Logo

REKLAMA
Plik banneru

Niezwykła wystawa w Muzeum już otwarta

Artykuł dodany: Wtorek, 19 grudnia 2017
Niezwykła wystawa w Muzeum już otwarta
REKLAMA

W sobotę, 16 grudnia, w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbył się wernisaż wystawy "Wielkie Morawy". To wydarzenie bez precedensu! W jednym miejscu pokazanych jest ok. 700 zabytków archeologicznych. Nigdy wcześniej nie były one prezentowane poza Słowacją i Czechami.

ALBUMY ARTYKUŁU:

Na wystawie można zobaczyć m.in. przepiękna biżuterię złotą i srebrną, bogato zdobioną broń, ozdobne przedmioty codziennego użytku. Zabytki te nie opuszczają z reguły granic Republiki Czeskiej. Dodatkowym elementem ekspozycji są również makiety pokazujące jak wyglądała wielkomorawska architektura.

Wszystkie eksponaty, które zaprezentowano na wystawie, związane są z państwem wielkomorawskim - jednym z pierwszych państw słowiańskich. To z nim łączone są postacie takie jak np. św. Cyryl i Metody. Państwo wielkomorawskie rozkwitło w IX w. wokół terenów dzisiejszych Moraw, a swoim zasięgiem obejmowało być może obszary dzisiejszej Małopolski i Śląska.

Ekspozycję można oglądać do 24 czerwca 2018 r. Towarzyszyć jej będą wydarzenia popularyzujące wiedzę o przeszłości. Znajdą się wśród nich:
  • "Rodzinne niedziele"
  • zajęcia z cyklu "Zrób to sam w muzeum" - w ich trakcie będzie można zobaczyć m.in. w jaki sposób dawni jubilerzy wykonywali ozdoby
  • konferencja popularnonaukowa
  • z myślą o osobach, które nie mogą dotrzeć do Gniezna - zwiedzanie wystawy w relacji LIVE na Facebooku.

Wystawa "Wielkie Morawy" powstała przy współpracy instytucji polskich i czeskich:
  • Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
  • Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk, oddział w Brnie
  • Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie

Patronat honorowy nad Wystawą "Wielkie Morawy" objęli: Ambasador Republiki Czeskiej Ivan Jestřáb oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Kuratorami wystawy są: Jana Gryc (Instytut Archeologii Czeskiej Akademii Nauk), Łukasz Kaczmarek (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), Zdenka Kosarová (IA CAN), Lucie Valášková (Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie). Opracowanie części merytorycznej: Doc. Dr hab. Luděk Galuška (MZM w Brnie) Doc. Dr hab. Pavel Kouřil (IA CAN).
 
tekst: MPPP
foto: Andrzej Bukowski
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno