Logo
Najnowsze artykuły

Kolejne spotkanie z cyklu "Dziedziniec - spotkania w starym klasztorze"

Artykuł dodany: Poniedziałek, 6 listopada 2017
Kolejne spotkanie z cyklu
REKLAMA

9 listopada odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Dziedziniec - spotkania w starym klasztorze". Więcej informacji na plakacie.

Wzmacnianie więzi społecznych jako odpowiedź na wymogi współczesności. Najbardziej znani światowi socjolodzy, piszą dziś o tym, że żyjemy w świecie zdominowanym przez niepewność, nieufność i erozję relacji międzyludzkich. Te procesy są wzmacniane przez wszechogarniająca globalizację i unifikację kultury. Nieuchronnie prowadzi to do wyalienowania człowieka, poczucia zagubienia i mimo- znaczącej wolności, do poszukiwania oparcia i jednoznacznych ocen świata i ludzi. Erozja więzi, prowadzi do traktowania innych jak zabawek, życia w poczuciu braku zobowiązań i unikania konsekwencji swoich decyzji i czynów. Prowadzi to do sytuacji tragicznych- socjologowie wskazują na przykład wzrastającą liczbę samobójstw, jako skutek tak działającego społeczeństwa.

Można się jednak temu trendowi aktywnie przeciwstawiać, poprzez docenianie i rozwijanie małych społeczności lokalnych: grup nieformalnych, stowarzyszeń, fundacji, organizacji pozarządowych- które jednocząc ludzi, pozwalają im poznać się ze sobą, nawiązać bliskie kontakty, zbudować relacje, które w obliczu życiowych tragedii i „trzęsień ziemi”, pozwalają przetrwać.

Władze samorządowe mają możliwość działania na rzecz swoich mieszkańców właśnie poprzez promowania tych małych, aktywnych grup i poprzez wspieranie ich działalności. Jest to bardzo ważny zakres działań, który zbliża model społeczeństwa do społeczeństwa obywatelskiego: aktywnego, czynnego i odpowiedzialnego.

Wykorzystując te zasoby proponujemy realizację cyklu 10-ciu spotkań o otwartym charakterze, prowadzonych przez merytorycznie przygotowaną osobę, z udziałem gościa eksperta oraz jednej konkretnej grupy osób aktywnie działających w Gnieźnie.
 
tekst: Informacja prasowa

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno