Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kiedy nie ukryjesz instalacji elektrycznej w tynku?

Czwartek, 2 listopada 2017
  • Kiedy nie ukryjesz instalacji elektrycznej w tynku?
REKLAMA

Nikt nie lubi kabli na wierzchu. Właśnie dlatego w naszych domach tak ochoczo decydujemy się na instalacje elektryczne, montowane pod tynkiem. Wtedy przecież niczego nie widać, a my nie toniemy w gąszczu przewodów. Mimo wszystko, zdarzają się takie sytuacje, kiedy ukrycie całej sieci elektrycznej w ten sposób nie wchodzi w ogóle w grę. Wówczas konieczna okazuje się odmienna metoda jej instalacji.

Dla kogo instalacja natynkowa
Instalacje natynkowe najczęściej stosuje się w biurach oraz pomieszczeniach gospodarczych. W mieszkaniach i domach jednorodzinnych najlepiej sprawdzą się w piwniczkach, spiżarniach czy innego rodzaju schowkach.

Jeśli ktoś nie ma w domu małych dzieci ani zwierząt, które mogłyby "dobrać się" do przewodów, może spokojnie spróbować z tym rozwiązaniem.

Przechowywanie kabli na wierzchu na pewno spodoba się każdemu, kto nie wyklucza ewentualnych remontów (instalacja podtynkowa wymagałaby za każdym razem kucia ściany). Poleca się zostawić je w takim stanie również w trudnym środowisku, gdzie nietrudno o rozmaite awarie.

Pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu
Jeśli zdecydujesz się na instalacje natynkowe, musisz pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć poszczególne przewody. W tym celu można zastosować montaż w specjalnych rurkach, wykonywanych z tworzywa sztucznego.

Z jednej strony minimalizowane zostaje ryzyko powstania pożaru czy dowolnego uszkodzenia mechanicznego. Rurki mogą występować w formie gładkiej bądź karbowanej. W obu przypadkach bardzo ułatwiają ewentualną wymianę kabli.

Szczególnie do wnętrz, w których na pierwszym miejscu znajduje się estetyka, przydadzą się specjalne listwy, maskujące kable. Mogą mieć one rozmaite wysokości - zwykle zawierają się jednak w przedziale od 11 centymetrów do 30 centymetrów. Wszystko oczywiście po to, by łatwiej było dopasować je do tras, jakie pokonują przewody w danym pomieszczeniu.

Gdy wilgotność jest duża
Należy pamiętać, że elektryczne instalacje natynkowe to jedyna opcja do pomieszczeń o dużej wilgotności, a więc przede wszystkim do łazienek. Przeprowadzenie sieci przewodów pod tynkiem jest niemożliwe, ponieważ mógłby on ulec namoknięciu.

Zawsze trzeba też pamiętać o stosowaniu koniecznych osłonek, dzięki którym nic nie będzie groziło bezpieczeństwu użytkowników. Oczywiście, dbałość o estetykę również jest ważna, jednak przede wszystkim chodzi o to, by w żadnym wypadku nie doszło do niebezpiecznego zwarcia.

Jest to szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy przewody znajdują się niedaleko urządzeń, zaopatrywanych w wodę.
 

Napisz komentarz

Komentarze(3)

  • 20.11.2017 09:15  Odpowiedz na komentarz

    Zupełnie nie ma sensu zabierać się za takie prace na własną rękę nawet, jeżeli szczerze wierzymy w swoje umiejętności. To zbyt niebezpieczne, żeby bawili się tym amatorzy. Ze swojej strony mogę polecić ekipę profesjonalistów, którzy do podobnych zadań podchodzą z zaangażowaniem i precyzją http://solidneinstalacje.pl/ naprawdę warto.

  • 03.11.2017 16:04  Odpowiedz na komentarz

    Czlowiek wychowany na slowniku ortograficznym będzie wiedzial ,ze potem to nie po tem

  • Co za bałwan pisal ten artykuł? Pokrój ludzi wychowanych na muratorze nie mających zielonego pojecia o tematyce i robiącą ludzią mlyn w glowie. Po tem klient bierze taki artykul/czasopismo i sam sie bawi w fachowca. A po tem dochodzi do tragedii. Nie znasz sie nie pisz. Albo używaj fachowego języka, pojęć itd. Jezeli zwarcie jest najgorszą rzecza jaka może cie spotkać to co powiesz o przebiciu? Uplywie? Itd.itd.itd?

PODOBNE TEMATY
Nowy odcinek ścieżki rowerowej na Kawiarach Miasto Gniezno zakończyło realizację ścieżki rowerowej na ul. Kawiary, po prawej stronie od ul. Sokoła... Piątek, 14 grudnia 2018
Trwają prace nad cmentarzem komunalnym w Gnieźnie Trwają intensywne prace związane z przygotowaniem projektu cmentarza komunalnego w Gnieźnie. Na zlecenie... Piątek, 14 grudnia 2018
Kanalizacja deszczowa na Dalkach Zakończyła się budowa kanalizacji deszczowej na ulicy Jabłoniowej i Ludwiczaka w Gnieźnie, inwestycja... Piątek, 14 grudnia 2018
TADEX zaprasza! Branża bezpieczeństwa i higieny pracy rozwija się bardzo szybko. Na rynku wciąż pojawiają się nowe i... Wtorek, 11 grudnia 2018