Logo

Konserwacja Wiatraka i Spichlerza

Artykuł dodany: Środa, 13 września 2017
Konserwacja Wiatraka i Spichlerza
REKLAMA

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy złożyło wniosek o dofinansowanie w ramach programu: WSPIERANIE DZIAŁAŃ MUZEALNYCH 2017 na realizację zadania "Konserwacja wiatraka z Gryżyny i spichlerza z Majkowa- muzealiów etnograficznych usytuowanych na terenie Małego Skansenu".

ALBUMY ARTYKUŁU:

Wniosek ten zgłoszony  w ramach naboru I/ 2017 uzyskał dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 188 585,68 zł. Celem zadania było przywrócenie stanu właściwego obiektom poprzez przeprowadzenie ich konserwacji. W ramach zadania konserwacji poddane zostały dwa obiekty -  muzealia ze zbioru Wielkopolskiego Parku Etnograficznego - wiatrak z Gryżyny oraz spichlerz z Majkowa.

Wiatrak z Gryżyny gm. Kościan to wiatrak typu "koźlak" .Jest  obiektem o drewnianej konstrukcji ścian i dachem  krytym gontem drewnianym. Wiatrak ten posiada jeden z najstarszych  zachowanych w Polsce elementów wyposażenia -  mianowicie  ruchomą  belkę tzw. mącznica opatrzona datą 1585 roku .   W 1972 roku obiekt został przeniesiony do Muzeum.

Spichlerz z Majkowa to XVIII wieczny budynek gospodarczy pierwotnie posadowiony w podwórzu folwarcznym majątku rodziny Lipskich. Jest to drewniany budynek wolnostojącym, jednokondygnacyjnym z poddaszem nieużytkowym, , dach o konstrukcji drewnianej dwuspadowy kryty gontem drewnianym. W1970 r. przeniesiony do muzeum pełnił rolę sali ekspozycyjnej, w której urządzane były wystawy o tematyce archeologicznej.

Wiatrak i spichlerz zostały translokowane na teren Małego Skansenu (obok siebie) przy przeprawie promowej na Ostrów Lednicki. Przeprowadzenie konserwacji w/w muzealiów umożliwi udostępnienie ich do zwiedzania turystom oczekującym na przeprawę na Ostrów Lednicki oraz zachęci do zwiedzenia Wielkopolskiego Parku Etnograficznego i zapoznania z obrazem XIX wiecznej wsi wielkopolskiej.

Efektem realizacji zadania jest ponowne wyeksponowanie i udostępnienie dla zwiedzających dwóch muzealiów etnograficznych znajdujących się w bliskim sąsiedztwie wczesnośredniowiecznej rezydencji na Ostrowie Lednickim.

Zapraszamy do zapoznania się z "Małym Skansenem" w nowej odsłonie.
tekst: Informacja prasowa

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno