moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Klimakterium... i już" w gnieźnieńskim Teatrze

Sobota, 28 maja 2011

Już 28 maja o godz. 16.00 i 19.30 na deskach gnieźnieńskiego Teatru im. A. Fredry wystawiona zostanie komedia "Klimakterium... i już". Bilety do nabycia w kasie Teatru, studiu muzycznym Duo oraz na www.biletyna.pl.

Spektakl „Klimakterium... i już” opowiada historie czterech kobiet, wszystkie są w trudnym wieku czyli w okresie menopauzy. Każda z nich ma swoje problemy, smutki, ale gdy spotykają się u Maliny w dniu jej urodzin wspierają się wzajemnie i opowiadają jakie mają sposoby na radzenie sobie w tym trudnym czasie. Jednak wbrew pozorom jest to pełen humoru musical, który każe śmiać się w własnych niedoskonałości i zachować pogodę ducha nawet gdy czujemy, że tzw. pierwsza młodość przeminęła. Spektakl pokazuje, że takie tematy nie mają prawa być już u nas tabu. W sztuce w zabawny sposób mówi się i śpiewa między innymi o uderzeniach gorąca co dla wielu kobiet jest czymś wstydliwym. Tutaj słyszymy melodię piosenki „Kuba wyspa jak wulkan gorąca” i bohaterki śpiewające: „Czuję znów uderzenie gorąca O-la! E-ja! Jakbym czołem dotknęła do słońca żar tropików rozpala mnie.” Dążenie do doskonałości okupione nieraz olbrzymim poświeceniem bohaterki opisują w piosence: „Nie mogę tchu złapać już... A sukces jest już tuż tuż... Obiecał mi mój trener, czyli Staś że dziesięć gram spadnie... aż”. Te kobiety mają świadomość upływającego czasu, który ich nie oszczędza, ale nie zamierzają się załamywać, wolą to zaakceptować jako coś co wpisane jest w życie każdej kobiety, która przekracza przełomową liczbę 50 lat.

„Tu wiotczeję, tam się marszczę, ówdzie chrupie
I w urodzie generalnie same straty
Kurze łapki, sucha skóra, włosy w zupie
Dzięki Bogu oszczędzono nam prostaty.


A poza tym nic strasznego się nie dzieje
Glob się kręci, czas ucieka, życie mknie”


Aktorki grające w sztuce nie boją się śmieszności, tańczą, śpiewają o rzeczach, o których czasem trudno jest rozmawiać. Potrafią rozbawić, ale też wzruszyć publiczność. To doświadczone i pełne talentu aktorki znane widzom od wielu lat z ról filmowych i teatralnych. W spektaklu zobaczymy więc między innymi Elżbietę Jodłowską, Krystynę Sienkiewicz, Grażynę Zielińską, Ewę Złotowską oraz Elżbietę Jarosik.

„Druga młodość i trzecia miłość
Jeszcze tyle w życiu przed nami.
A nowa już walka zaczęta
Znów bój zapowiada się srogi,
A tych młodych co depczą po piętach
Się nie bójmy, podstawmy im nogi, i z drogi...”


Sztuka ta skierowana jest nie tylko do kobiet, których problemy czasu przekwitania dotyczą, choć zapewne właśnie one najbardziej utożsamią się z bohaterkami spektaklu. Jest to sztuka dla każdego, gdyż pozwala zrozumieć, że pewne problemy i zachowania kobiet w tym wieku są powszechne, i należy je w tym trudnym okresie wspierać i otaczać jeszcze większą miłością i wsparciem.

Obsada:

Iga Cembrzyńska, Elżbieta Jodłowska, Ewa Florczak, Ewa Szykulska, Krystyna Sienkiewicz, Grażyna Zielińska

Bilety do nabycia:

Informacje: www.teatrowo.pl

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
"Klimakterium... i już" ponownie w Gnieźnie 16 czerwca o godz. 16.00 na deskach gnieźnieńskiego Teatru im. A. Fredry wystawiona zostanie po raz... Wtorek, 15 maja 2012
"Klimakterium i już" ponownie w Gnieźnie Po raz kolejny na deskach Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie pojawi się przedstawienie "Klimakterium... Środa, 22 lutego 2012