Logo

Policjanci "łapali" pieszych i rowerzystów

Artykuł dodany: Czwartek, 12 października 2017
Policjanci
REKLAMA

Policjanci na terenie powiatu gnieźnieńskiego przeprowadzili działania pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze reagowali na każde wykroczenie popełniane przez pieszych i rowerzystów oraz kierowców stwarzających zagrożenie dla tej grupy uczestników ruchu drogowego. Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Działania, które przeprowadzono 10 października realizowano na terenie całego powiatu. Policjanci drogówki zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych. Bacznie też przyglądali się "niechronionym", czy przestrzegają zasad przepisów ruchu drogowego.

Niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnych to najczęstsze wykroczenia, jakie popełniają piesi. Kolejne to przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Policjanci zwracali również uwagę na rowerzystów. Ta grupa uczestników ruchu drogowego bardzo często zapomina, że niedozwolone jest przejeżdżanie rowerami przez przejścia dla pieszych a chodnikiem można jeździć tylko w kilku, wyjątkowych określonych przepisami przypadkach tj.: gdy dozwolona prędkość jazdy samochodów na drodze, wzdłuż której biegnie chodnik, wynosi więcej niż 50 km/h, gdy aura na dworze jest niesprzyjająca - silne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr. Chodnikiem mogą, w każdych warunkach, jeździć dorośli mający pod opieką dziecko w wieku poniżej 10 lat.

Policjanci w ramach działań podejmowali interwencje także wobec zmotoryzowanych użytkowników naszych dróg, którzy łamiąc przepisy kodeksu drogowego stwarzają największe zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych. Najczęściej popełniane wykroczenia przez kierowców, a stwarzające realne zagrożenie dla pieszych, to przejeżdżanie na czerwonym świetle i wyprzedzanie w pobliżu przejść dla pieszych.

Policja przypomina, że główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych to:
  • nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych),
  • przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,
  • wejście na jezdnię zza pojazdu.
     
źródło: Policja

REKLAMA
Plik banneru
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (5)

Janek
16.10.2017 08:02

Na ul Orzeszkowej jest droga rowerowa a i tak święte krowy na rowerach jadą po ulicy tak jak biegacze i nikt z tym nic nie robi

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Rowerzystka - 16.10.2017 10:19

Tak samo jak na Witkowskiej jest też droga rowerowa od kadłubka do lasu, a cielaki jadą po ulicy. Szlag mnie trafia jak to widzę. Sami się proszą, żeby im z dupy garaż zrobić.

Matka
13.10.2017 16:01

A może karać kierowców parkujących na chodnikach . Matki z wózkami i dziećmi muszą schodzić na jezdnię. Chodniki teraz dla kierowców ???

Odpowiedz
Pikuś
12.10.2017 20:58

A może tak zaczną karać kierowców, co nie zachowują metra od rowerzysty? Wtedy rowerzysta będzie jeździć nie po chodniku tylko po drodze, albo niech zrobią w całym powiecie drogi rowerowe. Rowerzysta na chodniku to mniej wypadków drodzy policjanci. Przedstawcie statystyki ile jest wypadków na chodniku a ile na jezdni!

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Rowerzystka - 13.10.2017 12:23

Zgadzam się z Tobą Kolego. Dróg rowerowych brak, więc tylko po chodniku trzeba jeździć. Ja tak robię.REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno