Logo

Zmarł twórca gnieźnieńskiego pomnika

Artykuł dodany: Czwartek, 22 lutego 2018
Zmarł twórca gnieźnieńskiego pomnika
REKLAMA

Odszedł artysta rzeźbiarz śp. Benedykt Kasznia, który był twórcą Pomnika ku czci poległych w latach II Wojny Światowej w Parku Tadeusza Kościuszki w Gnieźnie.

Benedykt Kasznia (1927 - 2018) studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, otrzymując dyplom w 1956 roku. Głównym tematem jego twórczości był człowiek i jego transformacje, w których odbiegał od sztuki przedstawieniowej w kierunku większej deformacji, nie tracąc jednak całkowitego kontaktu z naturą i formami organicznymi. Tworzył małe formy rzeźbiarskie, rzeźbę plenerową i monumentalną, zajmował się również pracami rekonstrukcyjnymi w zakresie rzeźby (w 1982 roku wraz z Józefem Murlewskim zrekonstruował Pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich).

Wśród nagród i wyróżnień otrzymał m.in. w 1966 roku II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie na Pomnik dla Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej w Genewie. Brał udział w wystawach w kraju, w tym w kilku edycjach Biennale Małych Form Rzeźbiarskich w Poznaniu (w XI Biennale zdobył Złoty Medal) i za granicą, np. w Holandii, Francji i Norwegii. Prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 23 lutego 2018 roku o 10.40 na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu, wejście od ul. Gnieźnieńskiej. Msza Święta żałobna zostanie odprawiona w dniu pogrzebu o godzinie 18.00 w kościele p.w. św. Franciszka przy placu Bernardyńskim w Poznaniu.
 

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno