Logo

Szwajcarscy muzycy zagrali przy grobie Św. Wojciecha

Artykuł dodany: Środa, 20 września 2017
Szwajcarscy muzycy zagrali przy grobie Św. Wojciecha
REKLAMA

W sobotę mury gnieźnieńskiej katedry rozbrzmiały muzyką szwajcarskiego zespołu Peregrina. Po występach w nowym Jorku, brukselskim Bozarze muzycy zaśpiewali pieśni o św. Wojciechu przy grobie męczennika.

ALBUMY ARTYKUŁU:

Męczeńska śmierć św. Wojciecha - 23 kwietnia 997 r. - rozpoczęła proces, którego nie można już było zatrzymać. Miała ona swoje konsekwencje polityczne, religijne i kulturowe. Była jednym z powodów podróży cesarza rzymskiego - Ottona III - na wschód. Dochodzi do jednego z najsłynniejszych w historii Polski spotkań - Zjazdu Gnieźnieńskiego. Ciało świętego pozostaje w Polsce, dając  jednocześnie początek kultu, jak również osadzając państwo Chrobrego w zachodniej kulturze chrześcijańskiej. Bolesław otrzymuje również obietnicę otrzymania korony, choć ta zostanie spełniona dopiero 25 lat później.

Kult religijny rozwija się, powstaje pierwsze polskie arcybiskupstwo. Przez kolejne stulecia pisane są pieśni opisujące życie i sławiące świętego. Jego śmierć jest inspirująca nie tylko dla chrześcijan, ale również artystów. Tym samym tropem podążyła  tysiąc lat później Agnieszka Budzińska-Bennett, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Scholi Cantorum Basiliensis, wspólnie za założonym przez siebie zespołem Peregrina nagrywa płytę Sacer Nidus - święte gniazdo. A jest czego słuchać! - mówi. Śmierć Wojciecha jest bardzo silnym impulsem na wiele stuleci, jeszcze na początków wieku XVI powstają oficja, hymny i wersety allelujatyczne, śpiewane w Gnieźnie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i wielu innych miejscach celebrujących liturgię męczennika.

Płyta Sacer Nidus miała swoją premierę w Nowym Jorku w 2012 r., a w Europie w brukselskim Bozarze Ciepło przyjęta przez krytykę i publiczność na świecie, we wrześniu trafi wreszcie do gniazda. Podczas czterech koncertów wielkopolska publiczność będzie mogła posłuchać pieśni o św. Wojciechu, Bolesławie i Ottonie III.

ensemble Peregrina, Szwajcaria, wystąpi w składzie:
Agnieszka Budzińska-Bennett - śpiew, harfa, kier. art.
Hanna Järveläinen - śpiew
Lorenza Donadini - śpiew
Baptiste Romain - fidel
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Rafał Mikuła

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (1)

MELOMAN
20.09.2017 11:29

Muzyka trudna w odbiorze. Nie dziwi wobec tego fakt iż publiczność tym razem nie była zbyt liczna na koncercie w bazylice prymasowskiej. Jednak co trzeba przyznać wykonawcom z ręka na sercu. Zaśpiewali przygotowany repertuar przepięknie. I choć łacinę niewielu z widzów umiało by w pełni zagłębić się w tekst śpiewanych utworów to jednak nastrój wywołany gregoriańskim śpiewem, pozwolił na kontemplowanie historii, jaka miała miejsce ponad 1000 lat temu. Historii , która dała początek polskiemu państwu.

Odpowiedz


REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno