Logo

"Lawina" premier w nowym sezonie teatralnym!

Artykuł dodany: Środa, 13 września 2017
REKLAMA

Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie "rozkręcił się do maksymalnych obrotów". Instytucja kultury przygotowała w najbliższym sezonie wiele premier. Nie zabraknie również znanych już spektakli. Aktorzy zagoszczą również na zagranicznych scenach, m.in. w Sankt Petersburgu.

SOLARIS
Pierwszą premierą sezonu będzie już 13 października 2017 adaptacja najbardziej znanej powieści Stanisława Lema. "Solaris". Klasyczne dzieło gatunku science fiction wyreżyseruje na naszej scenie Elżbieta Depta, studentka V-tego roku Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST, wcześniej współpracująca z Teatrem Polskim im. H. Konieczki w Bydgoszczy ("Romville" na podstawie tekstu Justyny Pobiedzińskiej) oraz Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (spektakl "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" na podstawie reportażu Swietłany Aleksijewicz nagrodzony na tegorocznym festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu). Tym razem będzie to spektakl anektujacy nie tylko przestrzeń małej sceny, ale też całego teatru, wzbogacony o multimedia i absolutnie "kosmiczną" muzykę realizowaną na żywo przez Macieja Szymborskiego.

MEWA
Kolejna premiera, zaplanowana na 4 listopada 2017 , będzie zrealizowana na dużej scenie. Maria Spiss - konsultant artystyczny Teatru Fredry, półfinalistka 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za tekst "Patron" zrealizowany w ubiegłym sezonie na naszej scenie, znana również gnieźnieńskim widzom jako reżyserka spektaklu "Kto się boi Virginii Woolf?", tym razem zmierzy się z dramatem Antonego Czechowa. "Mewa" to historia dziesięciu osób, które żyją w krainie wiecznej zmarzliny. Dosłownie i metaforycznie. To opowieść o ludziach przegranych, tracących bezpowrotnie swoje marzenia, o rozpaczliwym poszukiwaniu i pragnieniu miłości, zakończonym wielkim rozczarowaniem. Ale też opowieść o teatrze - jego twórczej choć czasem niszczącej sile.

SZAJBA
13 stycznia 2018 planujemy premierę na dużej scenie. Tym razem będziemy starali się rozmawiać o Polsce i Polakach językiem sztuki współczesnej, ale w tonacji zdecydowanie satyrycznej, absurdalnej political fiction. Będzie to zaktualizowana wersja znanej sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. "Szajba", która miała swoją prapremierę przed ośmiu laty w Teatrze Polskim we Wrocławiu w reżyserii Jana Klaty. Dla nas przygotuje ją znakomity reżyser Marcin Liber, znany ze swych realizacji m.in. w Narodowym Starym Teatrze i Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Współczesnym w Szczcinie.

DROGA - SPEKTAKL DLA NAJMŁODSZYCH

Zupełnym novum w repertuarze Teatru Fredry w Gnieźnie będzie oferta dla autentycznych maluchów, czyli dzieci już od 3 roku życia. Inicjację spotkania najmłodszych z teatrem pragniemy rozpocząć zapraszając do współpracy niezwykle doświadczony w tej dziedzinie, niezależny Teatr Atrofi, który od 2008 roku prezentuje swoje spektakle najmłodszym widzom w Polsce i na całym świecie. Koncepcja spektaklu pozwoli dzieciom na bycie aktywnymi odbiorcami sztuki, dając przy tym maksimum beztroskiej radości. Muzyka grana na żywo, możliwość interakcji z aktorami, przytulna atmosfera, pozwolą widzom poczuć się naprawdę przyjemnie. Autorkami scenariusza i reżyserkami "Drogi" są Beata Bąblińska i Monika Kabacińska. Premiera 3 lutego 2018 w zupelnie nowej przestrzeni nowoczesnej sali wielofunkcyjnej.

REZYDENCJE
I w tym sezonie podejmiemy współpracę z zagranicznymi twórcami, jednak w innej niż dotąd formie. Inspirujące działania nie na scenie, lecz na ulicach miasta realizowane będą w ramach współpracy z berlińską artystką - performerką. Zaproszona do Gniezna Yanna Varbanova eksplorować będzie potencjał miejskiej przestrzeni i zaprojektuje wydarzenie z pogranicza sztuki teatru, plastyki i performansu. Innowacyjne działania z udziałem mieszkańców Gniezna planujemy na przełom maja i czerwca. To kolejny nieszablonowy krok gnieźnieńskiego Teatru, by zwiększać obszar partycypacji mieszkańców naszego miasta w kulturze.

