Logo

Biznesmen z Jankowa Dolnego zatrzymany za korupcję w żużlu!

Artykuł dodany: Czwartek, 12 października 2017
Biznesmen z Jankowa Dolnego zatrzymany za korupcję w żużlu!
REKLAMA

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zajmujący się zwalczaniem korupcji zatrzymali 40-letniego mężczyznę podejrzewanego o próbę wręczenia 100 tys. zł w zamian za symulowanie defektu silnika lub celowe wywrócenie się w trakcie meczu żużlowego. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Zatrzymany to biznesmen z Jankowa Dolnego, właściciel firmy produkującej meble.

We wtorek policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali 40-letniego mężczyznę podejrzewanego o próbę wręczenie korzyści majątkowej. Do zdarzenia miało dojść kilka dni wcześniej. Policjanci pracując nad sprawą ustalili, że sprawca miał namawiać jednego z zawodników klubu żużlowego z Gdańska do wywrócenia się w trakcie meczu żużlowego lub symulowania defektu silnika. Oferował za takie zachowanie 100 tys. zł łapówki.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że mężczyzna miał przez telefon proponować jednemu z żużlowców Wybrzeża Gdańsk, prawdopodobnie Kacprowi Gomólskiemu, 100 tys. zł łapówki za słaby występ w meczu z Get Well Toruń. Żużlowiec miał wywrócić się na tor lub symulować defekt silnika. Zawodnik nagrał całą rozmowę i przekazał prezesowi swojego klubu, Tadeuszowi Zdunkowi, który zaraz po barażu o Ekstraligę powiadomił o całej sprawie Policję.

Ostatecznie Kacper Gomólski zdobył w tym meczu aż 10 punktów.

Biznesmen wczoraj został doprowadzony do Prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

KS Get Well Toruń wydał oświadczenie w tej sprawie:

W związku z ostatnimi wydarzeniami oraz doniesieniami prasowymi dotyczącymi próby wpłynięcia na postawę jednego z zawodników gdańskiego klubu żużlowego przed wczorajszym spotkaniem barażowym, Klub Sportowy Toruń S.A. pragnie poinformować, że nie jest stroną w sprawie i nie ma nic wspólnego z zaistniałą sytuacją. Od początku #GramyFair i jesteśmy przekonani, że wszczęte postępowanie w pełni to potwierdzi.
Jednocześnie Zarząd KS Toruń pragnie podziękować GKŻ Wybrzeże Gdańsk za sportową rywalizację oraz emocje jakich w obu spotkaniach nie brakowało, a także kibicom oraz sponsorom "Aniołów" za wsparcie i wspaniały doping oraz jedność w trudnych chwilach. DO KOŃCA RAZEM!
Zarząd KS Toruń.

Oświadczenie Zarządu GKŻ Wybrzeże w sprawie propozycji korupcyjnej:
Szanowni Państwo,
W pierwszej kolejności pragniemy podziękować Państwu za tak liczne przybycie na wczorajszy mecz. Wiara oraz siła, którą daliście Państwo zawodnikom były ogromne i wierzymy, że nasz stadion może tak wyglądać podczas każdych zawodów ligowych rozgrywanych w Gdańsku. Niestety, przeciwnik okazał się lepszy. Z tego miejsca pragniemy pogratulować drużynie toruńskiej zwycięstwa i utrzymania w PGE Ekstralidze.
Na tym zdaniu powinniśmy zakończyć, jednakże w minionym tygodniu miały miejsce wydarzenia, które nie powinny się zdarzać w sporcie i o których zmuszeni jesteśmy Państwa poinformować. W środę jednemu z zawodników zespołu Zdunek Wybrzeże Gdańsk została przedstawiona propozycja gratyfikacji finansowej oraz kontraktu na sezon 2018 w zamian za słabą postawę podczas meczu barażowego. Zawodnik propozycję odrzucił oraz natychmiast poinformował o zaistniałej sytuacji zarząd GKŻ Wybrzeże. Dzień później propozycja została ponowiona, a zawodnikowi zaproponowano wyższą gratyfikację niż w środę. Oferta ponownie została odrzucona. Na prośbę zawodnika Zarząd klubu wstrzymał się z wszelkimi działaniami w tej sprawie do wczoraj. Naszą intencją było zapewnienie zawodnikom maksymalnego komfortu psychicznego do niedzielnych zawodów. W niedzielę rano podczas wspólnego śniadania pozostali zawodnicy Zdunek Wybrzeże zostali poinformowani o złożonej propozycji i wszyscy jednoznacznie zaprzeczyli, by przyjęli jakiekolwiek oferty tego typu.
Podsumowując pragniemy podkreślić, iż nie mamy żadnych podstaw by twierdzić, że którykolwiek z zawodników Zdunek Wybrzeże Gdańsk zaprezentował w niedzielnych zawodach niesportową postawę, a zespół z Torunia zwyciężył w barażowej rywalizacji w sposób nieuczciwy. Co więcej wierzymy, że wszystko odbyło się w sportowej walce. Jednakże posiadamy niezaprzeczalne, twarde dowody, że propozycja korupcyjna została złożona co najmniej jednemu z naszych zawodników i w naszej opinii jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i patologiczna. Mamy też podstawy sądzić, że ta sytuacja negatywnie wpłynęła na atmosferę w naszym zespole oraz przygotowanie psychiczne zawodników do meczu. Sprawa wraz z materiałem dowodowym została przekazana policji oraz zostanie dziś przekazana do władz Polskiego Związku Motorowego i PGE Ekstraligi. Wierzymy, że przedstawiciele związku dołożą wszelkich starań, by odpowiednio ukarać sprawców, a sport żużlowy pozostanie wolny od korupcji i niesportowych postaw.
Zarząd GKŻ Wybrzeże

Zatrzymany biznesmen usłyszał zarzuty. Nie został jednak aresztowany. Skorzystał z możliwości zwolnienia za poręczeniem majątkowym, które określono na poziomie 100 tys. zł.

Policjanci prowadzący sprawę przypominają o możliwości skorzystanie z klauzuli niekaralności: Nie podlega karze sprawca jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (2)

RUDY FAŁSZ
13.10.2017 23:38

niby czego sie doigrał....w końcu ??? jakas sugestia???
niestety ,ale artykuł ma kilka błedow :):)
jak dziennikarz nie zna szczegółow to niech nie pisze bzdur....

Odpowiedz
Rudy
13.10.2017 12:34

w koncu sie doigrał

Odpowiedz


REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno