Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Co z tymi śmieciami BIO? Co mamy wrzucać do brązowych pojemników?

Czwartek, 11 stycznia 2018
 • Co z tymi śmieciami BIO? Co mamy wrzucać do brązowych pojemników?

Dlaczego mamy wrzucać odpady bez worka foliowego, a sam worek, w którym te odpadki BIO przynieśliśmy do innego pojemnika? Takie pytania narzucają się nam od drugiego stycznia br., kiedy zauważyliśmy przy altanach śmietnikowych nowe, brązowe pojemniki. Po co je ustawiono? Odpowiedź poniżej.

To pojemniki na odpady biodegradowalne, czyli na takie odpady, które w ciągu kilku miesięcy zamienią się same w przydatny w ogrodnictwie kompost. Musimy tak egregować, by jeszcze mniej zatruwać nasze otoczenie. Śmieci BIO są to więc m.in. obierki i pozostałości warzyw i owoców. Są to również wszystkie gnijące już owoce i warzywa. Śmieci BIO to także gnijące liście, zgrabione z naszego trawnika przed blokiem i zwiędnięte kwiaty oraz trawa. Śmieci BIO to nawet kwiaty w doniczkach, które nam uschły. To wszystko, co wcześniej wymieniliśmy wrzucamy do brązowego pojemnika. Wyrzucamy te wszystkie odpady wysypując je za każdym razem z worka foliowego, w którym je przynieśliśmy do brązowego śmietnika! Fakt, że jest to bardzo nieprzyjemne i niewygodne, ale worek foliowy nie rozłoży się na kompost. Wobec tego opróżniony już worek foliowy wyrzucamy osobno do pojemnika z żółtą klapą.
tekst: Marek Zygmunt
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(25)

 • 28.03.2019 20:42  Odpowiedz na komentarz

  nalerzy na pojemnikach napisac co mozna wrzucac

  28.03.2019 21:07

  Należy też, w przypadku niektórych osób, zapoznać się ze słownikiem ortograficznym.

 • 22.06.2018 11:53  Odpowiedz na komentarz

  jeszcze jedno a pestki z wiśni,śliwek gdzie ????????????????????

 • 19.01.2018 17:06  Odpowiedz na komentarz

  A kto tą ulotkę widział ? Większość ludzi nawet nie wie, że wyrzuciła tą ulotkę razem z kolorową grudniową gazetką prezydenta, w która była prawdopodobnie włożona. A poza tym, jedna ulotka, to nie akcja informacyjna. Wysilcie się trochę chłopcy z PIJARU prezydenta. Pokażcie się w telewizji, wystąpcie w radio. Przekonajcie ludzi!! Pokażcie , ze potraficie coś zrobić EFEKTYWNIE !!!

 • 18.01.2018 07:44  Odpowiedz na komentarz

  Po prostu kompletny brak informacji , która by dotarła do każdego mieszkańca. Brak ze strony miasta i całego zespołu do spraw PIJARU w magistracie jakiej kolwiek akcji medialnej, mającej uświadomić i przekonać społeczeństwo do segregacji. Co gdzie powinno się wrzucać. Oraz informacji co nam grozi jeżeli nie zwrócimy sąsiadowi uwagi żę żle robi nie segregując prawidłowo śmieci. Bo odpowiedzialność w przypadku blokowisk może być zbiorowa. I nagle okaże się ze WSZYSCY będą mieli podniesione opłaty za wywóz śmieci ? Czy my naprawdę ma my za dużo pieniędzy w portfelach? Czy nie stać nas na odrobinę odwagoi by grzecznie zwrócić uwagę sąsiadowi i powiedzieć mu jednocześnie, że przez niego wszyscy bedą za chwile musieli płacić aż 26 złotych od osoby za wywóz śmieci !!

 • 17.01.2018 13:54  Odpowiedz na komentarz

  Ul.Budowlanych.Są pojemniki,ale na co?Nieopisane,dlatego wszystko tam jest wrzucone,lub podrzucane przez każdego.

 • 16.01.2018 20:26  Odpowiedz na komentarz

  Widząc, co nasi kochani gnieźnianie wrzucają do zielonych pojemników na odpady "bio", zastanawiam się, czy mieszkańcy osiedli mieszkaniowych są tak bezdennie debilni czy tylko totalnie leniwi. Zgadzam się z "Zmartwionym", że przy takim niedostatku intelektu potrzebni są tłumacze przy każdym pojemniku, najlepiej z dyscypliną w ręku.

 • 16.01.2018 20:12  Odpowiedz na komentarz

  Ludzie mieli problem z rozdzieleniem na dwa śmietniki a myślą że na " milion pięćset" już tak? Jeszcze kwestia gdzie trzymać te wszystkie śmieci zanim zaniose je do śmietników? Bardzo dobra rzecz ta segregacja jednak cholernie źle przemyślana. Może przydałby się pomysł jak w Niemczech że były kosze gdzie ludzie wrzucali np PET-y i pieniądze za to otrzymywali albo bon na zakupy. Zobaczycie ile mniej wtedy byłoby "śmieciowego" problemu.

 • 15.01.2018 11:55  Odpowiedz na komentarz

  Proponuję, aby przy każdym pojemniku na odpady , zatrudnić jednego pracownika Urbisu tak zwanego Tłumacza !!! No i w mieszkaniu jeden pokój przeznaczyć na " workownie" i tam też segregować !!! A może tak zaczniemy segregować urzędników tych od śmieci, który gdzie i jaki kolor ? Ochrona środowiska, czy cyrk śmieciowy.

 • 14.01.2018 13:16  Odpowiedz na komentarz

  NIE !!! Skorupki od jajek wrzucamy do odpadów ZMIESZANYCH. Wszelkie kości i odpadki mięs, również wrzucamy do pojemnika ze śmieciami ZMIESZANYMI.

  19.07.2018 11:59

  Skorupki jaj wrzucamy do pojemnika z BIO.

 • 13.01.2018 14:23  Odpowiedz na komentarz

  A gdzie wyrzucać skorupki od jajek? Do odpadów BIO czy do śmieci ZMIESZANYCH.Bo niby te skorupki kładzie się też do ziemi w doniczkach, by roślinki miały więcej wapna w ziemi, w której rosną, ale z drugiej strony, to nie jest odpad roślinny . Dlatego tez pytam. GDZIE wrzucać te skorupki ?

  22.06.2018 11:50

  skorupki z jajek surowych czy gotowanych gdzie ???????
  a gdzie kasztany bo w mojej gminie nie wiedza czy to bio czy ogólnie co mam robić??????????????????

  16.01.2018 19:21

  A chodzi od skorupki od jajek surowych czy gotowanych?

 • 12.01.2018 23:02  Odpowiedz na komentarz

  Zabrudzony worek foliowy wyrzucamy do pojemnika ze smieciami zmieszanymi, a nie do żółtego .

 • 12.01.2018 20:32  Odpowiedz na komentarz

  A w naszej kamienicy mieszka 18 osób, a mamy 8 ( osiem) pojemników na śmieci .!!!! Ludzie to przy blokach, czy wiezowcach będzie więcej kubłów na śmieci niż lokatorów . Super. Tak tylko może być w Polsce. Znowu ktoś miał wene twórczą i chyba nagrode dostał !

 • 12.01.2018 14:40  Odpowiedz na komentarz

  A co gdy mam kompostownik i nie wyrzucam drogocennego nawozu...??? Lubie gdy mi i moim sąsiadom pachnie gnojem latem :)

 • A gdy chodzi o czystość tych brązowych pojemników DO bio, to zgodnie ze zobowiązaniem spółki URBIS, pojemniki te latem, mają być myte
  Jak często ?
  Zobaczymy !!

 • Z TYMI WORKAMI BIODEGRADOWALNYMI TO BARDZO DOBRY POMYSŁ !! Mam nadzieję, że powyższe komentarze czyta również prezes spółki URBIS i szybciutko ten pomysł podchwyci i wprowadzi go wżycie na terenie całego naszego miasta . Dziękuje pomysłodawcy

 • 11.01.2018 22:44  Odpowiedz na komentarz

  A kto będzie czyścił ten śmierdzący od zgnilizny brązowy pojemnik? szczególnie latem?

 • 11.01.2018 22:39  Odpowiedz na komentarz

  A w Szwecji worki BIO są przy kontenerach brązowych i w tych workach ludzie wyrzucają odpady BIO.Na pewno jest mniejszy smród,jak będzie lato to w tych kontenerach będzie taki odór,że strach koło tego przejść.

 • 11.01.2018 22:22  Odpowiedz na komentarz

  Proponuję wszystkim segrygujacym śmieci kupić sobie worki Bio które się rozkładają. Co prawda są drogie, ale lepiej wydać pieniądze niż wyrzucać bez niczego i za każdym razem sortować brązowy kosz.

 • 11.01.2018 21:42  Odpowiedz na komentarz

  Wszystko to fajnie brzmi ale ten pojemnik za chwile będzie tak ufajdany,że latem będzie śmierdzieć na odległość więc pewnie trzeba go będzie myć.Czyż nie można zrobić tego aby w Urbisie czy też innej firmie zarządzającej odpadami można było dostać/kupić worki biodegradowalne i wtedy to wyłożyć sobie nasz brązowy kubełek i było by git.

 • 11.01.2018 20:51  Odpowiedz na komentarz

  Wysypywanie śmieci z worka jest bardzo niewygodne i nieprzyjemne???!!!

  No bez przesady Panie autorze! Co to za niewygodna i nieprzyjemności? Nieprzyjemnie dba się o własny dom, który sami bezustannie niszczymy, kreujemy i degradujemy czyniąc to jednocześnie samym sobie....

PODOBNE TEMATY
Kara za spalanie śmieci Nawet 5 tysięcy złotych grzywny grozi mieszkance ul. Strumykowej, która spalała w domowym piecu niedozwolone... Piątek, 8 lutego 2019
Zbiórka choinek Spółka Urbis organizuje zbiórkę naturalnych choinek pochodzących z gospodarstw domowych. Choinki pozbawione... Piątek, 11 stycznia 2019
Strażnicy walczą z nielegalnie podrzucanymi odpadami W związku z nagminnym podrzucaniem różnego rodzaju odpadów komunalnych do kontenerów usytuowanych przy... Wtorek, 4 grudnia 2018
12 listopada - zmiana w harmonogramie wywozu odpadów 12 listopada został ustanowiony Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania... Czwartek, 8 listopada 2018