 14 marca 2018
  • Preteksty, czyli dobre okazje... do obcowania z Literaturą!
REKLAMA

Spotkania autorskie, slam poetycki oraz nietuzinkowe koncerty, to tylko niektóre z pozycji programu tegorocznego Festiwalu Literackiego "Preteksty". VIII edycja festiwalu potrwa od 23 do 24 marca.

Formuła "Pretekstów" od kilku lat opiera się na 3 podstawowych motywach: zbliżania ze słowem, inspirowania nim, oraz spotkania, czyli przybliżenia twórców do publiczności. Literatura jest Przygodą, a największą barierą jest problem z tym, by ją wreszcie rozpocząć. Wskazane trzy filary festiwalu to zaproszenie do takiej Przygody, i to właśnie w Gnieźnie - miejscu, gdzie magia historii przekształca rzeczywistość. Co ważne, wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Fotografia ramię w ramię ze Słowem
Razem z ósmą edycją "Pretekstów", już po raz piąty wystartuje projekt "Światłoczułe Słowa" - opierający się na wyjątkowej współpracy fotografii i poezji. Fotografowie, czyli Mistrzowie Obrazu, zaprezentują własne prace zrealizowane do wybranych tekstów poetyckich Mistrzów Słowa.

Otwarcie wystawy w piątek, 23 marca, o godzinie 18:30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

Przesłanie Pana Cogito
Przesłuchania do kolejnej edycji konkursu recytatorskiego, którego pomysłodawcą jest gnieźnieński aktor Andrzej Malicki, rozpoczną się w piątek, 23 marca o godz. 10:00 (w Miejskim Ośrodku Kultury). Termin zgłoszeń upływa 15 marca.
Celem konkursu, skierowanego przede wszystkim do uczniów gnieźnieńskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych jest pobudzanie twórczych postaw wobec literatury pięknej - w tym umiejętności krasomówczych i recytatorskich. Jednocześnie, to dla młodzieży świetna do nauki dbałości o kulturę słowa, oraz poznawania dorobku polskich poetów i literatury.
Tematem przewodnim tegorocznych zmagań Mistrzów Słowa będzie twórczość wybitnego polskiego poety - Zbigniewa Herberta.

Pachnąca biblioteka
Książka napisana z literacką swadą powinna oczarować, wciągnąć po uszy, czasem zdziwić, częściej szczerze rozbawić. Autorką pozycji rozbudzających u dzieci potrzebę czytania jest niewątpliwie Joanna Krzyżanek. W swoich książkach częstuje najmłodszych opowiadaniami o Cecylce Knedelek, Lamelii Szczęśliwej, kurze Adeli i Emilianie Apli. Każdy z jej bohaterów literackich ma do spełnienia jakąś wyjątkową misję. Cecylka Knedelek serwuje dzieciom różne smakołyki, a przede wszystkim - wyjaśnia, co trzeba zrobić, by stać się wolontariuszką lub wolontariuszem. Lamelia Szczęśliwa jest miłośniczką ortografii, gramatyki i zdrowej kuchni, a kura Adela prezentuje dzieciom litery. Z kolei Emilian Apla, właściciel pachnącej biblioteki, codziennie czyta dzieciom pachnące bajki. Sama autorka oprócz pisania prowadzi warsztaty literackie, teatralne, plastyczne i kulinarne.
Spotkanie autorskie dla dzieci z Joanną Krzyżanek odbędzie się 23 marca o godz. 11.00 w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a.

Słodko-gorzki Czechow
Oparty na motywach opowiadania Antoniego Czechowa spektakl "Sala nr 6" Teatru Wszelki Wypadek w reż. Tomasza Kujawskiego to tragikomedia ukazująca, w jaki sposób czysto teoretyczne rozważania nad sensem ludzkiego istnienia prowadzą do paraliżu woli i czynią ślepym na to, co prawdziwie istotne i bliskie. Mówi o tym, jak ludzie stwarzają system oszukiwania samych siebie, by nie podejmować wysiłku, który mógłby choć odrobinę złagodzić krzywdę i cierpienia. Zwraca także uwagę, jak niejednoznaczne i zwodnicze jest kryterium tak zwanej normalności.
Na spektakl zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury w piątek, 23 marca o g. 19.00.

Książkożercy sprawdzą swoją wiedzę
To już czwarta edycja Gnieźnieńskiego Turnieju Książkożerców. W roli głównej występuje Literatura; partnerują jej - wierni wielbiciele. Jeśli kochasz czytać, masz przynajmniej dwóch znajomych, którzy podzielają tę pasję, informujemy, że ten konkurs jest dla Ciebie. Gwarantujemy nagrody dla zdobywców I, II i III miejsca, chwile trzymające w napięciu, doskonale spędzony czas i odrobinę humoru. Wszystko odbędzie się 24 marca (tj. w sobotę) o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury.

