Logo

REKLAMA
Plik banneru

Zmarł ks. prałat Paweł Przybylski

Artykuł dodany: Wtorek, 23 stycznia 2018
Zmarł ks. prałat Paweł Przybylski
REKLAMA

W sobotę 20 stycznia zmarł ks. prałat Paweł Przybylski, wieloletni duszpasterz polskiej emigracji. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka sprawowana będzie 25 stycznia w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie. Zmarłego kapłana polecajmy Bożemu miłosierdziu.

Śp. ks. Paweł Przybylski urodził 25 maja 1935 roku. Pochodził z niewielkich Mikołajewic należących do parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Niechanowie. W tamtejszym kościele parafialnym został ochrzczony, tam przyjął pierwszą komunię świętą i sakrament bierzmowania. W świątyni tej nie dane mu było jednak odprawić Mszy św. prymicyjnej, święcenia kapłańskie przyjął bowiem we Francji (27 czerwca 1964), po ukończeniu formacji w tamtejszym polskim seminarium duchownym. Do Polski ks. Przybylski wrócił w 1967 roku, kształcąc się w międzyczasie w Monachium. Był wikariuszem w parafii katedralnej w Gnieźnie i w parafii pw. św. Wojciecha w Bydgoszczy. W 1971 roku, z tytułem doktora teologii biblijnej i błogosławieństwem kard. Wyszyńskiego wyruszył do Anglii, by podjąć pracę duszpasterską wśród mieszkających tam rodaków. Pracował jako wikariusz w Swindon, Balham i w Londynie, a później jako proboszcz w Sheffield. W 1978 roku został proboszczem parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Bristolu, gdzie duszpasterzował przeszło dwadzieścia lat (do roku 2002) troszcząc się o życie duchowe powierzonych sobie wiernych, jak i świątynię, którą jego staraniem gruntownie wyremontowano.

W Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów Msza św. przy trumnie zmarłego kapłana sprawowana będzie w środę 24 stycznia o godzinie 16.00 pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 25 stycznia w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Pogrzeb na cmentarzu św. Krzyża w Gnieźnie. Początek Mszy św. o godzinie 11.00.
 
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (1)

Krzys
26.01.2018 17:32

Wielki człowiek

Odpowiedz


REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno