Logo

Metody na nagminnie łamiących przepisy

Artykuł dodany: Środa, 31 stycznia 2018
Metody na nagminnie łamiących przepisy
REKLAMA

Parkowanie w miejscach niedozwolonych, jak skrzyżowania, przejścia dla pieszych, koperty dla pojazdów osób niepełnosprawnych, a nawet na wjazdach do posesji stale użytkowanych przez naszych mieszkańców to nadal codziennie powtarzające się interwencje Strażników Miejskich.

W ramach swoich uprawnień Strażnicy Miejscy nakładają mandaty, kierują wnioski o ukaranie przez sąd, operatorzy monitoringu wykonują dokumentację fotograficzną, która przekazywana jest do Policji. Gdy ujawniano sprawców często powtarzających się wykroczeń przez te same osoby, w szczególności do pojazdów na zagranicznych tablicach z numerami rejestracyjnymi stosowano również blokady na koła. W 2017 roku przeprowadzono 2 383 takich interwencji (2 101 w roku ubiegłym), w 922 przypadkach ukarano sprawców mandatami, 1 194 pouczono, skierowano 88 wniosków do Sądu, a 179 do Policji.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 130a daje także uprawnienia do odholowania pojazdu na koszt właściciela lub posiadacza. Należy pamiętać, że Straż Miejska może usunąć pojazd, gdy pozostawiony jest w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu, gdy pojazd nie jest oznaczony kartą parkingową i stoi na tzw. kopercie dla osób niepełnosprawnych, pojazd jest pozostawiony w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela (tabliczka pod znakiem zakazu).

Straż Miejska na zasadzie art. 50a Ustawy Prawo o ruchu drogowym ma również prawo usuwać pojazdy porzucane na ulicach jako tzw. "wraki". W 2017 roku funkcjonariusze wykonali czynności administracyjne wobec 47 takich pojazdów porzuconych na ulicach. W 34 przypadkach skutecznie przymuszono posiadaczy pojazdów do tego, by zabrali wraki z przestrzeni publicznej, 4 pojazdy odholowano na parking depozytowy, trwa procedura przepadku pojazdów na rzecz Miasta Gniezna,
9 spraw pozostaje na biegu.

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (3)

Pieszy
02.02.2018 08:05

Racja. Tak ostatnio parkują auta dostawcze. Wjeżdżają na pasy, na chodnik i prosto do sklepu wrzucają towar i piwo w skrzynkach. Pieszy musi iść jezdnią . Wysokie kary powinny być za takie cwaniactwo.

Odpowiedz
Fuszerka
01.02.2018 21:26

Fachowiec nie trzeba było tak parkować

Odpowiedz
Fachowiec
01.02.2018 15:15

Szkoda że usuwają pojazdy w nieprofesjonalny sposób amatorka na całego autem nie będącym pomocą drogową (określają to przepisy kodeksu drogowego jakie warunki powinien spełniać pojazd pomocy drogowej)
Na miejscu tego kierowcy dodałbym ich do sądu za zniszczenie auta tj zawieszenia opon i skrzyni bieg?w Auto ci?gnięte na żywca

Odpowiedz


REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Newsletter
Podaj swój adres e-mail aby otrzymywać newsletter z najnowszymi informacjami lub usunąć już dodany e-mail.
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno