Logo

REKLAMA
Plik banneru

Czekając na Boże Narodzenie

Artykuł dodany: Czwartek, 21 grudnia 2017
Czekając na Boże Narodzenie
REKLAMA

Jak co roku przed domem Prymasa Polski stanęła bożonarodzeniowa stajenka, na razie bez Dzieciątka Jezus, na Jego narodzenie bowiem - jak tłumaczył dzieciom abp Wojciech Polak - musimy jeszcze trochę poczekać.

ALBUMY ARTYKUŁU:

Poświęcenie szopki odbyło się 20 grudnia po Mszy św. roratniej, z udziałem uczestniczących w niej dzieci i ich rodziców. Jak tłumaczył najmłodszym Prymas, nie ma w niej jeszcze Pana Jezusa, bo wciąż trwa Adwent i na Jego narodzenie trzeba jeszcze chwilę poczekać. Abp Polak opowiedział też dzieciom opowieść o chłopcu, który bardzo chciał dostać pod choinkę sanki. Obiecał Panu Jezusowi, że jeśli je dostanie, przewiezie Go na nich dwa razy wokół kościoła. W Boże Narodzenie ksiądz proboszcz stwierdził, że w żłóbku przy ołtarzu nie ma Dzieciątka Jezus. Wyszedł z kościoła i zobaczył chłopca z sankami, a nich figurkę małego Jezusa. Dlaczego Go zabrałeś? - zapytał. Nie zabrałem, tylko przewiozłem na sankach - odpowiedział chłopiec. Ta opowiastka - tłumaczył dzieciom abp Polak - nie jest oczywiście o tym, żeby ze żłóbka Pana Jezusa zabierać, ale o tym, że słowa trzeba dotrzymywać.

Dziennikarzom z kolei abp Wojciech Polak mówił o właściwym rozłożeniu akcentów w zbliżające się święta. Przypominają o tym także przygotowywane w naszych kościołach bożonarodzeniowe stajenki.

Każda szopka pokazuje nam bliskość i wyjście Boga do człowieka. Pokazuje, że Bóg nie omija tych najskromniejszych, najuboższych miejsc, że w takich miejscach się rodzi, że jest z nami w naszych trudnościach, w naszym smutku i cierpieniach, że podaje nam rękę. Szopka ma więc również wymiar wdzięczności za Jego obecność w naszym życiu
- mówił Prymas Polski,  podkreślając dalej, że w Boże Narodzenie nie chodzi o nas, o nasze dobre samopoczucie, o spełnienie naszych życzeń i oczekiwań. W Boże Narodzenie chodzi o nadzieję, o miłość, o bliskość, o to, że Bóg przyszedł i jest z nami. Musimy zrozumieć, że jeżeli sens tych świąt ograniczymy do gorączkowej pogoni za prezentami, zagubimy to, co jest przecież ich istotą: wrażliwość na innych, na drugich, na potrzebujących naszej pomocy i wsparcia - podkreślił abp Wojciech Polak.

Zamiast kolędy dzieci zaśpiewały z Prymasem jedną z adwentowych pieśni. Jak co roku dostały też od arcybiskupa gnieźnieńskiego słodycze. Stajenka przed domem Prymasa Polski będzie otwarta w święta aż do Objawienia Pańskiego. Figurka Dzieciątka Jezus zostanie położona w żłóbku w Boże Narodzenie.
 
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno