Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Stąd Nasz Ród..." - sympozjum już w czwartek

Wtorek, 24 maja 2011

Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników historii na trzeci już wykład z cyklu I Gnieźnieńskiego Sympozjum Naukowego "Stąd Nasz Ród - Państwo Gnieźnieńskie, Państwo Piastowskie" - wykład pod tytułem "Lednica, Giecz, Grzybowo - stare grody w nowej szacie" wygłosi Przewodniczący LOT Szlak Piastowski - Jacek Wrzesiński.

Tym razem w maju czekają nas dwa spotkania z historią. Pierwsze odbyło się 5 maja w Gnieźnieńskim Kolegium Europejskim, wykład wygłosił dr Michał Brzostwicz, opowiadając nam o grodach wczesnośredniowiecznych, ich roli, sposobach budowania, czy ich funkcjach w rozwoju naszej państwowości. Również w maju, a dokładnie 26 (czwartek) odbędzie się już trzecie, przedostatnie spotkanie z naszego cyklu. Prelegentem będzie wieloletni badacz naszych terenów, a także Przewodniczący Lokalnej Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski, mgr Jacek Wrzesiński.
I Gnieźnieńskie Sympozjum Naukowe „Stąd Nasz Ród - Państwo Gnieźnieńskie Państwo Piastowskie” ma na celu przybliżenie gnieźnianom wyników najnowszych badań przeprowadzonych na terenie Gniezna i okolic. Zaproszeni przez nas specjaliści przybliżą nam rangę i historię miejsca, z którego się wywodzimy. Podzielą się wiedzą o najnowszych i najciekawszych badaniach naszych ziem. Często jest tak, że zapominamy jak wiele cennych i ciekawych miejsc mamy na wyciągnięcie ręki. Ważne jest też by budować głównie wśród młodych osób tzw. lokalny patriotyzm podkreślając i ukazując, że miejsce, z którego pochodzimy jest najważniejszym historycznie rejonem naszego kraju. To tutaj wszystko się zaczęło i to na tych ziemiach tworzyły się zalążki naszego Państwa. Trzeba o tym pamiętać - zwłaszcza gdy od jakiegoś czasu dochodzi do „przekrzykiwania” się w mediach co było ważniejsze - Poznań, czy Gniezno. Nie warto wchodzić dalej w tą polemikę gdyż już wiele mówiono na temat rangi obu tych miejsc - jedno jest pewne - nie możemy zapominać skąd pochodzimy i jak ważną rolę w kreowaniu naszego Państwa zajęły ziemie, z których pochodzimy. To cel naszego sympozjum, które mamy nadzieję będzie coroczną imprezą skupiającą różnych specjalistów z dziedzin takich jak historia, archeologia czy turystyka.
Naszym trzecim prelegentem będzie mgr Jacek Wrzesiński - archeolog, pracownik Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, kierujący pracownią Gród w Grzybowie, wieloletni członek ekspedycji badawczej na Ostrowie Lednickim, a także cmentarzysk i osad w mikroregionie Lednickim, autor licznych artykułów naukowych i popularyzatorskich, pomysłodawca i współorganizator kilku festynów i festiwali historycznych na Ostrowie Lednickim, w Lądzie, Grzybowie.
W bieżącym roku dobiegł końca projekt finansowany w znacznej mierze przez fundusze Unii Europejskiej a obejmujący modernizację trzech wczesnośredniowiecznych grodów objętych opieką przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Grody na Ostrowie Lednickim, w Gieczu i Grzybowie stanowiły jedne z najważniejszych miejsc w państwie Piastów. Badane przez szereg lat są często odwiedzane przez turystów, są częścią ekspozycji muzealnych, a także miejscem gdzie rozgrywają się imprezy historyczne i edukacyjne. Jest znakomita okazja aby przypomnieć zarówno wyniki badań tych grodów, interpretacje odnośnie ich roli w czasach piastowskich, jak i zaprezentować ich najnowszy wygląd i ofertę turystyczną. Bez wątpienia będzie to ciekawy wykład dla każdego kto identyfikuje się z naszą historią i z naszym regionem, ale także dla tych, którzy chcą poznać najnowszą ofertę turystyczną naszych okolic.
Zapraszamy więc serdecznie już 26 maja (czwartek)  na wykład do sali 1.27 (pierwsze piętro) w Kolegium Europejskim w Gnieźnie na godzinę 17.00. Wstęp wolny.
Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Rajd rowerowy przez Puszczę Zielonka 19 października odbędzie się zakończenie sezonu turystycznego w Puszczy Zielonka. Z tej okazji przygotowano... Poniedziałek, 14 października 2019
Speedrowerzysci jednak pojadą! Początek tygodnia dla naszego klubu speedrowerowego nie był udany. Polska Federacja Klubów Speedrowerowych... Piątek, 4 października 2019
VIII Pojedynek Rekreacyjny Lewicy i Organizacji Społecznych Tegoroczne integracyjne, sportowo-rekreacyjne spotkanie członków SLD i gnieźnieńskich organizacji pozarządowych... Poniedziałek, 23 września 2019
Hulajnogi elektryczne czy zastąpią tradycyjne rowery? Zwiększenie codziennej mobilności to bardzo ważny aspekt dla współczesnych ludzi. Dążenie do coraz to... Środa, 11 września 2019