moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Drogi gminne jak w średniowieczu. Mieszkańcy uwięzieni w domach

Poniedziałek, 12 marca 2018
 • Drogi gminne jak w średniowieczu. Mieszkańcy uwięzieni w domach

W miejscowościach Osiniec i Dalki mieszkańcy borykają się z nie lada problemem. Roztopy doszczętnie zniszczyły drogi gminne. Nieutwardzone nawierzchnie uniemożliwiły dojazd do wielu posesji. Urząd Gminy Gniezno zareagował zdecydowanie zbyt późno.

Na fanpage'u facebook'owym Osińca czytamy:
"Widok przerażający. XXI wiek, a ludzie biorą urlopy, bo nie mogą wyjechać do pracy. I wcale nie to jest największym problemem. Zdecydowanie gorzej byłoby gdyby ktoś potrzebował specjalistycznej pomocy ... nie ma możliwości, by jakiekolwiek służby dotarły do potencjalnego potrzebującego. Cały weekend monitorowany był stan dróg i problem zgłaszany do UG. Trudno w tym momencie mówić o "uzbrojeniu się" w cierpliwość, jeśli jesteśmy "uwięzieni" we własnym domu. Miejmy jednak na uwadze, że sytuacja taka czy podobna jest również w innych miejscowościach Gminy Gniezno i nie ma możliwości, aby zareagować w jednym momencie na wszystkie zgłoszenia.
Jest też dobra wiadomość. Dziś i jutro będą wykonywane w Osińcu prace polegające na równaniu i utwardzaniu wszystkich dróg. Miejmy nadzieję, że tym razem będą na tyle skuteczne, aby przy kolejnych opadach każda droga dojazdowa do posesji spełniała swoją rolę."

Na facebook'u Mnichowa natomiast czytamy:
"Bo drogi gminne powinny być ..., ale ... Taka oto sytuacja:
Środek Mnichowa. Droga gminna. Kierowca dużej ciężarówki nie czuje się odpowiedzialny. Wykonuje prace związane z rozbiórką. Rozjeżdża głębokimi koleinami drogę. Droga jest, więc kto mu zabroni? I ma swoją rację. Mieszkańcy, którym głębokie koleiny uniemożliwiły dojazd do domów, są zbulwersowani. Płacimy podatki - mówią - a Gmina się nie kwapi, żeby na bieżąco dbać. I mają swoją rację. Dopiero doraźna interwencja mieszkańców Mnichowa sprawia, że na miejscu pojawia się Sekretarz Gminy i zniszczony do nieprzejezdności fragment drogi gminnej zaczyna być reanimowany. Nie musiałoby do tego dojść, gdyby osoby odpowiedzialne za stan dróg, były (pisząc najprościej) odpowiedzialne.
Uff. Problem tego konkretnego miejsca zostaje interwencyjnie rozwiązany. Rodzi się pytanie: co dalej? Takich miejsc w naszej wsi jest więcej i od lat przy mokrej pogodzie temat nieprzejezdnych kolein wraca jak bumerang. Epoka Tarpanów i Żuków przeminęła a u nas standardy zarządzania drogami, nadal niczym z serialu "Alternatywy 4".
Dzisiaj takie i inne problemy lokalne to wyzwanie dla ambitnych, zaangażowanych i skutecznych w działaniu osób. Wracając do konkretnego zniszczenia drogi. Mniej więcej w tym miejscu znajduje się ok. 30 działek budowlanych. Super! Ale nie trudno sobie wyobrazić co się stanie z drogą, jak działki zaczną się zamieniać, na długi czas, w place budowy? Pozostaje mieć nadzieję, że odpowiedzialni będą odpowiedzialni... bo drogi powinny być... ale zadbane.
P.S. Jak widzimy w działaniach samorządowych nie brakuje pracy dla wcześniej wspomnianych ambitnych, zaangażowanych i skutecznych w działaniu, bo takie drogi jak dzisiaj u nas to wstyd dla Gospodarza."
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Facebook wsi Osiniec i Mnichowo/Dalki

Napisz komentarz

Komentarze(19)

 • 13.03.2018 21:06  Odpowiedz na komentarz

  Gratulacje dla osób, które wybudowały się w tych terenach! Dlaczego zaistniały teraz te pretensje? Czy kupujący działki lub domki od dewelopera nie znali wcześniej dróg dojazdowych do posesji?
  Kolejne działki na sprzedaż - Powodzenia dla nowych nabywców!

 • Gmina Gniezno mimo składanych wniosków o utwardzenie dróg dojazdowych dla nowych powstających osiedli na terenie gminy Gniezno nawet nie raczy odpowiedzieć na wniosek. Rozumiem ,że gmina może nie posiadać odpowiednich środków pieniężnych na takie inwestycje ale osoby pełniące odpowiednie stanowiska w gminie mogłyby odpisac ,że np. spróbują zagospodarować odpowiednie środki na utwardzenie w planie na lata 2018/2019 lub inne. Mogą również z mieszkańcami się spotkać i porozmawiać na ten temat wraz z zapracowanymi radnymi gminy gniezno. Przecież można się dogadać ,że gmina załatwi tłuczeń a mieszkańcy na swój koszt mogą zorganizować utwardzenie.
  Druga sprawa to ,że w głównej mierze drogi gminne(gruntowe) są w złym stanie ponieważ przez dekady lat nic nie jest robione w sprawie melioracji na terenach podmokłych. Gmina zgania winę na spółki wodne lub inne jednostki które odpychają sprawę na inne urzędy. Sprawa jest tak beznadziejna ,że wiele rowów melioracyjnych jest już zasypana, niedrożna a nawet zlikwidowana przez chciwych sprzedawców działek budowlanych którym jest nie na rękę mieć rów melioracyjny na skraju działki którą chcą sprzedać.
  Cała sytuacja jest na tyle śmieszna ,że choćby gmina wydała krocie na utwardzenie dróg to i tak co z tego skoro drogi były podtapiane przez brak odprowadzeń wody do rowów.
  Same wykonanie rowów bez połączenia z całą siecią melioracyjną droga Gmina Gniezno do niczego nie prowadzi !!!Pozdrawiam
  Zirytowany bezradnością samorządów mieszkaniec gminy GnieznoP.S
  Najszybciej widać prace utwardzenia dróg gminnych idą w okolicach Jankówka na ulicy. Koszalińskiej

 • 13.03.2018 10:21  Odpowiedz na komentarz

  Kompletna bzdura. Wnioski są skladane co roku. Tylko działania władz zarówno tych gminnych jak i miejskich spóźnione. A ich interwencja to wyrównanie drogi i to z łaską 2 razy w roku. Wiem o tym (niestety) z doświadczenia.

 • 13.03.2018 09:32  Odpowiedz na komentarz

  Taaak... Mieszkańcy tych ulic widzą ogromny problem i znaleźli sobie kozła ofiarnego jakim jest Gmina. Gmina nie ma czarodziejskiej różdżki i nie spowoduje, że nagle przestanie padać deszcz i wszystko wyschnie. Mieszkańcy tych ulic powinni udać się do Urzędu Gminy z prośbą o utwardzenie nawierzchni już dawno temu. Gdyby tak też zrobili nie doszło by dziś do takiej sytuacji. Wiem co piszę, bo znam to z autopsji. Gmina to nie bank i ma określony budżet którego musi się trzymać. Dlatego też dla wszystkich nie zorientowanych, gdy potrzebujecie pomocy z Urzędu Gminy wystarczy udać się z odpowiednim pismem wcześniej, tak by oni mogli coś zdziałać. Każdy doskonale wie, że to winna pogody, nie urzędu Gminy. No i niestety drodzy mieszkańcy winna leży po waszej stronie również. Sądzę tak, że we Wrześniu, Październiku czy innych miesiącach drogi wyglądały podobnie i nikt się nie odezwał. Musiał przyjść kryzys, żebyście zadbali o swój interes. Szkoda tylko, że w taki sposób. Agresywnie, publicznie I ZA PÓŹNO. Oto co nie którzy z nas reprezentują sobą. A wystarczyłoby normalnie porozmawiać.

  13.03.2018 15:35

  A ja zgadzam się z Pan, Panią wpisem. Wielkopolska od ponad roku ma najmokrzejszy region. Tak więc trudno jest by wszędzie udało się wyjść z tej sytuacji. Proponuję cierpliwości i dyplomatycznego podejścia do całej sprawy. Bez szukania winnych, a działania. Wspólnymi siłami zbuduję się więcej.
  Powodzenia!

  13.03.2018 13:44

  Szanowna Pani / Szanowny Panie,wnioski do UG w temacie utwardzenie dróg są składane regularnie. Nikt nie czeka na "kryzys". Właśnie dlatego, że działania pozostawiają wiele do życzenia, podczas takich sytuacji, następuje eskalacja irytacji ze strony mieszkańców, którzy są uwięzieni we własnych domach.
  We wrześniu, październiku jak Pani/Pan pisze, jak również w innych miesiącach przekazywane są do Gminy informacje o stanie dróg. Gdyby reakcja była we właściwym czasie, dziś ulice nie zamieniałyby się w bagna.
  A skoro budżet jest ograniczony i nie ma środków na zapewnienie właściwej nawierzchni, to rodzi się pytanie po co są wytyczane kolejne działki i drogi, które będą wymagały kolejnych nakładów? Czy nie byłoby właściwym w pierwszej kolejności zadbać we właściwy sposób o to co już jest?

  13.03.2018 12:35

  W porządku, nikt nie mówi o tym że Gminy nie posiadają czarodziejskiej różdżki która zatrzyma opady deszczu ale ma siłę sprawczą tego żeby taki stan rzeczy zmienić. Należy także zaznaczyć że wcześniej nie zdarzały się sytuacje gdzie drogi nieutwardzone na tak dużym obszarze były w tak fatalnym stanie po występujących od dłuższego czasu opadach deszczu - stąd brak powodów do wcześniejszego upominania się o poprawę stanu dróg. A z drugiej strony - kto mówi o agresywnym załatwianiu sprawy? Czy osoba pisząca ten komentarz, która znalazłaby się w sytuacji uniemożliwiającej dojazd do pracy lub w przypadku zagrożenia życia uniemożliwiającej dojazd pogotowia ratunkowego dalej twierdziłaby że to wina mieszkańców i że gmina nie posiada czarodziejskiej różdżki? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, to co jednemu nie utrudnia funkcjonowania innej osobie może skutecznie uniemożliwić nawet dojazd do pracy. A osoby piszące komentarze w stylu "trzeba było się budować przy asfalcie, działeczki były tańsze" - zastanówcie się bo każdy ceni sobie ciszę i spokój gdyż zakładam, że każdy kto miałby możliwość wybudowania swojego domu w takim właśnie miejscu nie zastanawiał się zbyt długo. Trochę empatii i szacunku do innych ludzi nie stanie w gardle.

 • 13.03.2018 07:12  Odpowiedz na komentarz

  Cóż za słuszne spostrzeżenie. Budujmy się tylko przy asfalcie i nie rozwijajmy się więcej.

 • 13.03.2018 05:10  Odpowiedz na komentarz

  Opisane zostały drogi na terenie gminy Gniezno. Ale drogi na obrzeżach miasta Gniezna są jeszcze gorsze. W Urzędzie Miasta umywają ręce, podobno pieniędzy brak, może za kilkanaście lat znajdą się środki na jakąkolwiek interwencję, my mamy liczyć tylko na siebie i żadne pisma, wnioski tu nic nie dadzą, bo na naszym osiedlu nie mieszka żadna ważna persona. Pech, bo wtedy środki byłyby pewnie natychmiast.

 • 12.03.2018 22:21  Odpowiedz na komentarz

  Proponuje wpisywać miejsca gdzie drogi są uszkodzone.
  Ja wskazuje drogę:
  Droga która prowadzi z osiedla sosnowego Mnichowo w kierunku Gębarzewko-Pawłowo rozjechana kompletnie przez samochody wywożące drewno z lasu Państwowego.Rozjechali wpierw drogę na Pawłowo później pojechali w drugą stronę na osiedle sosnowe auta ponad 40 tonowe jeździły ignorując znak 15 T.Droga na chwile obecną nie przejezdna i nikt tym się nie martwi ,a sprawcy bezkarni.

 • Karolina ale Ty brednie piszesz zazdrość Cię bierze, że mieszkasz w bloku

 • 12.03.2018 21:55  Odpowiedz na komentarz

  Ludzie sami sobie winni, budują się na terenach podmokłych, i gminy gniezno która jest jaka jest.A przecież mogą mieszkać w blokach starych lub nowych i mieć ogródek działkowy w Gnieźnie, i zazwyczaj bliżej do pracy. Gdy ktoś chce mieszkać na terenach podmokłych, (prawie wszystkie działki w gminie gniezno są podmokłe) musi się liczyć z błotem, kałużami, a czasem zalanymi piwnicami jeśli ją ma.