SPEKTAKL TANECZNY
Spektakl taneczny na gnieźnieńskiej scenie zrealizuje tancerka, choreografka i performerka Iza Szostak, przy współpracy dramaturgicznej Anny Herbut. Będzie to projekt o intymności, a do udziału w nim zaproszone zostały warszawskie tancerki oraz gnieźnieńscy aktorzy. Premiera na małej scenie zaplanowana jest na kwiecień.

WIOSNA NA WESOŁO   
Wiosną zaprosimy widzów na spotkanie ze współczesną polską komedią osnutą na kanwie jednego z filmowych przebojów Hollywood. Tekst specjalnie dla Teatru Fredry pisze Piotr Rowicki, znakomity dramatopisarz, autor kryminałów, powieści i książek dla dzieci, a wyreżyseruje przedstawienie Piotr Ratajczak. Ten artystyczny duet znany jest doskonale polskim widzom ze scen m.in. Warszawy, Poznania, Wałbrzycha, i Opola .

POSKROMIENIE ZŁOŚNICY
Na zamknięcie sezonu, w połowie czerwca, premiera klasyki literatury światowej, komedia Williama Shakespeare`a, którą na gnieźnieńskiej scenie zrealizuje Katarzyna Szyngiera, znana z niezwykle interesująch propozycji realizowanych w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu czy Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Współpraca dramaturgiczna Magda Kupryjanowicz, pracująca już w teatrze gnieźnieńskim przy realizacji spektaklu "Listopad". Arcydzieło Shakespeare`a, opowieść o odwiecznej walce płci - tym razem widziane z totalnie feministycznej perspektywy. Premiera w połowie czerwca 2018.

TEATR POLSKA 2017
Spektakl "Gniazdo" w reż. Agnieszki Mielcarek 7 września ruszył w Polskę w ramach programu TEATR POL-SKA 2017. TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji sztuki teatru wśród mieszkańców małych miejscowości. Powstał, by ułatwiać im dostęp do oferty teatralnej, wspierać ak¬tywność teatrów poza ich siedzibami i umożliwiać prezenta¬cje spektakli w ośrodkach mających utrudniony do¬stęp do kultury. Komisja Artystyczna dofinansowanie przyznała 17 wybranym teatrom ze 130 zgłoszonych. Teatr Fredry w Gnieźnie w programie uczestniczy już po raz drugi.
 
Zespół gnieźnieński dotrze do miast partnerskich z opowieścią o początkach państwa polskiego i jego pierwszych władcach. Trudno wymyślić lepszy początek lekcji tożsamości narodowej niż spotkanie z teatrem właśnie z Gniezna. Według legendy nazwa miasta pochodzi od polskiego słowa "gniazdo" oraz "gnieździć się" i związana jest z powstaniem państwa polskiego. To w tej okolicy mieli żyć Król Popiel, Lech, Czech i Rus. To tu Mieszko I wyznaczył pierwszą formalną stolicę państwa polskiego. "Gniazdo" nie przypomina jednak tradycyjnych inscenizacji lektur obowiązkowych.
 
Każdy Polak od wczesnego dzieciństwa zna doskonale opowieści o trzech dzielnych braciach Lechu, Czechu i Rusie, Orle Białym, złym królu Popielu i szlachetnej Wandzie, co nie chciała Niemca. O początkach państwa polskiego i jego pierwszych władcach. Ale czy rzeczywiście je znamy i rozumiemy, czy nadal czujemy się z nimi dobrze, czy w XXI wieku pomagają nam one znaleźć odpowiedź na pytanie "kto ty jesteś"? Teatr Fredry w Gnieźnie zaprasza najmłodszych i tych troszkę starszych widzów do poznania zupełnie nowych opowieści o tym, co spowodowało, że kraj, w którym żyją nazywa się Polska, a jego mieszkańcy to Polacy. I obiecuje przywieźć wszystkim inspirującą zabawę i niezapomniane wzruszenia.
 
