Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czujniki sprawdzają jakość powietrza

Poniedziałek, 5 lutego 2018
  • Czujniki sprawdzają jakość powietrza

Od kilku tygodni w Gnieźnie działa system monitorujący jakość powietrza. Pierwszego podsumowania jego funkcjonowania dokonali na wspólnej konferencji prasowej 5 lutego 2018 roku Zastępca Prezydenta Jarosław Grobelny oraz przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie.

Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim przypomniano, że mieszkańcy na bieżąco na stronie www.gniezno.eu sprawdzać mogą poziom stężenia pyłów PM 10 oraz PM 2,5 w powietrzu. Urządzenia do jego pomiaru zainstalowano na budynkach Urzędu Miejskiego, SP 3, SP 8 oraz PWSZ przy ulicach Wyszyńskiego oraz Słowackiego.

Efekty monitoringu, na przykładzie grudnia 2017 roku przedstawiali prof. zw. dr hab. Jerzy Siepak oraz Bartosz Kołodziej, student który zaprojektował cały system. Okazało się, że niebezpieczny poziom pyłów występował maksymalnie 6 dni w miesiącu. Najbardziej zanieczyszczonym pod tym względem miejscem jest teren przy ulicy Czarnieckiego, a następne w kolejności są punkty przy Wyszyńskiego (5 dni przekroczenia) oraz Słowackiego (3 dni przekroczenia). Relatywnie najlepsze powietrze według pomiarów jest na ulicy Lecha (2 przekroczenia) i przy SP 8 (1 dzień przekroczony).

Co jednak najważniejsze, wyniki z punktów pomiarowych zgadzają się z oficjalnymi pomiarami prowadzonymi przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Gnieźnieński system jest więc sprawny, a na jego wynikach można polegać.

Zastępca Prezydenta Jarosław Grobelny podkreślił, że Straż Miejska zintensyfikuje kontrole w dzielnicach, w których przekroczenia poziomu zanieczyszczenia powietrza są największe. Już teraz strażnicy aktywnie sprawdzają, czym gnieźnianie palą w piecach.

Bieżące informowanie mieszkańców Gniezna o zanieczyszczeniu powietrza pozwala na zaniechanie aktywności fizycznej na "świeżym powietrzu" w przypadku znacznych przekroczeń, które są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych z problemami krążeniowymi, dla kobiet w ciąży i dla dzieci. W przypadku wystąpienia przekroczeń dla pyłu PM10 oraz pyłu PM2.5 niewskazane jest także uprawianie sportów wymagających intensywnego wysiłku, a tym samym bardziej intensywnej wymiany powietrza.

Od niedawna system monitoringu powietrza działa także na urządzeniach mobilnych. Wystarczy znaleźć na Messengerze na FB profil Smart City Gniezno.

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Ul. Składowa w Gnieźnie zostanie zamknięta! Winna jest firma, która nie wywiązała się z umowy! Już niebawem ul. Składowa w Gnieźnie zostanie zamknięta dla ruchu. Wszystko ze względu na zły stan nawierzchni.... Środa, 20 lutego 2019
ORLEN Przedszkoliada Tour odwiedził Gniezno W czwartek, 14 lutego, w hali im. Mieczysława Łopatki przy ul. Sportowej 3 w Gnieźnie odbyła się kolejne... Poniedziałek, 18 lutego 2019
Ścianka wspinaczkowa, nowy plac i strefa dla seniorów To będzie drugi i ostatni etap budowy placu zabaw na osiedlu Ustronie, w pobliżu jeziora Winiary. Do... Poniedziałek, 18 lutego 2019
Apel ludzi kultury do Prezydenta Miasta Tomasza Budasza Jako gnieźnieńscy twórcy kultury, artyści i animatorzy - w tym członkowie gnieźnieńskich stowarzyszeń,... Niedziela, 17 lutego 2019