Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wysokogórska lekcja patriotyzmu w SP 2, czyli spotkanie z dr Bartłomiejem Wróblewskim

Środa, 31 stycznia 2018
  • Wysokogórska lekcja patriotyzmu w SP 2, czyli spotkanie z dr Bartłomiejem Wróblewskim

We wtorkowe przedpołudnie, 30 stycznia, w hali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 uczniowie "Dwójki" wzięli udział w wyjątkowej lekcji patriotyzmu. Szkołę odwiedził nie lada gość - doktor Bartłomiej Wróblewski jest prawnikiem, konstytucjonalistą, posłem na Sejm RP i zdobywcą Korony Ziemi. Uczniów SP2 uraczył opowieścią o swych wysokogórskich wyprawach.

Doktor Bartłomiej Wróblewski zdobył w latach 1998-2014 Koronę Ziemi. Co to dokładnie znaczy i jak tego się dokonuje? O ile odpowiedzi na te pytania nie były oczywiste, po przeszło półtoragodzinnym spotkaniu rozwiały się wszystkie wątpliwości. Nasi uczniowie poznali perypetie związane ze zdobywaniem przez doktora Wróblewskiego szczytów: Elbrus (1998), Kilimandżaro (2002), Mont Blanc (2003), Aconcagua (2007), Denali (2008), Góry Kościuszki (2011), Puncak Jaya (2011), Masywu Vinsona (2012) i wreszcie - po trzykrotnych próbach - Mount Everestu (2014).

Po pasjonującej opowieści naszego gościa, nadszedł czas na pytania uczniów. Dzieci były ciekawe, jakie menu serwuje się na ośmiotysięczniku albo czy warto zdobywać szczyt, na którym przebywa się tylko piętnaście minut. Na wszystkie pytania konstytucjonalista odpowiadał z zaangażowaniem i niezwykłą serdecznością. Podkreślił też, że zdobywając kolejne szczyty, w każdym z miejsc zostawił biało-czerwoną flagę oraz flagę Poznania, miejsca zamieszkania. Wtedy to szczególnie poczuł przynależność do bliskiej sercu ojczyzny i miasta.

Wyjątkowe spotkanie z doktorem Wróblewskim miało dla uczniów "Dwójki" nie tylko walor poznawczy, ale przede wszystkim wymiar patriotyczny. Odbyło się ono jako jedna z wielu inicjatyw szkoły, podejmowanych w ramach projektu edukacyjnego związanego z obchodami 100. rocznicy odzyskania Niepodległości oraz rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Galowe stroje i akcenty patriotyczne w strojach na widowni świadczyły aż nadto o tym, jaka idea przyświecała spotkaniu z ciekawym człowiekiem, który odniósł wielki sukces.

Bartłomiej Wróblewski jest patriotą, również lokalnym. Jego sercu bliski jest szczególnie rodzinny Poznań, ale i Gniezno zajmuje w jego pamięci niezwykłe miejsce: to tu spędzał wakacje u swoich dziadków, a gnieźnieńską szkołę "Dwójkę", jak wyznał, po raz pierwszy odwiedził jako mały chłopiec. Bartłomiejowi Wróblewskiemu bliska jest też osoba patrona szkoły, księdza Mateusza Zabłockiego. Podczas szkolnej uroczystości Bartłomiej Wróblewski został uhonorowany specjalnym medalem Gaude Mater Polonia, który wręczamy szczególnym gościom, kultywującym wartości bliskie naszemu Patronowi. Nadanie tego zaszczytnego odznaczenia odbyło się z pełnym ceremoniałem, a więc przy odśpiewaniu hymnu szkoły, w którym uczestniczył poczet w mundurach powstańczych. Zespół wokalny również zaśpiewał pieśń patriotyczną.

Dyrektor Katarzyna Różańska w imieniu wszystkich zebranych podziękowała doktorowi Wróblewskiemu za przybycie i niezwykłą lekcję patriotyzmu, jak i stworzenie możliwości poznania nieznanych uczniom zakątków świata. Uroczystość uhonorowali swą obecnością zastępca prezydenta - Michał Powałowski, dyrektor gnieźnieńskiego Wydziału Edukacji - Marian Pokładecki oraz przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Poznaniu, wizytator - Katarzyna Bizukojć. Nie zabrakło również przebywającego na urlopie zdrowotnym dyrektora Jarosława Piotrowskiego.

Niezwykłe spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem oraz prośbą o autografy ze strony uczniów, którzy wracali na lekcje z głową pełną marzeń o niesamowitych wyprawach.  Inicjatorką spotkania była Hanna Kwaśniewska, która jest jednocześnie koordynatorką szkolnego projektu patriotycznego pod hasłem "Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie". To właśnie dzięki zaangażowaniu Hanny Kwaśniewskiej, a we współpracy z innymi nauczycielami, realizujemy tak wiele działań o treściach patriotycznych. Oprawę plastyczną przygotowała Alicja Gogolik, pocztem sztandarowym zaopiekowała się Agnieszka Frasz, a zespół wokalny wystąpił pod kierunkiem Marleny Boguckiej.

Doktor Wróblewski przekazał na zakończenie spotkania bardzo ważną prawdę, iż każdy z nas - pokonując w swoim życiu trudności i przeszkody - zdobywa swój własny Everest. Ważne, by wyzwania jakie niesie życie, podejmować z honorem, dumą i wysoko podniesionym czołem.
tekst: SP 2
foto: SP 2

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Ferie z projektowaniem ogrodów Z ciekawą propozycją zajęć z projektowania terenów zielonych wyszli nauczyciele kierunku architektura... Wtorek, 15 stycznia 2019
Andrzej G., były wiceprezydent Gniezna i prezes PZHT zatrzymany przez CBŚP! Andrzej G., gnieźnianin, były prezes Polskiego Związku Hokeju na Trawie został wczoraj zatrzymany przez... Piątek, 11 stycznia 2019
Jasełka w I LO ponownie zgromadziły tłumy publiczności W niedzielę, w auli I LO w Gnieźnie odbyły się coroczne Jasełka. Uczniowie "Pomnika" słyną z tego corocznego... Środa, 9 stycznia 2019
Kolejne udane mecze TTS Trzemeszno w II lidze tenisa stołowego kobiet W ostatnią sobotę, 5 stycznia, w hali OSiR zespół TTS Trzemeszno udanie rozpoczął rundę rewanżową rozgrywek... Wtorek, 8 stycznia 2019