Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa i higieny pracy?

Poniedziałek, 26 lutego 2018
  • Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa i higieny pracy?

Każdy pracodawca ma kilka znaczących obowiązków wobec swoich pracowników. Dzięki ich wypełnianiu oraz stosowaniu się do ogólnie przyjętych zasad zatrudnione osoby mogą czuć się bezpiecznie. Trzeba jednak pamiętać o tym, jak ważna jest znajomość pewnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Tylko w ten sposób pracownicy, a także pracodawca mogą reagować na wypadek wszelkich uchybień lub powstałych nieścisłości.

Na jakie zasady trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zdarzają się pracodawcy, którzy lekceważą niektóre zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie postępowanie może mieć nieść za sobą wiele negatywnych skutków. Dlatego niezwykle ważne jest to, by poznać wszystkie zasad, ale przede wszystkim, by stosować się do nich. Każdy pracodawca powinien też pamiętać o tym, by w odpowiedni sposób przygotować swoich pracowników. Jednym ze sposób jest przeprowadzenie szkolenia z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: gpsbhp.eu/oferta/szkolenia-bhp.

Czyste stanowisko pracy
Warto zauważyć, że jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jest czyste stanowisko pracy. Jednak należałoby także pamiętać o tym, że niezwykle ważne jest również to, by było bezpieczne. Wiąże się to z tym, że stanowisko pracy nie może w żaden sposób zagrażać zdrowi oraz życiu pracownika. Poza tym miejsce, które zajmują zatrudnione osoby, muszą być dostosowane do potrzeb psychofizycznych. Tylko wtedy zostanie wypełniona powyższa zasada.

Informowanie o zagrożeniu
Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest informowanie potencjalnych pracowników o wszelkiego rodzaju zagrożeniach, które wynikają z wykonywania określonych obowiązków zawodowych. Dzięki temu pracownicy mogą świadomie podjąć decyzję o zatrudnieniu. Niezwykle ważne jest także to, by przedstawić sposób postępowania w razie wystąpienia groźnej sytuacji.

Szkolenia z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
Warto zauważyć, że obecnie każdy nowy pracownik jest zobowiązany do wzięcia udziału w szkolenia z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki temu wszystkie zatrudnione osoby wiedzą, w jaki sposób powinny postępować w sytuacjach, które zagrażają ich zdrowi, a nawet życiu. Ważne jest jednak to, by pracownicy podeszli do szkolenia z odpowiednim nastawieniem, ale też by dobrze przyswoili przekazywane informacje.

Przeprowadzenie badań lekarskich
Zapewne niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że badania pracownicze należą do jednych z najważniejszych zasad z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Choć czasem pracownicy podchodzą do tego sceptycznie, to są one bardzo ważne. Przede wszystkim dlatego, że dzięki nim można stwierdzić, czy dana osoba może wykonywać określone zadania. Oczywiście najważniejszy jest stan fizyczny. Warto także pamiętać o tym, że właściwie przeprowadzona kontrola lekarska, chroni nie tylko badaną osobę, ale również pozostałych pracowników.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Mistrzostwa Gniezna i Powiatu w Biegach Przełajowych W czwartkowe przedpołudnie na terenie Państwowego Stada Ogierów w Gnieźnie odbyły się Mistrzostwa Gniezna... Sobota, 23 marca 2019
Praca zdalna - wady i zalety Jeśli pracujesz w obskurnym biurze, w otoczeniu mało przyjaznych osób, a Twój szef nie robi nic, by... Wtorek, 5 lutego 2019
12 listopada dniem wolnym od pracy! To nie lada problem dla dużych pracodawców w Gnieźnie Ustanowienie 12 listopada dniem wolnym od pracy odbyło się, można powiedzieć, w ostatniej chwili. Dla... Piątek, 9 listopada 2018
Zarabianie w internecie, czyli droga do milionera Rozwój technologii daje nam bardzo ogromny dostęp do szeregu możliwości pozwalających nam na znalezienie... Środa, 7 listopada 2018