Logo

REKLAMA
Plik banneru

"Dzisiaj czytamy książeczkę", czyli o wpływie czytania na rozwój dzieci

Artykuł dodany: Sobota, 3 lutego 2018
REKLAMA

W Przedszkolu nr 9 "Leśne ludki" odbyło się spotkanie z rodzicami, w formie warsztatów, propagujące zalety czytania dzieciom. Warsztaty o potrzebie czytania przeprowadziła Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.

Podczas spotkania przedstawiono rolę książek w kształtowaniu osobowości młodego człowieka. Ponadto zaakcentowana została wartość terapeutyczna książki, istotna w pokonywaniu różnego rodzaju problemów dnia codziennego. Podkreślano ogromną rolę rodziny w kształtowaniu kultury czytelniczej młodych ludzi oraz tworzeniu właściwego klimatu do obcowania z książką. Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażania myśli. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania. Przeczytane w książkach historie uczą dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, odnajdywania zależności i wyciągania własnych wniosków.

Rodzicie byli przekonywani, że w przypadku lektury dziecko staje się nie tylko odbiorcą, ale też współuczestnikiem wydarzeń. Dzięki temu zdobywa wiedzę o świecie i innych ludziach. Maluchy poznają za pośrednictwem książek kody kulturowe - liczne symbole czy archetypy funkcjonujące w otaczającym świecie. Kiedy zaś dziecko lepiej rozumie otoczenie, staje się i - co najważniejsze - czuje się częścią społeczeństwa.

Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce maluch znajdzie wskazówki , w jaki sposób zbudować swój własny system wartości. Wartościowe książki dla dzieci można wypożyczyć w gnieźnieńskiej książnicy. Jest wolny wolny dostęp do półek, co sprawia, że każde dziecko może samodzielnie wybrać książkę do czytania. Sprawia im to ogromną frajdę. Młodsze dzieci razem z rodzicami mogą korzystać ze specjalnie dla nich stworzonych działów "Pierwsze czytanki" czy "Bajki Pomagajki". Nigdy nie jest bowiem za wcześnie, by zacząć czytać dziecku i nigdy nie jest za późno, by zacząć czytać samemu sobie.

Spotkanie odbyło się w ramach programu czytelniczego biblioteki gnieźnieńskiej "Rośniemy razem z książkami", wspierającego kampanię społeczną Instytutu Książki pt. "Mała książka - wielki człowiek".
 
źródło: BPMG
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno