Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dr n. med. Dariusz Mińkowski o pionierskiej operacji w gnieźnieńskim szpitalu

Poniedziałek, 18 września 2017
 • Dr n. med. Dariusz Mińkowski o pionierskiej operacji w gnieźnieńskim szpitalu

"W czerwcu mama po prostu gasła w oczach" - mówi Anna, córka 75-letniej gnieźnianki Pani Haliny. Dziś, po udanej operacji, której 17 lipca 2017 r. podjęli się lekarze pracujący na oddziale chirurgii szpitala w Gnieźnie, starsza Pani porusza się już samodzielnie. Osoba, która wcześniej nie wychodziła z domu i pogodziła się już z oczekiwaniem końca, sama zaprasza rodzinę do wyjścia na miasto. "Lekarze dali mojej mamie drugie życie" - dodaje szczęśliwa córka.

P: Czy przepuklina to powszechna choroba?
Dr Dariusz Mińkowski: Tak, przepukliny  brzuszne należą do najczęstszych problemów chirurgicznych. Wśród przepuklin, które spotykamy najczęściej należy wymienić: przepukliny pachwinowe (występują zdecydowanie częściej u mężczyzn, szacuje się, że nawet u 1 na 10 mężczyzn w ciągu całego życia wystąpią objawy przepukliny), przepukliny pępkowe i udowe (występują częściej u kobiet), przepukliny okolicy nadbrzusza i przepukliny pooperacyjne (związane z powikłaniami gojenia po przebytych wcześniej operacjach chirurgicznych).

P: Jak rozpoznać u siebie przepuklinę we wczesnym stadium?
Dr Dariusz Mińkowski: Jednym z pierwszych objawów, które mogą wskazywać na rozwój przepukliny jest lekki ból w okolicach pachwiny lub uczucie napięcia w tej części ciała, które jest odczuwalne po wysiłku fizycznym czy oddaniu stolca. Kolejnym stadium choroby jest małe uwypuklenie w tym obszarze, które pojawia się np. podczas śmiechu czy kaszlu, ale chowa się samo. Jest to moment, w którym powinniśmy już zdecydować się na spotkanie z lekarzem. Kiedy uwypuklenie jest większe i nie jest możliwe wepchnięcie go z powrotem, jest to ostatni moment na wizytę u chirurga. Przy przepuklinie pępkowej często pierwszym objawem jest ból brzucha, który może być mylony z objawami choroby wrzodowej.
Dolegliwości opisywane powyżej mogą dotyczyć różnych okolic ciała (różne typy przepuklin ), nie tylko okolicy pachwinowej, ale w tym obszarze oczywiście przepukliny występują najczęściej. W przypadku wczesnych objawów przepukliny pojawiają się w pozycji stojącej, w czasie wysiłku, a „znikają” w trakcie odpoczynku i w pozycji leżącej. 
Warto podkreślić, że szczególnie niebezpiecznym objawem, którego nie należy lekceważyć w przypadku zdiagnozowanej przepukliny jest wystąpienie nagłego, silnego bólu i objawów stanu zapalnego w okolicy przepukliny. Najczęściej świadczy to o uwięźnięciu przepukliny i stanowi wskazanie do pilnej operacji chirurgicznej.
Warto również nadmienić, że nie każde uwypuklenie powłok ściany jamy brzusznej jest przepukliną i trzeba je różnicować z innymi chorobami. Takie uwypuklenie np.: w okolicy pachwinowej może być spowodowane powiększeniem węzłów chłonnych, schorzeniami urologicznymi, tętniakiem, guzem nowotworowym.

P: Jakie osoby są szczególnie narażone na powstanie przepukliny?
Dr Dariusz Mińkowski: Najbardziej narażone na powstanie przepukliny są:
 • dzieci w okresie intensywnego wzrostu,
 • osoby w starszym wieku,
 • osoby wykonujące ciężką, fizyczną pracę lub ćwiczący na siłowni,
 • osoby z długotrwałym kaszlem,
 • osoby z problemami żołądkowymi , jak np. zaparcia,
 • osoby z nadwagą,
 • kobiety w ciąży;
Powstaniu przepukliny sprzyjają dwa czynniki: obecność tzw. miejsc zmniejszonego oporu w obrębie powłok brzusznych (są to naturalne lub nabyte miejsca, w których powięź ściany jamy brzusznej jest osłabiona) i wzmożone ciśnienie wewnątrzbrzuszne. Wszystkie choroby i sytuacje, które prowadzą do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego predysponują do wystąpienia przepuklin brzusznych. Są to najczęściej przewlekły kaszel (związany np.: z astmą oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc), uporczywe zaparcia ( zwłaszcza w wieku podeszłym), problemy z oddawaniem moczu związane z przerostem gruczołu krokowego.
Warto również zwrócić uwagę na zwiększone ryzyko występowania przepuklin u osób, u których przepukliny występowały w rodzinie np. u rodziców lub rodzeństwa.

P: W jaki sposób można uniknąć przepukliny jeżeli jest się w grupie osób nią zagrożonych?
Dr Dariusz Mińkowski: Najlepszym sposobem na uniknięcie przepukliny jest zredukowanie czynników ryzyka.  W związku z tym należy np.:
 • podejmować rozważną i systematyczną aktywność fizyczną,
 • zredukować masę ciała,
 • (w miarę możliwości) pozbyć się problemów żołądkowych czy przewlekłych kłopotów oddechowych.
Prawidłowe leczenie schorzeń prowadzących do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego (które zostały wymienione wcześniej, jak astma, zaparcia czy oczywiście otyłość ) może zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny.
tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(2)

 • 20.09.2017 11:32  Odpowiedz na komentarz

  Cha, cha, cha -proponuję tę metodę opisać w English Medical Journal.Panie Dyrektorze tego szpitala - czy nie ma pan innych lekarzy,żeby wypowiedzieli się o tym wydarzeniu i przestrzegli pana przed narażaniem się na lekką śmieszność?

 • 19.09.2017 12:10  Odpowiedz na komentarz

  Operacja przepukliny to ma być taki wielki sukces.
  Operacja podjętego tętniaka W Gnieźnie dwa i pół roku temu przez doktora Bembniste to był wielki sukces.Pacjent żyje I cieszy się pełnią zdrowia.
  A o śmierci pacjentki po laparaskopowym usunięciu kamieni żółciowych to nikt NIE piszę.Teraz mamy wybitnych chirurgów P.dyrektorze.

PODOBNE TEMATY
50 mln zł na budowę szpitala! We wtorek podpisano umowę We wtorek, 18 czerwca, została podpisana umowa na kredyt w wysokości 50 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone... Czwartek, 20 czerwca 2019
Zmiany na gnieźnieńskiej ortopedii! Aż 5 nowych lekarzy! Jak zapowiada dyrekcja gnieźnieńskiego ZOZ-u, już niebawem ortopedia wzbogaci się o 5 nowych lekarzy.... Sobota, 15 czerwca 2019
Debata nad raportem o stanie powiatu Raport o stanie powiatu obejmuje podsumowanie działalności zarządu powiatu w poprzednim roku, w szczególności... Piątek, 14 czerwca 2019
Loty śmigłowcem, quady, motocykle i mnóstwo innych atrakcji już w weekend w Jankowie Dolnym! W najbliższą niedzielę, 16 czerwca, w Jankowie Dolnym odbędzie się Festyn Rodzinny. Organizatorzy przygotowali... Czwartek, 13 czerwca 2019