Chętni do udziału w wydarzeniu mogą szukać informacji na stronie biblioteka.gniezno.pl oraz na blogu KDoK klubdyskusjioksiazce.blogspot.com, a także w Bibliotece Głównej przy ul. Mieszka I 16. Wypełnione karty zgłoszeniowe można oddawać do 22 marca w Bibliotece Głównej lub przesyłać mailowo na adres klubdyskusjioksiazce@wp.pl. Turniej przygotuje i przeprowadzi Klub Dyskusji o Książce działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Zapraszamy!

Poetycki pojedynek na słowa i życie
V Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais według prawilinych (i literackich) zasad. Czyli, jak mówi organizujące slam Stowarzyszenie "Ośla Ławka": weź, się odezwij, człowieku!
Slam to próba sprowadzenia poezji na ziemię. Każdy uczestnik dostaje trzy minuty, mikrofon i szansę, żeby trafić do słuchacza. Jest więc skrzyżowaniem poezji i performensu; najważniejszy jest kontakt poety z ludźmi, którzy słuchają jego wierszy, prozy poetyckiej, czy innej słownej abstrakcji. Słowo slam określa również imprezę, podczas której artyści przedstawiają swoje teksty, a publiczność ocenia na bieżąco zarówno treść wierszy, jak i umiejętności oratorskie poety i wyłania najlepszego autora wieczoru. Ważne jest, że rolę jury pełni właśnie cała zgromadzona publiczność, a nie kolejne "wielce szacowne grono" krytyków i literatów. Poeci mogą wykonywać jedynie swoje własne wiersze.

Slam im. Franciszka Rabelais odbędzie się po raz piąty i w swoim młodym życiu miał już okazję gościć ciekawe osobistości. Podczas zmagań w tym (niekiedy) gargantuicznym turnieju udział brali i brały m.in. Rudka Zydel (zwyciężczyni Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego, najlepsza slamerka w Polsce), Alex Freiheit (autorka tekstów i wokalistka Siksy), Dominika Dymińska (autorka m.in. "Danke", nominowana do nagrody Nike 2017) czy Paula Gotszlich (laureatka nagrody im. Andrzeja Krzyckiego). Występują poetki, poeci, performerki, raperzy i wszyscy, którzy chcą. W tym roku, dla najlepszego człowieka slamerskiego organizatorzy przewidzieli tzw. mamonę - pula nagród wynosi 500 zł.

Początek poetyckiej bitwy w sobotę, 24 marca, o godz. 19:00 w Klubie Muzycznym "Młyn", a jego zakończenie uświetni koncert Roberta Piernikowskiego.

Robert Piernikowski - producent, wokalista, autor tekstów oraz kompozytor muzyki teatralnej. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Niegdyś członek grupy NP, obecnie działa solo oraz współtworzy projekt SYNY. "Osiedla pamiętają wszystko. Każde słowo napisane na murze, każdą krople krwi, potu i łez wsiąkającą w asfalt, każdy dźwięk wgryzający się beton. Znają wszystkie wspomnienia, rozterki i sekrety swoich mieszkańców. Dobrze wiedzą jak było w latach 90. na lokalnych dyskotekach i jak jest dziś na pod pobliskim monopolem. Świetnie orientują się w tym co się zmieniło, a co trwa niewzruszone. I tylko potrzebują głosu, by się ową wiedzą podzielić; w milczeniu wyczekują kolejnych kronikarzy swych losów. Ludzi, którzy będą powtarzać za nimi - jutro będzie inaczej" - drugi solowy album Roberta Piernikowskiego pt. "No Fun".
 
PROGRAM FESTIWALU:
Piątek, 23 marca
10:00 - V Konkurs Recytatorski "Niektórzy lubią poezję" (przesłuchania - Miejski Ośrodek Kultury)
11:00 - "Pachnąca biblioteka" - spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek (Biblioteka Publiczna M. Gniezna - filia nr 2 przy ul. Staszica)
18:30 - otwarcie wystawy "Światłoczułe Słowa vol. V" (Miejski Ośrodek Kultury)
19:00 - "Sala nr 6" - spektakl Teatru Wszelki Wypadek (Miejski Ośrodek Kutlury)

Sobota, 24 marca

17:00 - IV Turniej Książkożerców (Miejski Ośrodek Kultury)
19:00 - V Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais, koncert: Piernikowski (Klub Muzyczny MŁYN)
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Mikołajkowo w Ruchocinku Tradycyjnie już od wielu lat w jedno z grudniowych popołudni dzieci wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami... Środa, 12 grudnia 2018
Integracja na sportowo i świątecznie w gminie Niechanowo W dniach 5, 6 i 7 grudnia 2018 roku w Szkołach Podstawowych w Niechanowie i Jarząbkowie oraz w Przedszkolu... Sobota, 8 grudnia 2018
Bezpłatny pokaz filmów o tematyce górskiej To będzie wyjątkowe wydarzenie dla wielbicieli gór. Już 17 grudnia o godz. 19:00 w Miejskim Ośrodku... Czwartek, 6 grudnia 2018
Kabaret Jurki na gnieźnieńskiej scenie W niedzielę na MOK-owskiej scenie wystąpił Kabaret Jurki. Grupa z Zielonej Góry wykazała się m.in. znajomością... Wtorek, 4 grudnia 2018