Logo

Intelekt "wyhodowany" - rozmowa na temat "Gry szklanych paciorków" Hermana Hesse

Artykuł dodany: Środa, 1 listopada 2017
Intelekt
REKLAMA

Ostatnie spotkanie członków Klubu Dyskusji o Książce poświęcone zostało książce Hermana Hesse "Gra szklanych paciorków". Pokaźne to dzieło (blisko 700 stron) okazało się dla większości Klubowiczów nie lada wyzwaniem. "Gra szklanych paciorków" wydana w 1943 roku, była ostatnią książką Hessego. Jest także postrzegana jako swego rodzaju manifest światopoglądowy autora. Hesse w swojej książce kreślił obraz państwa Kastalii, miejsca którego istnienie podporządkowane jest wiedzy. Członkowie Kastalii niczym zakonnicy wypełniają swoją misję, zgłębiając różne dziedziny wiedzy oraz ćwicząc się w grze szklanych paciorków, która jest szczytowym osiągnięciem tej społeczności.

ALBUMY ARTYKUŁU:

Podczas spotkania członkowie Klubu Dyskusji zwracali uwagę na trudności jakich przysporzyła im lektura. Dla jednych była to przewidywalność następujących po sobie wydarzeń, dla innych brak wartkiej akcji oraz przydługie dywagacje autora. Książka zjednała sobie kilku zwolenników, jednak dla większości okazała się zbyt monotonna i męcząca.

Myślę, że "Gra szklanych paciorków" przeznaczona jest raczej dla uważnego odbiorcy, któremu nie przeszkadza nieco filozoficzny ton narracji. Dla mnie jest to pozycja, którą czytam z nieukrywaną przyjemnością.

Tuż przed rozmową poświęconą książce, dyskutanci wysłuchali kilku wierszy przygotowanych przez Panią Elżbietę Gałęzewską-Karasińską. Autorka zaprezentowała utwory swoje, a także kolegów Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Na kolejne spotkanie członków Klubu Dyskusji o Książce zapraszamy 21 listopada o godz. 18.00 do Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Tematem najbliższej rozmowy będzie "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego. Podstać autora przedstawi Wioletta Degórska.
 
tekst: KDoK
foto: KDoK

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno