X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Stąd Nasz Ród..." - sympozjum już w czwartek

Wtorek, 24 maja 2011

Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników historii na trzeci już wykład z cyklu I Gnieźnieńskiego Sympozjum Naukowego "Stąd Nasz Ród - Państwo Gnieźnieńskie, Państwo Piastowskie" - wykład pod tytułem "Lednica, Giecz, Grzybowo - stare grody w nowej szacie" wygłosi Przewodniczący LOT Szlak Piastowski - Jacek Wrzesiński.

Tym razem w maju czekają nas dwa spotkania z historią. Pierwsze odbyło się 5 maja w Gnieźnieńskim Kolegium Europejskim, wykład wygłosił dr Michał Brzostwicz, opowiadając nam o grodach wczesnośredniowiecznych, ich roli, sposobach budowania, czy ich funkcjach w rozwoju naszej państwowości. Również w maju, a dokładnie 26 (czwartek) odbędzie się już trzecie, przedostatnie spotkanie z naszego cyklu. Prelegentem będzie wieloletni badacz naszych terenów, a także Przewodniczący Lokalnej Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski, mgr Jacek Wrzesiński.
I Gnieźnieńskie Sympozjum Naukowe „Stąd Nasz Ród - Państwo Gnieźnieńskie Państwo Piastowskie” ma na celu przybliżenie gnieźnianom wyników najnowszych badań przeprowadzonych na terenie Gniezna i okolic. Zaproszeni przez nas specjaliści przybliżą nam rangę i historię miejsca, z którego się wywodzimy. Podzielą się wiedzą o najnowszych i najciekawszych badaniach naszych ziem. Często jest tak, że zapominamy jak wiele cennych i ciekawych miejsc mamy na wyciągnięcie ręki. Ważne jest też by budować głównie wśród młodych osób tzw. lokalny patriotyzm podkreślając i ukazując, że miejsce, z którego pochodzimy jest najważniejszym historycznie rejonem naszego kraju. To tutaj wszystko się zaczęło i to na tych ziemiach tworzyły się zalążki naszego Państwa. Trzeba o tym pamiętać - zwłaszcza gdy od jakiegoś czasu dochodzi do „przekrzykiwania” się w mediach co było ważniejsze - Poznań, czy Gniezno. Nie warto wchodzić dalej w tą polemikę gdyż już wiele mówiono na temat rangi obu tych miejsc - jedno jest pewne - nie możemy zapominać skąd pochodzimy i jak ważną rolę w kreowaniu naszego Państwa zajęły ziemie, z których pochodzimy. To cel naszego sympozjum, które mamy nadzieję będzie coroczną imprezą skupiającą różnych specjalistów z dziedzin takich jak historia, archeologia czy turystyka.
Naszym trzecim prelegentem będzie mgr Jacek Wrzesiński - archeolog, pracownik Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, kierujący pracownią Gród w Grzybowie, wieloletni członek ekspedycji badawczej na Ostrowie Lednickim, a także cmentarzysk i osad w mikroregionie Lednickim, autor licznych artykułów naukowych i popularyzatorskich, pomysłodawca i współorganizator kilku festynów i festiwali historycznych na Ostrowie Lednickim, w Lądzie, Grzybowie.
W bieżącym roku dobiegł końca projekt finansowany w znacznej mierze przez fundusze Unii Europejskiej a obejmujący modernizację trzech wczesnośredniowiecznych grodów objętych opieką przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Grody na Ostrowie Lednickim, w Gieczu i Grzybowie stanowiły jedne z najważniejszych miejsc w państwie Piastów. Badane przez szereg lat są często odwiedzane przez turystów, są częścią ekspozycji muzealnych, a także miejscem gdzie rozgrywają się imprezy historyczne i edukacyjne. Jest znakomita okazja aby przypomnieć zarówno wyniki badań tych grodów, interpretacje odnośnie ich roli w czasach piastowskich, jak i zaprezentować ich najnowszy wygląd i ofertę turystyczną. Bez wątpienia będzie to ciekawy wykład dla każdego kto identyfikuje się z naszą historią i z naszym regionem, ale także dla tych, którzy chcą poznać najnowszą ofertę turystyczną naszych okolic.
Zapraszamy więc serdecznie już 26 maja (czwartek)  na wykład do sali 1.27 (pierwsze piętro) w Kolegium Europejskim w Gnieźnie na godzinę 17.00. Wstęp wolny.
Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Mieszkaniec Gniezna i mieszkanka Lednogóry w Tour de Pologne Trzeci etap największej kolarskiej imprezy w Polsce w tym roku miał wyjątkowe przesłanie. W Zabrzu,... Sobota, 10 sierpnia 2019
Spacerem nad Wenecją - bezpłatne oprowadzanie Gdzie dymiły kominy fabryczne? Gdzie wybrzmiewała muzyka i tańce? Jak zmieniło się otoczenie w okresie... Piątek, 9 sierpnia 2019
Procesja Bożego Ciała na Winiarach Dzisiaj ulicami polskich miast przeszły procesje Bożego Ciała. Nie inaczej było i w Gnieźnie. mamy dla... Czwartek, 20 czerwca 2019
Koncert muzyki organowej w Katedrze Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na Koncert Muzyki Organowej pod akompaniamentem Ryszarda Superczyńskiego.... Niedziela, 16 czerwca 2019