Logo

Kobiety do polityki nie tylko w Dzień Kobiet - konferencja prasowa gnieźnieńskiego koła partii Razem

Artykuł dodany: Czwartek, 8 marca 2018
Kobiety do polityki nie tylko w Dzień Kobiet - konferencja prasowa gnieźnieńskiego koła partii Razem
REKLAMA

W obecnym roku mija dokładnie 100 lat odkąd kobiety uzyskały prawa wyborcze i stały się przez to pełnoprawnymi uczestniczkami sfery publicznej. Jednak to nie jest tak, że raz wywalczone prawa działają automatycznie na rzecz równości i sprawiedliwości.

KOBIETY DO POLITYKI
Po stu latach bowiem okazuje się, że kobiety nadal nie bywają mile widziane w polityce, bardzo często też neguje się ich wiedzę i doświadczenie oraz marginalizuje na rzecz męskich liderów, którzy w partii lub innej organizacji "rozdają karty". Dlatego partia Razem chce tym bardziej zachęcić kobiety do włączenia się w życie publiczne i współrządzenie krajem czy samorządem, bo ani statystyki ani standardy równościowe w polskich partiach i organizacjach nie wyglądają zachęcająco. Oprócz tego partia Razem wydała też historyczną gazetkę z okazji uzyskania przez kobiety praw wyborczych z jakże aktualnym tytułem "Kobiety do polityki", gdzie znaleźć można sylwetki oraz teksty i przemowy pierwszych kobiet w polskim Sejmie i Senacie, w tym m.in. posłanki Zofii Moraczewskiej, żony urodzonego w pobliskim Trzemesznie drugiego premiera II RP Jędrzeja Moraczewskiego. I te gazetki będziemy dziś rozdawać paniom zamiast kwiatków i czekoladek.

KOBIETY W SAMORZĄDZIE MIEJSKIM, POWIECIE I SEJMIKU WOJEWÓDZTWA WLKP.
Kolejna ważna sprawa to wspomniane statystyki, gdyż domagając się większego udziału kobiet w polityce, w tym tej samorządowej, warto przytoczyć obecne dane. W Radzie Miasta Gniezna mamy zatem tylko 5 kobiet na 23 radnych ogółem, co stanowi mniej niż jedną czwartą. Jeszcze mniej korzystnie wygląda udział kobiet w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego, gdzie również jest tylko 5 kobiet, ale na 28 radnych. Natomiast troszkę lepiej prezentuje się Sejmik Województwa Wlkp., gdzie liczba kobiet stanowi prawie jedną czwartą, a dokładnie jest ich 9 na 39 radnych. Jak widać do połowy czy choćby jednej trzeciej ciągle jeszcze dużo brakuje i trudno też w takiej sytuacji mówić o typowo kobiecych uchwałach przegłosowanych przez kobiety, a przecież one są tak samo ważne gdyż stanowią głos połowy społeczeństwa.

APEL O STANDARDY RÓWNOŚCIOWE W KOMITETACH I PARTIACH

Jesteśmy przekonani, że tak jak niegdyś prawa wyborcze dla kobiet były czymś niezbędnym  i oczywistym by włączyć połowę społeczeństwa w decydowanie o sobie i kraju, tak dziś pewnymi normami powinien być parytet i suwak. Ten pierwszy oznacza po prostu równą liczbę kobiet i mężczyzn na listach, a drugi ich naprzemienne pozycje. Partia Razem uważa takie rozwiązanie za pewien standard, choć nie ukrywamy, że chcielibyśmy żeby to było rozwiązanie czasowe i komitety czy partie zaczęły stosować je jako coś normalnego. Partia Razem zarówno suwak jak i parytet zastosowała już przy układaniu list do Sejmiku.
tekst: Informacja prasowa

REKLAMA
Plik banneru
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno