Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zawory zwrotne w instalacjach hydraulicznych

Piątek, 5 stycznia 2018
  • Zawory zwrotne w instalacjach hydraulicznych
REKLAMA

Zabezpieczenie instalacji przed niekontrolowanym zwrotnym przepływem jest bardzo istotne, dlatego warto zwrócić uwagę na zawory zwrotne, które prawidłowo zamontowane i co ważne prawidłowo dobrane do średnicy rur, pozwolą na uniknięcie wielu niepożądanych sytuacji.

Zawory zwrotne sprawdzą się każdej instalacji, bez względu, czy jest to duża sieć wodociągowa, czy system centralnego ogrzewania. Zapewni przepływ cieczy tylko w jednym kierunku, jest to zawór samoczynny, który pod wpływem ciśnienia sam otwiera się i zamyka.

Patrząc pod kątem zamknięcia można zastosować:
  • zawór płytkowy,
  • zawór membranowy,
  • zawór kulkowy,
  • zawór grzybkowy.

Oczywiście dobór odpowiedniego zaworu jest bardzo ważny, dlatego jeśli w tej kwestii brak jest doświadczenia, warto sięgnąć po opinię fachowca, gdyż tylko prawidłowo dobrany i zamontowany zawór da oczekiwane efekty, a przepływ cieczy będzie prawidłowy. Oczywiście zawory należy stosować nie tylko w przypadku wodociągów, gdyż w instalacji, przez którą przepływa inna substancja, także powinna zostać zaopatrzona w niego.

Przy rożnego rodzaju instalacjach hydraulicznych dobrym wyborem będzie zastosowanie zaworu zwrotnego klapowego, który bez problemu można zainstalować w rurociągach pomiędzy kołnierzami.

Taki zawór zwrotny jest przede wszystkim bardzo trwały, posiada małą masę a jego montaż, jak i demontaż jest prosty. Warto więc wziąć pod uwagę taki wybór, jeśli instalacja ma być niezawodna.

Zawory do wody czystej i pitnej
Przy instalacjach wodnych do wody pitnej, godny polecenia będzie zawór klapowy zwrotny międzykołnierzowy. Montuje się go między rozwierconymi kołnierzami i spełnia funkcję armatury, która odcina przepływ cieczy. Idealnie sprawdzi się również przy gorącej wodzie, maksymalnie do 130 stopni. Ze względu na małą wagę, łatwy montaż i fakt, iż nie trzeba stosować żadnych dodatkowych uszczelniaczy. Jest funkcjonalny i najchętniej wybierany, bo nie wymaga również żadnej konserwacji.

W zależności od rodzaju instalacji warto zwrócić uwagę również na zawory:
  • zawór zwrotny gwintowany,
  • zawór zwrotny kołnierzowy,
  • zawór zwrotny kulkowy, który idealnie sprawdzi się przy dużym ciśnieniu,
  • zawór zwrotny międzykołnierzowy.

Przy doborze zaworu warto także wziąć pod uwagę - to przy jakim ciśnieniu się sprawdzi. Przy dużych zakresach ciśnienia, powinien zostać zamontowany zawór z grzybkowym zamknięciem, dodatkowo wspomagany za pomocą sprężyny.

Jeśli posiada się wiedzę i przynajmniej minimum doświadczenia z tego zakresu montaż, czy demontaż zaworów jest prostą czynnością, jeśli jednak nie ma się pojęcia o takich pracach, lepiej zlecić je fachowcowi, gdyż nie tylko dobór zaworu może być problematyczną kwestią, lecz także dobranie średnicy i zamontowanie go w odpowiednim miejscu.

W dużej mierze zawory zwrotne, zwłaszcza żeliwne, które przeznaczone są typowo do montowania przy wodzie pitnej, zapobiegają jej zanieczyszczeniu. Często kupując zawory można spotkać się z oznaczeniami informującymi, iż dany produkt chroni sieć wodociągową przed zanieczyszczeniem w wyniku wystąpienia przepływu zwrotnego, dzięki czemu są bezpieczniejsze.

Napisz komentarz

Komentarze(2)

PODOBNE TEMATY
PWB szkoli przedsiębiorców 12 grudnia br., w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyło się spotkanie informacyjne "Jak pozyskać środki... Piątek, 14 grudnia 2018
Geodezja na miarę XXI wieku Zakończono realizację projektu "Infrastruktura informacji przestrzennej dla powiatu gnieźnieńskiego",... Środa, 12 grudnia 2018
Choinka stanęła na gnieźnieńskim Rynku W środę na gnieźnieńskim Rynku odpalono iluminację na choince. Wydarzenie było częścią trwającego Jarmarku... Piątek, 7 grudnia 2018
Z powiatem bezpieczniej! Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, we współpracy z Komendą Powiatową Policji oraz stacjami kontroli pojazdów... Piątek, 7 grudnia 2018