Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Prezydencki zakaz dla cyrku ze zwierzętami nic nie da. Nie godzimy się na bezprawie w Gnieźnie!"

Sobota, 10 marca 2018

9 marca Prezydent Miasta Gniezna wydał zarządzenie w sprawie zakazu udostępniania terenów stanowiących własność Miasta Gniezna na cele związane z organizowaniem objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Już 13 marca Pierwszą Stolicę odwiedzi Cyrk Zalewski. Dlaczego? Odpowiedź jest nieco zaskakująca. Lokalni przedsiębiorcy nie godzą się na, ich zdaniem - w świetle wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego - łamanie prawa przez włodarza Gniezna.

Kilku lokalnych przedsiębiorców zadeklarowało, po wydaniu przez Prezydenta Miasta Gniezna zarządzenia w sprawie zakazu udostępniania terenów stanowiących własność Miasta Gniezna na cele związane z organizowaniem objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt, że udostępni swoje tereny pod zgodną z polskim prawem działalność cyrków. 13 marca namiot Cyrku Zalewski stanie przy ul. Gdańskiej na prywatnym gruncie.

O co chodzi z tym łamaniem prawa?
Jak informuje Rzeczpospolita: "Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz w styczniu 2016 r. podpisała zarządzenie ws. zakazu organizowania przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt na terenach należących do miasta. Takie pokazy mogły się odbywać jedynie na terenach prywatnych.
Władze stolicy uzasadniały wówczas, że wykorzystywanie zwierząt do celów rozrywkowych wzbudza coraz więcej kontrowersji. Podkreślano, że sprzeciw budzi przedmiotowe traktowanie zwierząt, zmuszanie ich poprzez tresurę do wykonywania czynności niezgodnych z ich naturą, niezapewnianie warunków bytowania stosownych do potrzeb gatunku, jak również bardzo złe warunki transportu i miejsc przebywania zwierząt między występami i poza sezonem.
Zgodnie z zarządzeniem, podległe miastu jednostki nie mogły także brać udziału w dystrybucji materiałów promocyjnych cyrków.
Przedstawiciele cyrków zaskarżyli zarządzenie. We wrześniu 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym stwierdził nieważność zarządzenia. Miasto złożyło wówczas skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

"17 maja 2017 r. to ważna data w naszej batalii o sprawiedliwość. Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do kilkunastu orzeczeń Wojewódzkich Sądów Administracyjnych a jego wyrok jednoznacznie wskazuje, że takie akty jak unieważnione warszawskie zarządzenie nr 51/2016 naruszają interes prawny polskich przedsiębiorców cyrkowych, gdyż ich dyskryminują, bezprawnie naruszają swobodę działalności gospodarczej oraz prawa dostępu i tworzenia kultur".
źródło: Rzeczpospolita
Czy Miasto Gniezno zostanie pozwane w kwestii ograniczania prowadzenia działalności gospodarczej? Nie jest to wykluczone. Zależy to w znacznej mierze od właścicieli cyrków oraz od prywatnych przedsiębiorców, którzy również nie wykluczają pozwu w tej sprawie. Właściciele prywatnych terenów podkreślają, że jeżeli komuś nie podobają się występy zwierząt w cyrku, może po prostu "omijać przedstawienie szerokim łukiem". Nie wolno jednak ograniczać działalności gospodarczej zgodnej z polskim prawem. Prezydencki zakaz dla cyrku ze zwierzętami nic da - mówi jeden z przedsiębiorców. Nie godzimy się na bezprawie w Gnieźnie! Oczywiście nie godzimy się również na maltretowanie zwierząt, więc jeżeli otrzymamy informację, że w którymś z cyrków stwierdzono złe traktowanie zwierząt, taki namiot nie stanie na prywatnym terenie. Dziwi nas decyzja prezydenta Budasza. Magistrat ma swoich prawników. Czy oni nie są na bieżąco z tego typu informacjami i wyrokami NSA? Może trzeba ich w takim razie zmienić? Wierzyć nam się nie chce, że prezydent ogranicza prywatnym przedsiębiorstwom, takim jak cyrki, zarabianie na chleb. Czy my żyjemy jeszcze w poprzednim ustroju?
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(14)

 • Dlaczego wszyscy milczą o nadchodzących zmianach personalnych w URBIS ?

  13.03.2018 13:04

  Nikt nie MILCZY. Na zebraniu wspólnotowym otrzymaliśmy te nowinę. Były gratulacje .

 • 12.03.2018 16:56  Odpowiedz na komentarz

  Chuck nie rozumie nawet co czyta.. Przecież ktoś napisał że rządzacy są z tamtego ustroju.Nawet" zginął "1968 rok Ja też będę głosował na prezydenta Budasza !

  13.03.2018 13:10

  Janusz dobrze pisze. Białoruś to twoii partyjni koledzy podziwiali. Żyjesz w nienawiści i bez leków. Nic nie rozumiesz chlopie. Pisz co chcesz . Ulzyj sobie .Glosujemy na Budasza !

  12.03.2018 19:32

  @JANUSZ > to ty osiołku-matołku naucz się czytać do końca a potem komentuj !!!
  Na samym końcu jest pytanie: Czy my żyjemy jeszcze w poprzednim ustroju? Razem z Budaszem+SLD macie jeszcze Białoruś na otarcie powyborczych łez a ja wierzę,że tak jak cała Polska tak i Gniezno już obudziło się i niebawem będziemy żyli W WOLNYM MIEŚCIE GNIEZNO z odsuniętymi od władzy bolszewikami,zdrajcami społeczeństwa i złodziejami wspieranymi przez zgangrenowaną prokuraturę razem z policją !!!!!

 • 12.03.2018 11:51  Odpowiedz na komentarz

  Będę głosował na pana Budasza; wspaniały, pracowity człowiek z zasadami. Jeżeli ktoś siedzi w piwnicy i czyta wymiociny innych zbuntowanych, rozgoryczonych nieudaczników, to nie widzi ile dobrego robi. Żeby chociaż garstka obywateli była taka jak ten polityk.

  12.03.2018 18:11

  Ale my potrzebujemy w Gnieźnie dobrego samorządowca a nie polityka . Politycy to się nadają do tych rozgrywek krajowych albo światowych a nie do przyziemnych spraw w samorządach !!!!!!!!!!!!!!!!

  12.03.2018 17:41

  @JANK > już były w całej Polsce tysiące garstek takich mądrych obywateli jak ty KTÓRZY WYBRALI NA 10 LAT MAFIĘ ZDRAJCÓW i ZŁODZIEI z PO i PSL więc jesteście współwinni TOTALNEGO ZNISZCZENIA I ROZKRADZENIA NASZEJ OJCZYZNY-POLSKI !!!!!!
  Tak więc już ŁAPSKA PRECZ OD GNIEZNA wy znawcy budzikowej pracowitości i gospodarności razem z post-komuną !!! Przez ponad 20 lat pokazaliście co zrobiliście z Gnieznem, które teraz wegetuje i umiera a liczba ludności spadła grubo poniżej 70 tysięcy więc CZAS SITWY BOLSZEWICKO-PLATFORMUCHOSKIEJ W GNIEŹNIE DOBIEGA KOŃCA i trzeba dobrze naoliwić taczki aby w listopadzie nie było straszliwego,przerażającego pisku tych taczek,który mógłby zagłuszyć radość prawicy z otwieranych szampanów w Gnieźnie.

 • TAK-NASZE GNIEZNO ŻYJE W POPRZEDNIM USTROJU !!!!!!!!!!!!!!
  Piszę to już dziesiątki razy na tym portalu,że nasze Miasto i Powiat od 27 lat opanowane jest bolszewicką sitwę do której należy SLD,PO i 1-sza frakcja PiS pseudo-posła Dolaty WIĘC CIEKAWY JESTEM JAKI PROCENT SPOŁECZEŃSTWA GNIEZNA ROZUMIE TO I PRZYZNAJE MI RACJĘ ???
  Chyba w 2005r gdy w Gnieźnie pierwszym posłem PiS został Zbigniew Dolata to miał okazję DOKONANIA WYŁOMU W TEJ SITWIE,rozpoczęcia walki z oczyszczaniem Gniezna z post-komuny,posiadał środki finansowe i dostęp do władzy w Warszawie gdzie mógł z ambony sejmowej walczyć o demokrację w Gnieźnie,o rzetelne wybory,o wolną-niezależną lokalną gazetę itp itp itp
  A JAKĄ DROGĘ WYBRAŁ NASZ PSEUDO-POSEŁ DOLATA TO CHYBA WSZYSCY ROZUMIEJĄ w tym mieście i w Środzie chyba już też ???
  A jeśli ktoś nie rozumie to przypomnę: SCHOWAŁ GŁOWĘ W PIASEK I ZA KULISAMI PRZYSTĄPIŁ DO TEJ SITWY ZŁOŻONEJ Z BOLSZEWIKÓW, ZŁODZIEI I ZDRAJCÓW a tylko na zewnątrz,na konferencjach prasowych i przed grupkami starszych ludzi czekającymi w jego biurze po pomoc UDAWAŁ OPOZYCJĘ I PRAWDZIWEGO POSŁA PiS !!!!!!!!!!!!
  Kim jest więc taki człowiek jak Dolata niech sobie każdy Gnieźnianin odpowie sam,bo ja tutaj nie mogę używać brzydkich słów ???
  A jak nazwać garstkę ludzi z otoczenia tego judasza i co tacy ludzie mogą reprezentować dla społeczeństwa Gniezna w najbliższych wyborach ??? To też niech każdy Gnieźnianin odpowie sobie sam(bo też tylko brzydkie słowa pchają mi się do ust)szczególnie gdy będzie miał kartę wyborczą w swoich rękach !!!!!!!!!!

  12.03.2018 20:13

  Szanowny Panie,
  Pana komentarze zaczynają ocierać się o pomówienia. Porównywanie kogoś do Mafioza czy Bolszewika to już zbyt wiele. Szanujemy wolność słowa, jednak są granice. Prosimy o zaprzestanie używania tego typu sformułowań.Jednocześnie informujemy, że w przypadku wszczęcia postępowań z par. 212 k.k. nie utrudniamy działań Policji, Prokuratury i Sądu i na wniosek udostępniamy IP osoby komentującej, a za komentarze odpowiada komentator.

  11.03.2018 10:04

  No oczywiście że krajem rządzi tamten ustrój.

  11.03.2018 08:11

  A rządzący to nie z tamtego ustroju ? Pytam.

 • 10.03.2018 12:09  Odpowiedz na komentarz

  "mówi jeden z przedsiębiorców" proszę podać imiona i nazwiska, bo taka informacja prasowa jest mało wiarygodna. Jesli już pisać to skrupulatnie, którym przedsiębiorcom się to nie podoba.

  10.03.2018 22:04

  Nie pomyślała Pani, że przedsiębiorcy chcieli pozostać anonimowi, żeby nie robić sobie darmowej reklamy kosztem Cyrku ?

PODOBNE TEMATY
Cyrk skarży prezydenta Gniezna! Uważa, że złamał prawo 12 października do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu trafiła skarga na Zarządzenie Prezydenta... Czwartek, 18 października 2018
Cyrk przestrzegał prawa, a pikieta i tak się odbyła! Gniezno nie jest przyjazne dla przedsiębiorców? We wtorek w Gnieźnie odbył się spektakl Cyrku Korona. Chociaż przedsiębiorstwo przestrzegało lokalnego,... Środa, 26 września 2018
"WOW'' Cyrku Korona w Gnieźnie! Już we wtorek, 25 września, w Gnieźnie pojawi się znany Cyrk Korona ze swoim nowym programem! Nowy extreme... Piątek, 21 września 2018
"Gniezno lubi klasyczny cyrk ze zwierzętami" Z inicjatywy mieszkańców powstała grupa na facebooku powstałą grupa "Gniezno lubi klasyczny cyrk ze... Wtorek, 15 maja 2018