 • Szanowny Panie Redaktorze.
  Słowa "bolszewik" czy "mafia po i psl" są powszechnie używane w wielu polskich (nie niemieckich) mediach ogólnopolskich i masowo w internecie a już w szczególności w programach śledczych pokazujących jak na dłoni mafijne struktury poprzedniego rządu oraz wcześniejsze sld - rozkradające miliardy zł publicznych pieniędzy. Nawet lewacki cenzor z You Tube nie cenzuruje powyższych słów !!! Jako dziennikarzowi polecam Panu zaglądanie do TV Republika a już bardzo polecam Panu: www.wrealu24.tv Komunizm = bolszewizm został uznany jako system zbrodniczy więc jego podobne bezprawne metody stosowane w Gnieźnie przeciwko obywatelom po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu,2 śmierci w areszcie KPP czy zamach na życie opozycjonisty są przestępstwami wzorowanymi na komunizmie=bolszewizmie. Wszystkie te przestępstwa dokonane w KPP Gniezno zostały ZATUSZOWANE PRZEZ RZĄDZĄCYCH MIASTEM I POWIATEM GNIEZNO więc znaczna część osób rządzących miastem i powiatem POPEŁNIŁA PRZESTĘPSTWO - dlatego uważam,że Gnieznem rządziła i rządzi SITWA PRZESTĘPCZA !!!!!!!!!!!!!!! Trochę dziwi mnie Pana uwaga ale domyślam się,że są wywierane na Pana naciski jako na jedyne wolne medium w Gnieźnie. Szkoda tylko,że komentarze w Pana medium nie wiele dają więc mam nadzieję,że NIEBAWEM SYTUACJĘ W GNIEŹNIE NAGŁOŚNIĄ MEDIA OGÓLNOPOLSKIE i już nie będzie Pan musiał nikomu podawać mojego IP a i wreszcie moje życie czy zdrowie w Gnieźnie przestanie być zagrożone !!!

  13.03.2018 15:09

  TV Republika. No tak. Stan umysłu.

 • 12.03.2018 20:52  Odpowiedz na komentarz

  To trzeba było wybudować się przy asfaltowej drodze, ale pewnie tu działaczki były tańsze...
  Ewentualnie kupić samochód, który potrafi jeździć w takim terenie....

  13.03.2018 13:46

  Może nie chodzi o taniość działek, tylko o chęć zamieszkania poza miastem? Zapewniam Panią, że w tej części Osińca, w której ja mieszkam cena działek nie wiele się różni od ceny na terenach zalewanych, a jest droga asfaltowa.

 • 12.03.2018 20:44  Odpowiedz na komentarz

  Chuck vel Johny English znowu pluje! Brak tabletek? Brawo dla Redakcji, że zwróciła uwagę.

 • Mamy obrazy jako dowody do czego doprowadziły w Gnieźnie i w Powiecie 27-letnie RZĄDY BOLSZEWIKÓW z SLD i MAFIOZIKÓW PLATFORMUCHOSKICH !
  Należy więc zadać pytanie wszystkim mieszkańcom Gniezna i Powiatu:
  CZY NADAL CHCECIE TAKICH RZĄDÓW JAK POKAZUJĄ POWYŻSZE ZDJĘCIA ??????? Już nawet wielbłądy i tygrysy na nich NIE ZAGŁOSUJĄ > chyba tylko barany lub czarne owce z PiS z dolatowego folwarku !!!

  12.03.2018 20:12

  Szanowny Panie,
  Pana komentarze zaczynają ocierać się o pomówienia. Porównywanie kogoś do Mafioza czy Bolszewika to już zbyt wiele. Szanujemy wolność słowa, jednak są granice. Prosimy o zaprzestanie używania tego typu sformułowań.Jednocześnie informujemy, że w przypadku wszczęcia postępowań z par. 212 k.k. nie utrudniamy działań Policji, Prokuratury i Sądu i na wniosek udostępniamy IP osoby komentującej, a za komentarze odpowiada komentator.

PODOBNE TEMATY
"Osiniec zaprasza na jazdy terenowe" "Osiniec zaprasza na jazdy terenowe" - taki tytuł nadano filmowi, który pojawił się fanpage'u małej... Poniedziałek, 7 stycznia 2019
Komórka burzowa nad Osińcem Tak wyglądała komórka burzowa, która dzisiaj "zawitała" nad Osińcem. Zdjęcia autorstwa Pani Marzeny. Poniedziałek, 25 czerwca 2018
Tłumy na festynie w Osińcu W weekend we wsi Osiniec odbył się Festyn z okazji Dnia Matki i Dziecka. Zobaczcie jakie atrakcje przygotowali... Poniedziałek, 28 maja 2018
Mieszkańcy wsi Skiereszewo toną w błocie Wieś Skiereszewo to kolejna miejscowość w naszym powiecie, w której drogi gruntowe stały się nieprzejezdne.... Czwartek, 15 marca 2018