Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Trochę straszno... Rzecz o książce "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" Marcina Kąckiego

Czwartek, 1 marca 2018
  • Trochę straszno... Rzecz o książce
REKLAMA

"Idzie luty, podkuj buty" mówi stare polskie przysłowie i chyba co roku nic nie traci ze swej przedwiecznej mądrości. Mimo tego, że w tym roku luty naprawdę przymroził, Klub Dyskusji o Książce zebrał się w rekordowej wręcz frekwencji. Wniosek z tego, że ani mrozy, ani wiatry nie przeszkodzą spotkać się, kiedy rzecz dotyczy czegoś godnego uwagi. A rozmawialiśmy o książce Marcina Kąckiego "Białystok. Biała siła, czarna pamięć".

Jeszcze przed rozmową na temat publikacji obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez Annę Farman. Współczesne i te historyczne pożółkłe już fotografie Białegostoku wprowadziły nas w klimat i specyfikę miasta. Długa dyskusja poprowadziła nas od Białegostoku przez holokaust, wojnę i pamięć o niej, wprost do naszej codzienności, miasta, kraju.

Reportaż Marcina Kąckiego zebrał tyle samo pochwał, co uwag krytycznych. Dla części z nas był on po prostu zbyt negatywnym obrazem Białegostoku, który przecież posiada niezwykły urok i sporo pozytywnych odcieni.

Po przeczytaniu książki nie ma się jednak wcale ochoty na jego poznanie, wydaje się po prostu straszny.

W ogólnym rozliczeniu byliśmy jednak zadowoleni z przeczytania tego reportażu. Jest to pozycja warta uwagi. Tym samym, gorąco ją Państwu polecam.

Jeszcze przed klubowym spotkaniem, zachęcam miłośników literatury do udziału w VIII edycji Festiwalu Literackiego "Preteksty" w tym i naszej propozycji: VI Gnieźnieńskiego Turnieju Książkożerców. Kto był uczestnikiem konkursu ten wie, że to doskonała zabawa. Wszystkich zapraszam 24 marca (w sobotę) o godz. 17.00 do Miejskiego Ośrodka Kultury, w którym turniej się odbędzie.

Natomiast Klub Dyskusji o Książce zaprasza 29 marca (tj. w czwartek) jak zwykle o godz. 18.00 w Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Tematem rozmowy będzie publikacja Magdaleny Zawadzkiej "Taka jestem i już!".
tekst: KDoK
foto: KDoK

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Pracownia Świętego Mikołaja Święta Bożego Narodzenia już blisko. Warto było odkryć świąteczne historie, poznać Bałwana z książek... Piątek, 14 grudnia 2018
Gnieźnieńska biblioteka będzie miała nowego dyrektora Z końcem 2018 r. dotychczasowy dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Janusz Ambroży przechodzi... Piątek, 14 grudnia 2018
Spotkanie z Krzysztofem Szymoniakiem W roku 2018 mija 40 lat aktywności literackiej, animatorskiej i artystycznej Krzysztofa Szymoniaka na... Poniedziałek, 3 grudnia 2018
Przemoc w służbie polityki albo dlaczego zamordowano Gabriela Narutowicza? O tym, że historia Polski należy do trudnych tematów przekonywać nie trzeba. Pełna dramatycznych momentów,... Wtorek, 27 listopada 2018