W ramach programu TEATR POLSKA teatry, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma sceny instytucjonalnej. W ramach programu TEATR POLSKA od 2 września do 30 listopada 2017 roku odbędzie się 127 prezentacji 17 spektakli w 62 miejscowościach. TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Gnieźnieński Teatr pierwszy spektakl zaprezentował 7 września o godz. 17.30 w Nowosolskim Domu Kultury, kolejny - 9 września o godz. 17.00 w Wągrowcu - na scenie tamtejszego Domu Kultury. Natomiast w październiku Teatr ruszy w trasę dla siebie nieodkrytą, docierając 18 października o godz. 17.00 aż do Kłodzka. Opowieść o początkach państwa polskiego i jego pierwszych władcach zobaczyć będą mogli mieszkańcy Jarocina (7 listopada, godz. 17.00), a następnego dnia (8 listopada, godz. 17.00) - Krotoszyna. Trzydniowe listopadowe tournée zwieńczy prezentacja spektaklu w Gostyniu (9 listopada, godz. 17:00). Ostatnią miejscowością, jaką odwiedzi gnieźnieński Teatr będzie Konin - 27 listopada o godz. 17.00.

FESTIWAL TEATRALNY BAŁTYCKI DOM - Sankt Petersburg
Gnieźnieńska "Piaskownica" 5 października o godz. 20.30 zaprezentowana zostanie na Festiwalu Teatralnym "Bałtycki Dom" w Sankt Petersburgu.

Wyjazd spektaklu "Piaskownica" na XXVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny realizowany jest w ramach II edycji projektu "Kulturalne Mosty" organizowaneg przez Polską Fundację Artystów Scenicznych PLAC TEATRALNY oraz Międzynarodowy Festiwal "Bałtycki Dom" w Sankt Petersburgu.
 
"Piaskownica" (premiera 15 XII 2016) jest spektaklem zrealizowanym przez gnieźnieński Teatr w ramach czwartej Rezydencji Artystycznej. Spektakl wzbudził niesamowite zainteresowanie po premierowym pokazie, szybko zyskując uznanie wśród widzów i pochlebne opinie recenzentów.
 
W grudniu 2016 roku do Gniezna zawitali inscenizatorzy z Sankt-Petersburga, którzy pracowali nad tekstem jednego z najciekawszych współczesnych dramatopisarzy polskich Micchała Walczaka. Jego "Piaskownica" opowiada o tym, jak trudno jest porozumieć się z drugim człowiekiem, nawet wówczas, gdy jest on najbliższą nam osobą. Rezydencjom Artystycznym 2016/2017 przyświecała refleksja o rozmijających się oczekiwaniach dwojga ludzi, wpajanych od dzieciństwa wzorcach uczuciowych, dojrzewaniu do relacji i odpowiedzialności za nią, inicjacji w dorosłość, a także o miłości w kontekście przemijania.
Jewgienia Boginska, zaproszona w ubiegłym roku przez Teatr Fredry w Gnieźnie do artystycznej współpracy, absolwentka petersburskiego Rosyjskiego Instytutu Sztuk Scenicznych, uczennica światowej sławy inscenizatora Wieniamina Filsztyńskiego przygotowała spektakl wspólnie ze scenografem Ilszatem Wildanowem. Autorem muzyki jest Sasza Raskin mieszkający na co dzień Prezentacji spektaklu w Sankt-Petersburgu towarzyszć będzie panel dyskusyjny z udziąw Stanach Zjednoczonych - uznany multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, współpracujący z muzykami na całym świecie. Reżyseria świateł jest dziełem Łukasza Błażejewskiego - po raz drugi pojawiającego się w Teatrze Fredry w Gnieźnie - w roku 2014 stworzył oprawę scenograficzną spektaklu "Kto się boi Virginii Woolf?".
Dla Michała Walczaka - każda kolejna inscenizacja "Piaskownicy" to bezcenny tunel czasoprzestrzenny do początków dramatopisarstwa i wspólnego z Protazkiem odkrywania teatru. Prywatnej piaskownicowej sceny wyobrażeń i lęków w którą wkracza Ona i burzy porządek w batmańskim mieście fantazji stanowiąc dla niego realne zagrożenie - mówi autor tekstu.
Prezentacji spektaklu w Sankt Petersburgu towarzyszyć będzie panel dyskusyjny z udziałem Michała Walczaka i Marii Spiss poświęcony współczesnej dramaturgii polskiej i jej percepcji na scenach rosyjskich. Dyskusję poprowadzi znana rosyjska teatrolog Natalia Skorkhod.

Organizator: Polska Fundacja Artystów Scenicznych Plac Teatralny, Teatr-Festiwal Bałtycki Dom.
Partnerzy: Polsko-Rosyjska Izba Handlowo Przemysłowa
tekst: Teatr im. A. Fredry
foto: Andrzej Bukowski

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno