Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Uczyli się, jak zapobiegać pożarom

Niedziela, 1 października 2017
  • Uczyli się, jak zapobiegać pożarom

W dniach 22 - 24 września OSP Witkowo zorganizowała biwak integracyjno-szkoleniowy dla młodzieży z terenu gminy, o tematyce zapobiegania pożarom. Wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest pożar, nie jesteśmy w stanie przewidzieć w 100%. Możemy jednak starać się mu zapobiec stosując różnorodne metody i sposoby, które młodzież miała okazję zobaczyć i przećwiczyć.

W tym roku skupiono się na tematyce pożarowej, głównie z pożarami w pomieszczeniach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej. Od piątku do niedzieli uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu na temat zagrożenia pożarowego, wziąć udział w grach i zabawach integracyjnych, ćwiczyć w zadymionym pomieszczeniu oraz prowadzić resuscytację krążeniowo- oddechową u osób poszkodowanych w pożarze ćwiczoną na fantomie z wyświetlaczem pokazującym prawidłowość prowadzonej akcji ratowniczej.

Po zakończeniu sobotnich południowych ćwiczeń wraz z ratownikami z JOT i samochodem ratowniczo-gaśniczym młodzież zorganizowała ognisko i dyskotekę. Podczas zabawy tanecznej rozległ się dźwięk syreny alarmowej. Służba wartownicza obozu ostrzegła wszystkich mieszkańców o powstałym pożarze. Błyskawiczne opuszczenie sali i domków, wyznaczenie bezpiecznego miejsca na zbiórkę i przeliczenie ewakuowanych osób. Był to kolejny alarm przygotowany przez opiekunów. Podczas zajęć wieczornych dh Remigiusz, który ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej, przybliżył zagrożenie związane z gazami: ziemnego i propan-butan. Oprócz teorii przygotował dynamiczny pokaz gaszenia zapalonego strumienia gazu, który wydostaje się przez zawór butli propan butan.

Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z pokazu i zaskoczeni skalą pożaru, jaki może wybuchnąć w domowej kuchni.

Niedziela była ostatnim dniem przeznaczonym na podsumowanie wiedzy i umiejętności, wręczenie nagród i wyróżnień oraz drobnych upominków.

Biwak zakończył się pysznym obiadem, a następnie uczestnicy zmęczeni i zadowoleni zostali oddani w ręce rodziców i opiekunów.

Biwak został zorganizowany w ramach projektu "Młodzi dbają o bezpieczeństwo". Sfinansowano go ze środków Programu "Działaj Lokalnie X" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ODL Stowarzyszenie Światowid w Małachowie Szemborowicach.
źródło: OSP Witkowo

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Bezpiecznie przez pasy do pierwszej klasy W poniedziałek, 16 września 2019 roku gnieźnieńscy policjanci rozpoczęli akcję "Bezpiecznie przez pasy... Wtorek, 17 września 2019
Została zgwałcona - trafi do więzienia! Absurdalny wyrok gnieźnieńskiego Sądu Jak informuje portal wp.pl, mieszkanka wsi pod Gnieznem, która złożyła zawiadomienie o tym, że została... Poniedziałek, 16 września 2019
Pożar budynku przy ul. Cieszkowskiego! Ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeniał! W nocy z soboty na niedzielę, po godz. 2.00 strażacy zostali powiadomieni o pożarze budynku wielorodzinnego... Niedziela, 15 września 2019
19-latek wypadł z auta wraz z fotelem! Poniósł śmierć na miejscu! W nocy z soboty na niedzielę służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na drodze krajowej nr 15... Niedziela, 15 września 2019