Logo

REKLAMA
Plik banneru

"Mojaniepodległa", czyli o patriotyzmie w bibliotece

Artykuł dodany: Sobota, 20 stycznia 2018
REKLAMA

Czym jest patriotyzm? Jaką rangę mają symbole narodowe? Z czego my Polacy powinniśmy być dumni, a czego powinniśmy się wstydzić? Na czym polega patriotyzm lokalny? Na tak postawione pytania przez pasjonata historii Pawła Trygalskiego próbowali odpowiedzieć młodzi ludzie podczas spotkania w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, w ramach cyklu "MOJANIEPODLEGŁA".

ALBUMY ARTYKUŁU:

Jak się okazało hasło "patriotyzm" ma różne definicje. Najpełniej jego znaczenie odzwierciedla maksyma, że jest to bogactwo doświadczeń i możliwości. Na pewno te cechy charakteryzują patriotyzm lokalny Pawła Trygalskiego. Przejawia się on w kultywowaniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919, braniu udziału w organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć związanych z powstaniem i powstańcami. Są to m.in. opieka i dbanie o groby powstańcze, akcja "Kartka dla powstańca" polegającą na wręczeniu rodzinom powstańczym specjalnych życzeń dla ich przodków - powstańców, uczestniczenie w każdej uroczystości związanej z powstańcami np. sprowadzenie prochów kapitana Pawła Cymsa do Gniezna czy ponownym odsłonięciu odnowionego grobu majora Stefana Chosłowskiego. Na zakończenie spotkania Paweł Trygalski stwierdził krótko i dobitnie, że warto i należy pamiętać, o tych wydarzeniach i ich bohaterach.

Spotkanie zostało zrealizowane dla uczczenia obchodów dwóch ważnych wydarzeń: 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odbyło się w ramach programu edukacyjnego "A JA JESTEM POLAK MAŁY" realizowanego przez gnieźnieńską książnicę i Urząd Miejski w Gnieźnie.
źródło: BPMG
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno