Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wielkopolskie muzea zapraszają 24h. Portal www.muzeawielkopolski.pl już działa

Czwartek, 1 marca 2018
  • Wielkopolskie muzea zapraszają 24h. Portal www.muzeawielkopolski.pl już działa

Środowa konferencja prasowa poświęcona była prezentacji portalu edukacyjnego muzeawielkopolski.pl. Udział w niej wzięli Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Sylwia Kucharska, Dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej - lider projektu i dr Michał Bogacki, Dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, dwoje dyrektorów, których muzea zadebiutowały ze swymi zbiorami na portalu.

Projekt jest pierwszym krokiem w prezentacji sieciowej zasobów wielkopolskich muzeów, które są w strukturze samorządu województwa - powiedział Marszałek Marek Woźniak. Dzisiaj na portalu obecne są dwie placówki, ale liczymy, że wszystkie pozostałe do nich dołączą.

Portal edukacyjny muzeawielkopolski.pl to efekt współpracy Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Twórcy wirtualnego muzeum dążyli do tego, aby przy pomocy narzędzi XXI wieku upowszechniać dziedzictwo kulturowe Wielkopolski. Tak powstała internetowa platforma edukacyjna oraz aplikacja mobilna. Na razie "skatalogowanych" jest 10 tys. cyfrowych odwzorowań.

Platforma z systemem CMS udostępniona zostanie nieodpłatnie wszystkim - nie tylko samorządowym - wielkopolskim muzeom, tak aby w przyszłości mogły samodzielnie dodawać własne treści - opracowane już na własny koszt.

Projekt tworzenia portalu realizowany był dwa lata. Pierwszy etap (2016 r.) polegał na digitalizacji 2D (skanowanie i fotografowanie) oraz 3D ośmiu kolekcji muzealnych (Skarby doliny Prosny, Ikonografia Kalisza, Archiwum Tadeusza Kulisiewicza, Kaliskie środowisko, Ikonografia dawnego Gniezna, Piastów dzieje malowane, Kolekcja kafli renesansowych i gotyckich oraz Kolekcja zabytków archeologicznych z Gniezna). W pierwszej kolejności udostępniliśmy na portalu obiekty związane z początkami Państwa Polskiego jako najważniejsze, bo pokazujące, że to w Wielkopolsce narodziło się nasze państwo - powiedział Michał Bogacki.

Podczas drugiego etapu realizowanego w 2017 r. powstał portal edukacyjny muzeawielkopolski.pl oraz aplikacja mobilna, która stanowi swoisty przewodnik po instytucjach muzealnych w Wielkopolsce, umożliwiając dostęp do informacji o najciekawszych zbiorach, aktualnościach takich jak: wystawy, wydarzenia i publikacje; cenach biletów i godzinach otwarcia muzeów. Aplikacja posiada także funkcję mapy ułatwiającej dojazd do wybranego muzeum.

Na stronie znalazł się przejrzysty i przystępnie skonstruowany przewodnik, pokazujący możliwości i zasady poruszania się po zasobach portalu. Oprócz klasycznego opisu ze zdjęciami przedmiotu, możemy również zobaczyć, w jaki sposób ten zabytek prezentuje się w 3D, po załadowaniu można go obejrzeć z każdej strony - tłumaczy Sylwia Kucharska. Dodaliśmy też przy każdym obiekcie zapisanym w 3D instrukcję, jak domowym sposobem zrobić okulary 3D, żeby jeszcze lepiej oglądać taki zabytek.

Obecnie na stronie www.muzeawielkopolski.pl można znaleźć bieżące informacje o wydarzeniach, wydawnictwach i wystawach, eksponowanych na razie w obu muzeach - w Kaliszu i Gnieźnie. Sądzimy, że taka jest przyszłość muzeów - oprócz tego, iż będą w swoich siedzibach modyfikować prezentację zbiorów, to jeszcze dzięki możliwości dotarcia do przynajmniej części zasobów poprzez internet, mogą zachęcić do odwiedzenia muzeum i do bezpośredniego obejrzenia eksponatów - dodał Marszałek Marek Woźniak. Poza tym portal daje większy dostęp do wiedzy i specjalistom, i pasjonatom.

Realizacja projektu współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kosztowała blisko 640 tys. złotych, z czego od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego pochodzi ponad 106 tys. złotych.
tekst: UMWW

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Archeologia Gniezna w Poznaniu Wystawa ukazuje historię badań archeologicznych w Gnieźnie od ich początku aż do dzisiaj. Ta historia... Środa, 6 lutego 2019
Tajemnice Złotego Kodeksu Jakie tajemnice kryje Złoty Kodeks Gnieźnieński? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy... Wtorek, 29 stycznia 2019
Uwaga Historia! Odtwórstwo historyczne wczesnego średniowiecza w Polsce Pierwsza wystawa czasowa w nowym 2019 roku w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ekspozycja... Czwartek, 17 stycznia 2019
III koncert charytatywny Pragniemy Was zaprosić na kolejną III edycję koncertu charytatywnego, którego celem jest zbiórka pieniędzy... Wtorek, 8 stycznia 2019