Logo
Najnowsze artykuły

Bunt człowieka w krawacie, czyli "Fight Club" Chucka Palahniuka

Artykuł dodany: Niedziela, 24 września 2017
Bunt człowieka w krawacie, czyli
REKLAMA

"Fight Club" lub jak kto woli "Podziemny krąg" jest znany głównie dzięki wersji filmowej. Myślę, że poruszenie jakie wywołał, niespełna dwadzieścia lat temu, jest tak samo żywe i dzisiaj. Jednak nie o wersji filmowej, a o tej literackiej będzie ta notatka.

To właśnie powieść Palahniuka była powodem wrześniowego spotkania Klubu Dyskusji o Książce. Paweł Czajkowski, polecający tytuł, nie krył radości z jej ponownego odczytania. Myślę, że większa części klubowiczów tę radość podzieliła.

Odnosząc się do nasuwających się porównań pomiędzy tymi dwiema wersjami, pragnę zapewnić, że są one tak samo dobre. Nic nie straci czytelnik znający już ekranizację. Podobnie jak nic nie straci czytelnik odkrywający filmowy obraz. Wręcz przeciwnie. Wśród dyskutowanych motywów była aktualność problemów zawartych w powieści. Myślę, że jako kraj wkraczamy właśnie w te same trudności, które są udziałem bohatera.

Palahniuka czyta się szybko, czyta się ze zdumieniem, czyta się z emocjami. W tej książce jest pęd, chaos, nerw. Wszystko doskonale skomponowane. I wszystko warte polecenia. Nie jest to jednak pozycja dla każdego. Palahniuk potrafi wzbudzać kontrowersje.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 24października, tj. we wtorek o godz. 18.00 do Wypożyczalni dla Dzieci, przy ul. Mieszka I 15. Porozmawiamy na temat książki Hermana Hessa "Gra szklanych paciorków".

Chcielibyśmy jeszcze zaprosić na kolejną edycję Gnieźnieńskiego Turnieju Książkożerców. Szczegóły dotyczące tego wydarzenia znajdą Państwo na stronie www.biblioteka.gniezno.pl. Miłośnicy literatury przybywajcie! Na odważnych czekają nagrody.
tekst: KDoK
foto: KDoK

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno