Logo

Co dalej z komunistyczną tablicą przy ul. Witkowskiej?

Artykuł dodany: Wtorek, 27 lutego 2018
Co dalej z komunistyczną tablicą przy ul. Witkowskiej?
REKLAMA

Dobiega końca budowa Galerii Piastovej w Gnieźnie. Zlikwidowano już stare ogrodzenie okalające teren. Została jedynie tablica upamiętniająca wkroczenie do Gniezna jednostek Armii Czerwonej. Po telefonie od jednego z naszych Czytelników postanowiliśmy sprawdzić, co stanie z tym reliktem PRL-u.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Gniezna z zapytaniem jakie są dalsze plany z tablicą przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

Wojewoda Wielkopolski wnioskował do Miasta Gniezna o wykonanie zestawienia obiektów propagujących komunizm, w rozumieniu ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016 r., poz. 744 ze zm.). Wojewoda został poinformowany, że na terenie Gniezna znajduje się jeden obiekt spełniający kryteria określone ustawą, t. j. tablica upamiętniająca wkroczenie w dniu 21 stycznia 1945 r. jednostek Armii Czerwonej do Gniezna. Urząd Miejski w Gnieźnie nie posiada informacji na temat oficjalnej nazwy, daty powstania i inicjatora  bądź fundatora obiektu. Sprawa jest w toku.

Jednocześnie informuję, że z posiadanych dokumentów wynika, iż wskazany obiekt znajduje się obecnie na nieruchomości oznaczonej geodezyjnie jako działka numer 84/3 arkusz mapy 65 położonej przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie, która zgodnie z zapisami ksiąg wieczystych stanowi własność Skarbu Państwa i ma użytkownika wieczystego.
Urząd Miasta Gniezna

Obecnie tablica nienajlepiej komponuje się z nowoczesnym budynkiem, który powstał w jej tle. Pozostaje mieć nadzieję, że znajdzie się rozwiązanie tego "komunistyczno-współczesnego mezaliansu".
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (1)

MSOP3
27.02.2018 21:53

Przenieść tablicę na cmentarz przy grobach żołnierzy radzieckich. Też na Witkowskiej.

Odpowiedz


REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno