Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Uczyli się, jak zapobiegać pożarom

Niedziela, 1 października 2017
  • Uczyli się, jak zapobiegać pożarom

W dniach 22 - 24 września OSP Witkowo zorganizowała biwak integracyjno-szkoleniowy dla młodzieży z terenu gminy, o tematyce zapobiegania pożarom. Wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest pożar, nie jesteśmy w stanie przewidzieć w 100%. Możemy jednak starać się mu zapobiec stosując różnorodne metody i sposoby, które młodzież miała okazję zobaczyć i przećwiczyć.

W tym roku skupiono się na tematyce pożarowej, głównie z pożarami w pomieszczeniach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej. Od piątku do niedzieli uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu na temat zagrożenia pożarowego, wziąć udział w grach i zabawach integracyjnych, ćwiczyć w zadymionym pomieszczeniu oraz prowadzić resuscytację krążeniowo- oddechową u osób poszkodowanych w pożarze ćwiczoną na fantomie z wyświetlaczem pokazującym prawidłowość prowadzonej akcji ratowniczej.

Po zakończeniu sobotnich południowych ćwiczeń wraz z ratownikami z JOT i samochodem ratowniczo-gaśniczym młodzież zorganizowała ognisko i dyskotekę. Podczas zabawy tanecznej rozległ się dźwięk syreny alarmowej. Służba wartownicza obozu ostrzegła wszystkich mieszkańców o powstałym pożarze. Błyskawiczne opuszczenie sali i domków, wyznaczenie bezpiecznego miejsca na zbiórkę i przeliczenie ewakuowanych osób. Był to kolejny alarm przygotowany przez opiekunów. Podczas zajęć wieczornych dh Remigiusz, który ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej, przybliżył zagrożenie związane z gazami: ziemnego i propan-butan. Oprócz teorii przygotował dynamiczny pokaz gaszenia zapalonego strumienia gazu, który wydostaje się przez zawór butli propan butan.

Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z pokazu i zaskoczeni skalą pożaru, jaki może wybuchnąć w domowej kuchni.

Niedziela była ostatnim dniem przeznaczonym na podsumowanie wiedzy i umiejętności, wręczenie nagród i wyróżnień oraz drobnych upominków.

Biwak zakończył się pysznym obiadem, a następnie uczestnicy zmęczeni i zadowoleni zostali oddani w ręce rodziców i opiekunów.

Biwak został zorganizowany w ramach projektu "Młodzi dbają o bezpieczeństwo". Sfinansowano go ze środków Programu "Działaj Lokalnie X" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ODL Stowarzyszenie Światowid w Małachowie Szemborowicach.
źródło: OSP Witkowo

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Child Alert: uprowadzono 10-latka! Policjanci poszukują 10-letniego Ibrahima, uprowadzonego przez obywatela Maroka. Poniedziałek, 17 lutego 2020
Podali się za hydraulików, okradli 94-letnią gnieźniankę Zapukali do drzwi mieszkania jednego z bloków przy ul. Budowlanych w Gnieźnie. Przedstawili się jako... Poniedziałek, 17 lutego 2020
Wypadek w Kiszkowie! Jedna osoba w szpitalu Dzisiaj ok. godz. 16.00 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na skrzyżowaniu w Kiszkowie.... Niedziela, 16 lutego 2020
Policjanci zabezpieczyli alkohol - był sprzedawany w gnieźnieńskim lokalu bez zezwolenia Walentynki to wyjątkowy dzień dla zakochanych. Część z nich spędziła go w romantycznym miejscu w Gnieźnie,... Sobota, 15 lutego 2020