moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gniezno - Miasto Królów

Piątek, 6 maja 2011
  • Gniezno - Miasto Królów

28 lutego 2011 roku Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski podpisał umowę o dofinansowanie projektu Miasta Gniezna p.n. "Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Dzięki temu projektowi gnieźnianie będą mogli uczestniczyć w wielu ciekawych imprezach związanych z czasami Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Głównym założeniem projektu jest promocja Gniezna, jako miejsca przeprowadzenia pierwszych pięciu koronacji królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława II Szczodrego, Przemysława II oraz Wacława II i nierozerwalnie związanego z ideą początków państwa polskiego i władzy królewskiej. Mottem tak zdefiniowanego nowego produktu turystycznego jest hasło „GNIEZNO – MIASTO KRÓLÓW”. Na potrzeby projektu zostanie także uruchomiona specjalna strona internetowa: www.KrolewskieGniezno.eu. Projekt będzie realizowany w latach 2011 - 2012 w partnerstwie z Instytutem Kultury Europejskiej UAM, Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz we współpracy z Towarzystwem Żużlowym „Start Gniezno” i zakłada szereg zróżnicowanych działań i imprez.

Ogólnopolska kampania promocyjna „Gniezno - Miasto Królów”

Kampania składa się z zewnętrznej (billboardowej) przeprowadzonej w 4 największych polskich miastach (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław), akcji prasowej (w poczytnych dziennikach ogólnopolskich i regionalnych oraz czasopismach poświęconych turystyce) oraz akcji internetowej (popularnych witrynach internetowych). Przygotowany zostanie również specjalny film promocyjny „Gniezno - Miasto Królów”.

Festiwal Festa Fatuorum (12-14 maja)

FESTA FATUORUM to niezwykły Festiwal Kulturalny, łączący w swej formule elementy kultury niezależnej oraz studenckiej i prezentujący, warte uwagi, zjawiska i osobowości świata kultury. Swymi korzeniami impreza sięga czasów średniowiecza, kiedy to „Święto Głupców” obchodzone było w środowiskach ówczesnych żaków oraz niższego kleru i towarzyszyły mu często parady przebierańców  - nierzadko w opozycji do władzy i oficjalnych świąt religijnych. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w Gnieźnie w 2004 roku w Kolegium Europejskim (obecnie Instytucie Kultury Europejskiej) UAM. Po raz drugi festiwal zagościł w Pierwszej Stolicy Polski w 2010 roku i był zorganizowany przez Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Kultury oraz redakcję „Zeszytów Poetyckich”. Trzecia edycja w 2011 roku przybierze postać Studenckich Juwenaliów studentów wszystkich 5 gnieźnieńskich uczelni: Instytutu Kultury Europejskiej UAM, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie, Gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Menedżerskiej „Milenium”, Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się od 12 do 14 maja 2011 r., a jego program został podzielony na trzy bloki tematyczne: LITERATURA/POEZJA (czwartek), TEATR/FILM (piątek), MUZYKA (sobota).
Szczegółowy Program imprezy

Turniej żużlowy o Koronę Bolesława Chrobrego (4 czerwca)

Turniej Żużlowy „O Koronę Bolesława Chrobrego - Pierwszego Króla Polski”, dzięki swoim trzem edycjom w latach 2008-2010, zdołał już podbić serca kibiców „czarnego sportu” w całej Polsce. Impreza posiada niezwykle atrakcyjną formułę, łączącą aspekt sportowy z odwołaniem do tradycji Gniezna jako miejsca, w którym koronował się Pierwszy Król Polski, a każda kolejna edycja odbija się szerokim echem w środowisku kibiców - dlatego doskonale wpisuje się w projekt i służy promocji tzw. turystyki sportowej. W tym roku TURNIEJ odbędzie się 4 czerwca 2011 r. na stadionie żużlowym przy ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie.
więcej informacji : www.turniejchrobrego.pl.

Konferencja naukowa „Gnieźnieńskie koronacje królewskie i ich środkowoeuropejskie konteksty” (7-6 czerwca)

Zamierzeniem konferencji jest zapoczątkowanie dyskusji naukowej nad fenomenem polskiej monarchii i miejscem w niej władcy.  Do udziału w tej wyjątkowej, bezprecedensowej konferencji historycznej, poświęconej najstarszym polskim koronacjom monarszym, zaproszonych zostało wielu wybitnych polskich uczonych z wielu ośrodków uniwersyteckich, a także dzięki szerokim kontaktom pracowników naukowych Instytutu Kultury Europejskiej UAM - mediewistów z kilku krajów Europy. Projekt przewiduje także wydanie pokonferencyjnego wydawnictwa, które następnie zostanie przesłane do polskich ośrodków uniwersytetów i ośrodków naukowych, najważniejszych bibliotek, a także wybranych wielkopolskich szkół. Dzięki temu problematyka Gniezna jako Królewskiego Miasta znajdzie swój wymiar naukowy i stanie się obiektem merytorycznej dyskusji i poprzez naukę trafi do szerszego odbioru publicznego. Konferencja odbędzie się od 7 do 9 czerwca 2011 r. w Auli Kolegium Europejskiego w Gnieźnie.

Widowisko plenerowe „Koronacja królewska” (30-31 lipca)

Widowisko plenerowe, jakim jest wydarzenie p.n. „KORONACJA KRÓLEWSKA”, jest adresowane do szerokiego grona turystów zainteresowanych nie tylko historią Gniezna i Wielkopolski, ale i osób ciekawych realiów średniowiecznych osad piastowskich. Inscenizowana Koronacja Królewska, stanowiska rzemieślników i drużyn wojów z całej Polski, Turniej Łuczniczy „O Złoty Trzos” i wiele innych atrakcji powodują, że od dwóch lat do Gniezna w czasie trwania imprezy (przełom lipca i sierpnia) przybywają rzesze turystów nie tylko z Poznania, ale i innych regionów. Dodatkową atrakcją będzie przyjazd do Gniezna specjalnego parowozu wraz z turystami z całej Wielkopolski. W tym roku KORONACJA KRÓLEWSKA odbędzie się w terminie 30-31 lipca 2011 r.
więcej informacji: www.trzos.gniezno.pl

Ogólnopolski sejmik przewodnicki „Rola Gniezna w kształtowaniu monarchii piastowskiej i Państwa Polskiego”

Istotą Sejmiku jest konferencja przewodników oraz przedstawicieli instytucji zajmujących się turystyką (zwłaszcza lokalnych organizacji turystycznych) z całej Polski. Osoby te mają często decydujący wpływ na kształtowanie kierunków ruchu turystycznego, dlatego zorganizowanie specjalnej konferencji, na której zostaną zaprezentowane i wypromowane założenia projektu oraz potencjał turystyczny Wielkopolski, należy uznać za niezwykle istotne dla działań zmierzających do skierowania ruchu turystycznego do Gniezna i całego regionu. Sejmik odbędzie się w I połowie 2012 roku. Partnerem przedsięwzięcia jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” (www.szlakpiastowski.com.pl).

Ogólnopolski konkurs fotograficzny „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski”

Projekt przewiduje także organizację konkursu fotograficznego o randze ogólnopolskiej skierowanego do wszystkich zainteresowanych fotografików amatorów oraz profesjonalistów. Konkurs zakończy pokonkursowa wystawa oraz wydanie specjalnego katalogu. Współorganizatorem już ogłoszonego konkursu jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.
więcej informacji: www.konkurs.gniezno.pl

Wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

W ramach projektu „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski” w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zostaną zaprezentowane 2 niezwykłe wystawy, związane tematycznie z ideą Gniezna - Miasta Królów oraz początkami polskiej państwowości. W 2011 roku tematem przewodnim przedsięwzięcia będzie „Polska około Roku Tysięcznego” (jesień 2011), a w 2012 roku „Gniezno - Miasto Królów”. Projekt przewiduje także zorganizowanie specjalnych warsztatów dla dzieci i młodzieży towarzyszących obu ekspozycjom.
więcej informacji: www.mppp.pl

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Autobusem MPK na plaże w Skorzęcinie, Powidzu i Przybrodzinie! Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Gnieźnie ponownie uruchamia autobusy na plaże. W tym roku mieszkańcy... Środa, 30 maja 2018
Czy w Gnieźnie systematycznie wprowadzany jest totalitaryzm? Kolejny zakaz dla przedsiębiorców Podczas Sesji Rady Miasta Gniezna radni przegłosowali zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w dzielnicy... Środa, 30 maja 2018
Gnieźnieński kataryniarz odwiedzi dzieci w szpitalu! Potrzebni sponsorzy słodyczy 1 czerwca, z okazji dnia Dziecka, gnieźnieński kataryniarz odwiedzi Oddział Dziecięcy szpitala przy... Wtorek, 29 maja 2018
15 królików w komplecie! Trakt Królewski w Gnieźnie wzbogacił się o kolejne 4 króliki. Oznacza to, że 15 królików mamy już w... Wtorek, 29 maja 2018