Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Stąd Nasz Ród..." - sympozjum już w czwartek

Wtorek, 24 maja 2011

Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników historii na trzeci już wykład z cyklu I Gnieźnieńskiego Sympozjum Naukowego "Stąd Nasz Ród - Państwo Gnieźnieńskie, Państwo Piastowskie" - wykład pod tytułem "Lednica, Giecz, Grzybowo - stare grody w nowej szacie" wygłosi Przewodniczący LOT Szlak Piastowski - Jacek Wrzesiński.

Tym razem w maju czekają nas dwa spotkania z historią. Pierwsze odbyło się 5 maja w Gnieźnieńskim Kolegium Europejskim, wykład wygłosił dr Michał Brzostwicz, opowiadając nam o grodach wczesnośredniowiecznych, ich roli, sposobach budowania, czy ich funkcjach w rozwoju naszej państwowości. Również w maju, a dokładnie 26 (czwartek) odbędzie się już trzecie, przedostatnie spotkanie z naszego cyklu. Prelegentem będzie wieloletni badacz naszych terenów, a także Przewodniczący Lokalnej Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski, mgr Jacek Wrzesiński.
I Gnieźnieńskie Sympozjum Naukowe „Stąd Nasz Ród - Państwo Gnieźnieńskie Państwo Piastowskie” ma na celu przybliżenie gnieźnianom wyników najnowszych badań przeprowadzonych na terenie Gniezna i okolic. Zaproszeni przez nas specjaliści przybliżą nam rangę i historię miejsca, z którego się wywodzimy. Podzielą się wiedzą o najnowszych i najciekawszych badaniach naszych ziem. Często jest tak, że zapominamy jak wiele cennych i ciekawych miejsc mamy na wyciągnięcie ręki. Ważne jest też by budować głównie wśród młodych osób tzw. lokalny patriotyzm podkreślając i ukazując, że miejsce, z którego pochodzimy jest najważniejszym historycznie rejonem naszego kraju. To tutaj wszystko się zaczęło i to na tych ziemiach tworzyły się zalążki naszego Państwa. Trzeba o tym pamiętać - zwłaszcza gdy od jakiegoś czasu dochodzi do „przekrzykiwania” się w mediach co było ważniejsze - Poznań, czy Gniezno. Nie warto wchodzić dalej w tą polemikę gdyż już wiele mówiono na temat rangi obu tych miejsc - jedno jest pewne - nie możemy zapominać skąd pochodzimy i jak ważną rolę w kreowaniu naszego Państwa zajęły ziemie, z których pochodzimy. To cel naszego sympozjum, które mamy nadzieję będzie coroczną imprezą skupiającą różnych specjalistów z dziedzin takich jak historia, archeologia czy turystyka.
Naszym trzecim prelegentem będzie mgr Jacek Wrzesiński - archeolog, pracownik Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, kierujący pracownią Gród w Grzybowie, wieloletni członek ekspedycji badawczej na Ostrowie Lednickim, a także cmentarzysk i osad w mikroregionie Lednickim, autor licznych artykułów naukowych i popularyzatorskich, pomysłodawca i współorganizator kilku festynów i festiwali historycznych na Ostrowie Lednickim, w Lądzie, Grzybowie.
W bieżącym roku dobiegł końca projekt finansowany w znacznej mierze przez fundusze Unii Europejskiej a obejmujący modernizację trzech wczesnośredniowiecznych grodów objętych opieką przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Grody na Ostrowie Lednickim, w Gieczu i Grzybowie stanowiły jedne z najważniejszych miejsc w państwie Piastów. Badane przez szereg lat są często odwiedzane przez turystów, są częścią ekspozycji muzealnych, a także miejscem gdzie rozgrywają się imprezy historyczne i edukacyjne. Jest znakomita okazja aby przypomnieć zarówno wyniki badań tych grodów, interpretacje odnośnie ich roli w czasach piastowskich, jak i zaprezentować ich najnowszy wygląd i ofertę turystyczną. Bez wątpienia będzie to ciekawy wykład dla każdego kto identyfikuje się z naszą historią i z naszym regionem, ale także dla tych, którzy chcą poznać najnowszą ofertę turystyczną naszych okolic.
Zapraszamy więc serdecznie już 26 maja (czwartek)  na wykład do sali 1.27 (pierwsze piętro) w Kolegium Europejskim w Gnieźnie na godzinę 17.00. Wstęp wolny.
Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Rowerowe konsultacje społeczne - spotkanie z mieszkańcami 22 lutego 22 lutego, kolejna już sobota obywatelska, od 10:00 w Starym Ratuszu odbędzie się spotkanie zespołu... Wtorek, 11 lutego 2020
Gniezno o krok od podium Według statystyk jazda na rowerze należy do ulubionych sportów Polaków. Z całą pewnością potwierdzają... Czwartek, 30 stycznia 2020
"Prymas Stefan Wyszyński na dziś" - rusza cykl spotkań Zapraszamy na pierwsze z cyklu spotkań "Prymas Stefan Wyszyński na dziś". W roku Beatyfikacji chcemy... Poniedziałek, 27 stycznia 2020
Radni Gniezna zagłosują nad dofinansowaniem in vitro. Program budzi liczne wątpliwości prawne Rada Miasta Gniezna zdecyduje dziś o losach projektu uchwały wprowadzającej dofinansowanie z miejskiego... Środa, 22 stycznia 2020