Logo

REKLAMA
Plik banneru

Wczoraj w Gnieźnie przeprowadzono pierwszą w Polsce operację piersi przy użyciu nowatorskiej siatki

Artykuł dodany: Piątek, 5 stycznia 2018
Wczoraj w Gnieźnie przeprowadzono pierwszą w Polsce operację piersi przy użyciu nowatorskiej siatki
REKLAMA

4 stycznia 2018 r. docent Dawid Murawa, kierownik prowadzonego przez Sowmed oddziału chirurgii Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, przeprowadził pierwszą w Polsce operację piersi przy użyciu innowacyjnej siatki TIGR. Operowana pacjentka cierpiała na nowotwór lewej piersi, który został zakwalifikowany do amputacji, a kobieta wyraziła chęć natychmiastowej rekonstrukcji. Siatka zastosowana przy zabiegu jest nie tylko łatwiejsza do wszycia, ale również znacznie tańsza od dotychczas stosowanych materiałów, a do tego bezpieczniejsza dla pacjenta.

Nowatorska technologia trafiła do Polski dzięki współpracy z jednym z najwybitniejszych specjalistów w obszarze rekonstrukcji piersi na świecie, szwedzkim lekarzem dr Per Hedén'em, współzałożycielem jednej z największych w Europie klinik medycyny estetycznej - Akademikliniken.

Najnowocześniejsza technologia
Innowacyjność zastosowanego materiału polega na jego dwustopniowym, długotrwałym wchłanianiu. Siatka zbudowana jest z dwóch typów włókien - jeden rozpuszcza się ok. 4 miesiące i pozwala zachować implant w pozycji na czas gojenia, natomiast drugi z nich wytrzymuje aż 3 lata, pozwalając organizmowi na zbudowanie elastycznej i odpornej tkanki własnej, która zapobiega przesuwaniu się implantu w późniejszym czasie - mówi docent Murawa, który przeprowadził operację. Oprócz tego siatka jest prawie dwa razy tańsza niż dotychczas stosowane macierze biologiczne, a przy tym zapewnia mniejsze ryzyku stanów zapalnych operowanej tkanki. Ten materiał może być rewolucyjny nie tylko w zakresie rekonstrukcji piersi, ale również operowania innych obszarów ciała np. w przypadku przepuklin brzusznych.

Nowy rok, nowe rozwiązania

Zastosowana przez zespół chirurgów Sowmed siatka jest nowością nawet jak na standardy światowe, natomiast w Polsce była ona użyta po raz pierwszy. Drugi zabieg przy użyciu tej technologii przeprowadzony będzie przez prof. Agnieszkę Kołacińską w Łodzi. Jestem bardzo zadowolony, że uda nam się rozpocząć 2018 rok tak innowacyjnym zabiegiem. Pod koniec listopada 2017 sprowadziliśmy z Holandii nowatorskie znaczniki magnetyczne i przy ich wykorzystaniu przeprowadziliśmy pionierski w skali kraju zabieg, a teraz, niecałe dwa miesiące później, mamy kolejny sukces - mówi docent Dawid Murawa. Mam nadzieję, że dzięki tego typu działaniom nasz oddział będzie liderem w dziedzinie nowoczesnej chirurgii, a gnieźnieńscy pacjenci będą mogli być operowani przy pomocy najnowocześniejszych narzędzi i technologii.
tekst: Informacja prasowa
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (1)

Joanna
06.01.2018 09:53

Brawa dla naszych lekarzy !!

Odpowiedz


REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno